"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler ve siyaset - ticaret

Kâzım GÜLEÇYÜZ
10 Ağustos 2016, Çarşamba
Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun “Tarikat ve dinî cemaatleşme günümüzde Müslümanların dindarlığını güzelleştirme çabasından ekonomik çıkar ilişkisine, siyaset projesine, sosyal örgütlenme modeline dönüştü” kanaatini aktarmıştık.

Bazı cemaatler açısından aynı neticeye biz de ulaşmış ve şöyle demiştik:

“Cemaatlerin ticaret, siyaset ve hele devlet idaresi gibi dünyevî işlerle doğrudan bir alâkaları olamaz.

“Cemaat mensupları, birey olarak kendi şahısları adına ticaret yapabilirler veya siyasetle meşgul olabilirler. Bu meşguliyetlerini, cemaat tarafından yapılan manevî hizmetlere katkı ve destek vermek gibi bir amaca da yönlendirebilirler.

“Ancak burada ince ve hassas bir çizgi var. O da, söz konusu ticarî veya siyasî meşguliyetlerin, cemaatlerin şahs-ı manevîsi ile irtibatlandırılmadan yürütülmesi gereği. Bu dengeye dikkat edilmezse, cemaatlerin ticarîleşme ve siyasîleşme yoluyla dünyevîleşip yozlaşarak aslî hizmet ve iştigal alanlarından uzaklaşmaları riski ortaya çıkar.

“Buna ilâveten, manevî hizmetlerin ticarî veya siyasî amaçlar için istismar edilmek istendiği gibi suçlamalara malzeme verilmiş olunur. 

“Bu ise söz konusu hizmetlerin ruhunu oluşturan ihlâsa zarar verdiği gibi, muhataplar nezdinde korunması icap eden inandırıcılığa da gölge düşürür.

“Yola koyulurken mevcut olan halisâne duygular ve hizmet mülâhazaları, zaman içinde, kuralları başka odaklarca belirlenen ticaret ve siyasetin kaygan zeminlerinde, giderek hızlanan bir süreç içinde aşınmaya ve helâl-haram hassasiyetleri törpülenmeye başlar. 

“Cemaatler cemaat olmaktan çıkıp müflis holdinglere veya itibarsız siyasî organizasyonlara dönüşerek tükenirler.”

(Cemaatler ve Toplum-Siyaset-Devlet kitabımız, s. 50-1)

Son gelişmelerin gündeme taşıdığı yeni ve çarpıcı örneklerle yine tasdik ve teyid edilen bu tesbitlerin ortaya koyduğu hazin tabloyu değiştirmenin yolu cemaat ve tarikatları devlet kontrolüne almak değil, kendi iç dinamikleriyle aslî hizmetlerine dönmelerini teşvik ve temin etmek.

Üstad meşrutiyet, cumhuriyet ve demokrasiyi “adalet, meşveret ve kanunda inhisar-ı kuvvet” kriterleriyle tanımlar. Adaletsiz demokrasi olmaz.

Demokrasi savunucuları darbecilerle mücadeleyi de hukuk prensipleri çerçevesinde vermeliler ki, onlardan en önemli farklarını göstersinler.

Üstadın İttihad-ı Muhammedî tarifi - http://www.yeniasya.com.tr/video/ustad-in-ittihad-i-muhammedi-tarifi_406270

 

Okunma Sayısı: 6360
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • seyda

  10.8.2016 19:20:37

  el hasılı memleketi zor günler bekliyor.At izi it izine karışmış korkudan kimse kimseye güvenemiyor.terör almış başını yol alıyor ortalama günde 7-8 vatan evladı toprağa düşüyor.Nice yavrular yetim, eşler dul kalıyor, ocaklar yanıyor.Savaştan beter.Acı olan görsel medyanın bu konuda duyarsız davranması neredeyse sıradanlaştı,millet olarak kanıksar olduk sanki istenilen de bu. Eskiden bir şehit verildiği zaman medya en az 50 defa haber yapar halkı ayağa kaldırırdı..Bir yandan darbe kalkışması derken bunu fırsat bilen hain pkk/kck sessiz sedasız kara denizde bile eylem yapabiliyor.Kapılara dayanıp infazlar yapıyor.Elhasılı memleketi zor günler bekliyor

 • musa avcı

  10.8.2016 17:34:20

  Simdi dinsiz ve dine dusman olanlarin tam zamaniki onlara bir firsat dogdu.İSLAMA SATASMANİN TAM ZAMANİ VE CEMAATLERE ZULMETMENİN TAM ZAMANİ...

 • Mustafa

  10.8.2016 15:48:46

  Ve biliyorum bunu yayinlamayacksiniz.biz kardeşiz.. sizi sadece uyarmak için söylüyorum.. devletin yanlisina da doğru demiyorum bunları yazarken.

 • vefa umurca

  10.8.2016 15:19:29

  tebrik ve teşekkürler, Kâzım bey.

 • Ali Tam

  10.8.2016 14:19:59

  Yeni bir yöntem: Kisilerin üzerine FETÖcü oldugu ithamini atmak. Bu yolla karsidaki insanin Atatürkcü ve demokrat oldugunu söylemesini temin etmek. Ahirzaman!

 • SAİD HAKTAN

  10.8.2016 10:44:23

  KAZIM KARDEŞİM HUKUK-ADALET İŞLEMİYOR.BİR YARDIM KURULUŞUNA PARA YARDIMINDA BULUNMUŞSUNUZ SUÇ,BİR BANKADA HESABINIZ VAR SUÇ,BİR DERSHANEYE ÇOCUĞUNUZU GÖNDERMİŞSİNİZ SUÇ,BİR ÖZEL OKULA ÇOCUKLARINIZ KAYITLI SUÇ...BUNLARA RUHSAT VEYA İŞLETME BELGESİNİ KİM VERDİ.BU MEMLEKETTE PARMAK İLE GÖSTERİLEN VALİLER,KAYMAKAMLAR,HAKİMLER,SAVCILAR,ÖĞRETMENLER...BUGÜN TUTUKLANIYOR...GERÇEKTEN BİZİM BİLMEDİĞİMİZ BİR SUÇLARIMI VAR.YOKSA BİR KİN VE NEFRET ESERİ OLARAK BU İNSANLARA ZULMEDİLİYOR.YÜZÜ NURLU VE TEHECCÜT NAMAZINA KALKAN BU İNSANLAR(DARBEYE FİİLİ KARIŞANLAR DEĞİL) BİR MANKURTMUŞ DA BİZİM HABERİMİZ OLMAMIŞ. Adaletle hükmetme zamanı...gözaltında ölümler-intiharlar pek hayra alamet değil...Allahım cc bizi biribirimize düşürenleri kahreyle...Şu sıra köşesinde kıs kıs gülenler...Müslümanların bu vicdansız savaşını seyrediyor...Heyhat....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı