"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Değerler ters-yüz edilince

Kâzım GÜLEÇYÜZ
04 Temmuz 2020, Cumartesi
Bediüzzaman’ın bir asır önce “Zulüm, başına adalet külâhını geçirmiş. Hıyanet, hamiyet libasını giymiş. Esarete hürriyet namı verilmiş. Ezdad, suretlerini mübadele etmişler (Zıtlar, şekillerini değiş-tokuş yapmışlar)” sözüyle dikkat çektiği çelişkiler maalesef dönem dönem yaşanabiliyor.

“Meşru, hakikî meşrutiyetin müsemmasına ahd ü peyman ettiğimden (gerçek meşrutiyetin, bu kelimeyle ifade edilen mana ve değerlerine bağlılık sözü verdiğimden), istibdat ne şekilde olursa olsun, meşrutiyet libası (elbisesi) giysin ve ismini taksın; rast gelsem sille vuracağım” sözü aynı manayı tamamlıyor.

Adalet külâhıyla işlenen zulümlerin, hamiyet kılığına girmiş hıyanetlerin, hürriyet adı verilen esaretlerin, demokrasi görünümlü istibdatların her biri bir tuzak ve aldatmaca.

Ve arkasına gizlendikleri kelimelerle ifade edilen anlam ve değerleri dessasca bozup tahrip ettikleri için daha zararlı ve tehlikeli.

Yaşadığımız süreçte de bunun ibretli örneklerine hep beraber şahit olmaktayız.

Kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırıp icrayı da, yasamayı da, yargıyı da, üniversiteyi de, medyayı da, sivil toplum örgütlerini de tek adama bağlayan rejimin “vesayetleri bitiren gerçek demokrasi” olarak sunulması gibi.

Millet iradesinin sadece kendisini seçtiğinde makbul görülüp, sandıktan aksi yönde bir netice çıktığında bin dereden su getirilerek bu sonucun değiştirilmek istenmesi gibi.

Masumiyet karinesi, suç ve cezanın şahsîliği, savunma ve âdil yargılanma hakkı başta olmak üzere en temel kriterlerin çiğnendiği soruşturma ve yargılama süreçleri için “Herşey hukuk içinde yürüyor” denilmesi gibi.

OHAL hukuku da hiçe sayılarak yürütülen OHAL sürecinde yapılanlar için “Teröristler ve darbeciler dışında hiç kimsenin hak ve özgürlükleri kısıtlanmadı” denilip, terörle de, darbeyle de hiçbir ilgisi olmayan on binlerce insanın teröristlik ve darbecilikle suçlanması, tutuklanması ve mahkûm edilmesi gibi.

AİHM’in 2012-19 yıllarında ve özellikle 15-20 Temmuz OHAL sürecindeki uygulamalarla ilgili geri çevirdiği başvurular için “İç hukuk yolları tüketilmedi” gerekçesiyle verdiği kararların “red” diye çarpıtılıp içeriye “Türkiye’nin AİHM zaferi” diye pazarlanması gibi.

Ama bunların hepsi bir yere kadar...

Okunma Sayısı: 4129
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman

  4.7.2020 13:15:23

  Zaten bütün amaçları değerleri bozup Değersiz bir toplum oluşturmak İnşallah bu düzende değişir Biz görevimizi yapalım

 • İlker

  4.7.2020 09:24:36

  Aynen tekrarliyorum ' biryere kadar "

 • Alparslan

  4.7.2020 08:16:43

  Talimatla hüküm verenler, adil yargılanma ile yüzleşeceklerdir. Sonrada El Hükmü Lillah

 • RAMAZAN

  4.7.2020 06:08:54

  İlahi adaletin bir gün geleceğine adım gibi inanıyorum. Lakin gönül bazen sabır etmekte acele ediyor. İnşallah ömrüm yeterde bu zulmü yapanı da destekleyenin de sonlarını görürüm. Müslümanız diyeceksin dokuz masumun canını bir caniye tercih edeceksin, yok böyle bir islamiyet. Müslümanlık adı altında oy toplayacaksın her türlü yanlışa göz yumacaksın kitabın neresinde geçiyor.devlete sızıyorlar diye insanları perem perem edeceksin, temizlik şirketine alınacak bir işçiyi dahi kendi yandaşından seçeceksin. daha yukarılarda işler tamamen torpil. hangisi sızma. keşke onların yaptığı hatanın bin katı fazlasını yapmasalar..göz boyamak kolay bunca yandaş medya ile.. ama bir gün o boyalar dökülür O zaman gerçek suratlara kaç kişi bakabilir ... Allah bu millete bir daha 15 temmuz yaşatmasın. zira din adına ne varsa yok eder birileri...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı