"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Basın kartında hukuka dönüş

Kâzım GÜLEÇYÜZ
05 Ağustos 2022, Cuma
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçildikten sonra, daha önce Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün görev alanında olan “basın kartlarının tanzim ve dağıtımı” işi Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına devredildi.

Ardından, sürekli olanlar dahil, bütün kartlar için yenileme süreci başlatıldı. Ama Yeni Asya mensupları başta olmak üzere, bazı gazetecilerin kartları bir türlü yenilenmedi.

Konuyla ilgili olarak CİMER üzerinden iletilen sorulara hep aynı standart cevap verildi:

“Değerlendirme işlemi devam ediyor.”

Aylar, yıllar geçti; bu “değerlendirme işlemi” bir türlü tamamlanmadı. Bunun üzerine, Aralık-2020’de Başkanlığa kartımızın verilmesi talebini ihtiva eden bir dilekçe yazdık.

Buna da cevap gelmeyince dava açtık.

Davaya bakan Ankara 6. İdare Mahkemesi oybirliğiyle verdiği kararda özetle dedi ki:

* Davalı idare tarafından davacının başvurusunun değerlendirme aşamasında olduğu belirtilmişse de, idarenin gerekli araştırma ve değerlendirmeyi yapmayarak, aradan uzun bir süre geçmesine karşın davacının basın kartını yenilemediğinin anlaşılması karşısında, davacının basın kartının yenilenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.

* Davalı idarece, davacının aldığı bir mahkûmiyet hükmü nedeniyle basın kartı taşıma hakkını yitirdiği belirtilmiş ise de, davacının 2002’de İstanbul 3. DGM’ce mahkûmiyetine karar verildiği, ama İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017’deki kararıyla memnu haklarının iadesine karar verildiği, adlî sicil kaydındaki mahkûmiyetin üzerinden kanunda belirtilen sürelerin geçtiği ve arşivden silinme şartları oluşan mahkûmiyetin kart alınmasına engel oluşturamayacağı açıktır.

Başkanlığın kart vermeme işlemini iptal eden bu karardan 4 ay sonra kartımız verildi.

Böylece hukukun dediğine uyuldu, sağduyuya dönüldü ve 4 yıllık bir keyfîlik sona erdi.

Başından beri “Hukuksuzlukları hukukla aşacağız” diyorduk. Öyle oluyor ve olacak.

Darısı aynı keyfî uygulamaya maruz bırakılan diğer Yeni Asya mensupları başta olmak üzere kartları verilmeyen tüm gazetecilere.

Ardından sıra, gri pasaport dağıtımında uygulanan ayrımcılığa da son verilmesinde...

Okunma Sayısı: 2330
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin

  5.8.2022 16:14:27

  Hayırlı uğurlu olsun Kazım kardeş. Bir hakta sahibini bulduya şükür.

 • İsmail Atak Cebecili

  5.8.2022 14:36:05

  Evet, bütün hukuksuzluklara HUKUK içinde çare ve çözüm aramak, Hukuk yollarını sonuna kadar takip etmek, zorlamak. Önümüzde olan bütün kapıları açmaya çalışmak. "Vur Kazmayı dağa FERHAT, çoğu gitti, azı kaldı" Demirel'e rahmet duasıyla...

 • S.topuz

  5.8.2022 11:57:36

  Her şeyin başı ADALET. ADALET olmayan yerde OT bile bitmezmiş. Şimdi görüp anlayabildinizmi, bizim Hükumete içerde ve bilhassa dışarda niye hiç kimsenin zerre kadar GÜVENEMEDİĞİNİN SEBEPLERİNDEN birini ve en ÖNEMLİSİNİ?! Hukuğu doğru işlemeyen, işlese uygulanmayan, veya Siyaset baskısı ve KORKUSUYLA ADALET nasıl tecelli edebilir ki? Mazlumların AAAHHHLARI ARŞI ALAYA yükseledursun, elbet çıkar o AHLAR aheste aheste. Bir de MİLİLİKDEN nara atıyorlar. Yazık, hemde çok yazık. GÜZEL ÜLKEMİZİN İTİBARl zayi oluyor. Ve ÜLKE hızlı bir şekilde, SİYASİ ve EKONOMIK UÇURUMUN EŞİĞİNDE! Ey SİYASİLER UYANIN ARTIK BU GAFLET UYKUSUNDAN DA, ne yapacaksanız bir an evvel yapın. GÜVEN TAZELEYİN! SEÇİMSE SEÇİM, GEÇİMSE GEÇİM, SEÇİM DE SEÇİM, hem de ÂCİL SEÇİMMMM.

 • Toygar

  5.8.2022 08:20:33

  "Hukuk" un ucu bile görünse, insana bir ferahlık veriyor :)

 • Ali

  5.8.2022 01:33:38

  Hukukun Türkiye sinirlarina henüz ulasmamis temel ilkesidir herkesin hakimine dava hakki masundur. Devlet kuruluslari isleminiz devam etmektedir diyerek gecistiremez. Hukuken muayyen bir sürecte neticelenmeyen islem sürüncemede birakilamaz, re'sen resmî daire mahkeme/ hakime müracaat hakkinin örnegin 1 aydan sonra yapilabilirligini hukukî bilgilendirme olarak öngörmelidir. Herdaim yorumlarimda belirttigim gibi BATININ tüm hukuktaki halki ezen melanetlerini birebir terüme ile alip halkin, bireyin hakkini hakkiyla ithal ve tercüme etmemek ile hukukundan yoksun birakmak BIRAKIN ELMAS GIBI ADALETI MAHZADAN bahsetmeyi adalet-i izafiyi tercüme ederken birey ve halkin hukukunu makaslamak adaletsizliktir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı