"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Harbiyeye giriş ve yeni tuzak

Kâzım GÜLEÇYÜZ
31 Mart 2021, Çarşamba
Bir zamanlar harp okullarına imam hatiplilerin alınmayışını tartışıyorduk. Hattâ bu konuyu seneler önce rahmetli Demirel’e de sormuş ve ondan şu cevabı almıştık:

“Bu konu da kamuoyu önünde açıkça tartışılmalı. Cumhuriyetin okullarıdır bunlar. Açıkça tartışılmalı ve herkes gerekçesini ortaya koymalı. Hükümet söylemeli: Niye alınmıyor? Alınması lâzım geldiği, gerekçeleriyle ortaya konmalı. Bu konular, ancak tartışarak bir neticeye vardırılır. Korka korka neticeye varmak ise mümkün değildir.” (Köprü, Eylül-1989; İslam Demokrasi Laiklik kitabımız, s. 141)

Aradan hayli zaman geçti; imam hatiplerin önündeki diğer bazı engeller gibi harp okullarına giriş engeli de kaldırıldı. Ve son günlerde, harp okullarına giriş yönetmeliğinde yer alan ve “irtica”yı engel sayan madde de iptal edildi.

Bu maddeye göre, okula girecek olanın kendisi, anne-babası, kardeşleri ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasa dışı siyasî, yıkıcı, irticaî, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış, bu gibi faaliyetlere karışmamış olması şarttı.

İrtica ve bölücülük gibi hukukî tarifi olmayan, netlikten uzak, sübjektif ve keyfî yorumlara açık bu ifadeler elbette ki problemliydi.

Onun için, kaldırılması isabetli oldu.

Peki, yerine ne geldi? Gelen madde şöyle:

“Terör örgütlerine veya Millî Güvenlik Kurulunca devletin millî güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak...”

Laikçi cenahtan gelen “İrtica maddesini niye kaldırdınız?” tepkilerine MSB’nın verdiği cevap şu: “Oradaki şart sübjektif değerlendirmelere tâbi ve TCK’da suç olarak düzenlenmemiş bir şarttı. Yeni düzenleme geniş kapsamlı, güncel mevzuata uygun, daha somut, suçta ve cezada kanunîlik ilkesini gözetiyor.”

Cevabın ilk kısmı doğru. Kanunlarda irtica diye bir suç yok. Ve yapılan değişikliğin mevzuatta terör suçları açısından karşılığı var. Ama bu suçların tanımındaki belirsizlik ve keyfîlik de aynı problemli neticeleri doğuruyor. Hele her önüne gelene terörist damgası vurmanın alışkanlık haline getirildiği bir süreçte.

Peki, ya irtibat ve iltisak gibi istihbarat terimleri üzerinden MGK kararıyla “suç” ihdas edilmesinin hukuk devleti içindeki yeri ne?!!

Okunma Sayısı: 4388
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  31.3.2021 15:01:58

  % 51lik millet oyuyla seçilen bir hükümet; 1950 1965 ..2001 zaferlerini hediye etti.Elbet zamanı gelince; kıredisi biteni de sandığa gömer. Amma millet; Alamut haşhaşilerinden beter olanları da; hakkalyakin aynalyakin gördü.

 • Ali

  31.3.2021 14:37:09

  İrtica maddesinin kalkması nüyük bir başarı.İrtica kayıtsız ve ferdi bir ifade. İrtica yerine; daha somut örgütlü ispatlı yapılara yönemesi daha tutarlı.

 • Mahir erbay

  31.3.2021 08:09:49

  'Akp çanakkale savaşı sonrası bu milletin başına gelen en büyük felakettir' tesbiti ne kadar doğruymuş.

 • Hüseyin Bulat

  31.3.2021 06:55:03

  Akp tamamen D.Perincek ve ekibinin kontrolüne girmiş görünüyor. Rotayi D.P belirliyor. Başta TSK da ve diğer kurumlarda mevcut kadrolarda çalişanlarda ve yeni işe girişlerde istikbarat raporu ve mulakat adı altında yasal olmayan bir şekilde ve zamanla özel hayata kadar gidebilecekleri müdehalelerle namaz kılan memurlar " Fetö" çuvalina koyularak işte atılacak kendi kardeşi bile sahip çıkamayacak. BAAS rejimini dindar görünümlü bir partiye AKP ye kurduracaklar gibume geliyor.

 • Bayram

  31.3.2021 02:12:01

  Daha beter bir uygulama maaalesef

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı