"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir nesli daha nasıl mahvettiler?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
30 Kasım 2023, Perşembe
Geçtiğimiz Ekim ayının sonunda İZKİTAP Fuarı için İzmir’e gittiğimizde, Bornova’daki Beyaz Lale Anaokulunu ziyaret edip oradaki birbirinden sevimli miniklerle bir araya gelmiştik. İçlerinden 4-5 yaşlarındaki bir kız evladımızın “Babamı kötü adamlar götürdü” sözü yüreğimizi yaktı ve hatırımızdan çıkmıyor.

Geçen hafta Malatya’da da profesör bir çift üniversitedeki odalarından karga tulumba derdest edilirken, annenin “Çocuklarımız evde, bari haber verip komşulara emanet etmemize izin verin” talebinin dahi reddedildiği anlatıldı.

Bu süreçte ülkenin her köşesinde benzer hallerin yaşatıldığı ailelerin ve masum yavrularının haddi hesabı yok. Gecenin alacakaranlığında kapıya dayanan terörle mücadele ekiplerinin eve dalıp en mahrem köşeleri didik didik ettiğine ve babayı veya anneyi ya da ikisini birden götürdüğüne şahit olan ve ortada bırakılan küçük yaştaki çocukların ve ergenlik çağındaki gençlerin, kendilerine yaşatılan bu ağır travmayı ömür boyu unutabilmeleri mümkün mü?

Varsa dede ve ninelerine, teyze ve halalarına emanet edilen, yoksa kime teslim edildiklerini bilmediğimiz, sayıları da meçhulümüz olan masum evlatlar... Onların anne-babalarına, anne-babaların onlara hasret bırakıldığı bu meş’um süreç, 7.5 senesini doldurmaya doğru ilerleyen bir kâbus olarak hâlâ devam ediyor.

Yapılan hukuk dışı gözaltı, tutuklama, yargılama ve tutuklamalara ilaveten, hedefteki insanlarla birlikte çocuklarının da sosyal tecrit ve aşağılamaya maruz bırakıldıkları bu süreçte nice aile dağıldı; nice insanın psikolojisi bozuldu; nice evladımız intiharı “çıkış yolu” olarak gördü...

Huzur yuvası ve sığınak olması gereken aileleri bir anda darma dağın edilen nesillerin ruh ve maneviyat dünyasında meydana getirilen ağır tahribat kimin umurunda? Bir ülkenin, geleceğini temsil eden çocuklarına ve gençlerine böylesine bir acımasızlık, hoyratlık ve gaddarlığı reva görebilmesinin makul bir izahı olabilir mi?

Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti, 1950 öncesi tek parti devri uygulamalarının o zamanki nesiller üzerinde meydana getirdiği tahribatı “Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?” adlı kitabında anlatmıştı. 15-20 Temmuz sürecinde yapılanlar da günümüz nesillerine yine aynı adla seri halinde ciltler dolu kitabı dolduracak birbirinden acı hikayeler yaşattı ve yaşatmaya devam ediyor.

Gittikçe ağırlaşan ve ilanihaye taşınması mümkün olmayan bu utanç ve vicdan yükünün vebali, müsebbiplerinin, ortaklarının, destekçilerinin ve duyarsız seyircilerinin omuzlarında...

Okunma Sayısı: 3918
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Şevket Paksoy

  1.12.2023 00:27:50

  BİRİNCİ HATVESİ Der veya dedirir: "Siz kendiniz de dersiniz ki: Musibete müstehak oldunuz. Kader zalim değil, adalet eder. Öyleyse, size karşı muameleme razı olunuz!" Şu vesveseye karşı demeliyiz: Kader-i İlahî isyanımız için musibet verir. Ona rızadade olmak, o günahtan tevbe demektir. Sen ey mel'un! Günahımız için değil, İslâmiyetimiz için zulmettin ve ediyorsun. Ona rıza veya ihtiyarla inkıyad etmek -neûzü billah- İslâmiyetten nedamet ve yüz çevirmek demektir. Evet aynı şeyi -hem musibettir- Allah verir, adalet eder. Çünkü günahımıza, şerrimize zecren ondan vazgeçirmek için verir. O şeyi aynı zamanda beşer verir, zulmeder. Çünkü, başka sebebe binaen ceza verir. Nasıl ki düşman-ı İslâm, aynı şeyi bize icra ediyor. Çünkü Müslümanız. Asar-ı Bediiyye - 113

 • Şevket Paksoy

  1.12.2023 00:18:32

  Vela teziru vaziratün vizra uhra.. Allah, cebbar müntakim seriül hisab celil.. Onlar müminlere karşı kerim kafirlere karşı izzetlidirler.. Hz. Ali gibi Hz. Hasan gibi.. Said Nursi gibi.. Allah imhal eder ama ihmal etmez..

 • S.topuz

  30.11.2023 19:05:15

  "La tegnedü min Rahmetillahi!" "Allah'ın Rahmetinden ümid kesmeyin!" "Allahü veliyyüllezîne amenü!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER için yaşasın CEHENNEM! 🌷🤲🌷

 • Cengiz

  30.11.2023 16:42:22

  Gerçekleri yüksek sesle dile getirmeniz takdire şayan. Rabbim de sizleri yüceltsin, güçlendirsin. Hepimiz daha çok çalışmalıyız vesselam.

 • Toygar

  30.11.2023 15:15:20

  Sadece bir nesil mi acaba! Bana göre bir kaç nesil ve hatta mevcut, doğru addedilen nesiller bile mahvoldu, ateşlere odun taşımak zorundalar. Hüzün!..

 • Aysuna

  30.11.2023 13:09:39

  Allâh razı olsun Kâzım Güleçyüz Abi🌷🤲🏻🌷

 • Aysuna

  30.11.2023 13:08:07

  Her gün kapıların açılması için Fetih okuyorlar..Acaba Tevrat'ta mü'minlerin vasıflarını anlatan ayeti kaçı anlıyor!?"Kendi aralarında çok merhametlidirler.."Din kardeşine zulmediliyor,ya bu giderse halimiz ne olacak!?deniyor.Allâh'a değil de zulmedenden medet umana Allâh'ın inâyet edeceği nerde görülmüş!??İsrail halkı kadar olamadılar..

 • Aysuna

  30.11.2023 12:59:52

  Kimseye etmem şikâyet,ağlarım ben halime🌷Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime🌷Perde-i zulmet çekilmiş korkarım ikbâlime🌷Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbâlime.(Abdülhamit döneminde işlemediği bir suçun cezasını çeken küçük bir kızın hissiyatı...)

 • Hüseyin L

  30.11.2023 12:58:08

  Bu onemli konuyu kamuoyuna hatirlattiginiz icin tesekkur ederim

 • Özcan Yurtsever

  30.11.2023 12:10:44

  Üstad boşa Söz söylemez; İltizamen dahi taraf olmanın, tüyler ürperten neticeleri olacağını ifade ediyor.

 • Pamir

  30.11.2023 11:09:24

  Yorum yapan arkadaşlar bilirsiniz insanın başına gelenler insanın bizzat yaptıklarının karşılığıdır zira Rabbim zalim değildir. Zalim olan kullardır. Ne yaptık da buna maruz kaldık diye hiç nefis muhasebesi yaptık mı acaba? Bilmeliyiz ki beşer zulm eder kader ise adalet eder...

 • Ahmet Zeki

  30.11.2023 10:27:52

  C. Hakk CC farkında olmadan bu zulme payanda olanlara basiret ve feraset versin. Amin.

 • ahmet

  30.11.2023 10:24:09

  Allah razı olsun ağabey, bir çoğumuz yaşadıklarımıza alıştık ama sen bizi hala unutmadın.

 • Müjdat Bayar

  30.11.2023 08:51:34

  Nice hesap ahirete kaldı. Orada çok çetin yüzleşmeler olacak. Rabb'im her şeyi biliyor, görüyor.

 • Ömer

  30.11.2023 08:36:01

  Gittikçe ağırlaşan ve ilanihaye taşınması mümkün olmayan bu utanç ve vicdan yükünün vebali, müsebbiplerinin, ortaklarının, destekçilerinin ve duyarsız seyircilerinin omuzlarında... Maalesef öyle. Yüzleride kararmıyor yazık.🔥😔😔😔

 • Ferhat ardıç

  30.11.2023 01:02:32

  Neredeyse herkes vicdansız olmuş kimsede merhamet kalmamış ama Allah büyük herkesi görüyor bu kadar çok fenalık kimsenin yanına kalmaz Allah tokadını vurur hep beraber göreceğiz

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı