"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İktidar olmadan âdil olunmaz, öyle mi!

Kâzım GÜLEÇYÜZ
24 Şubat 2021, Çarşamba
Tek adam rejimiyle birlikte hukuk ve adaletten iyice uzaklaşılmasında, danışman sıfatıyla Sarayı kuşatanların çarpık anlayış ve yaklaşımlarının da büyük rolü ve etkisi var.

Bunlardan biri Yavuz Sultan Selim’le ilgili bir kitap yazıp, kendi indî yorumlarına onu da alet etmeye kalkmış. İşte söyledikleri:

“Yavuz’un zihin dünyasında iktidar sahibi olmayanın adalet sahibi olma imkânı yoktur. Zayıfın adaleti olamaz, zira adaleti uygulamak için otorite ve güç gerekir. Onun adalet anlayışı evvelâ kuvvetli olmaya dayanır.”

Edebali’nin Osman Gazi’ye “Anlaşmazlıklar bize, adalet sana. Haksızlık bize, bağışlamak sana. İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” öğütlerine uyarak büyüyen Osmanlı cihan devleti haline geldikten sonra mı hükmettiği yerlerde adaleti hâkim kıldı, yoksa âdil olduğu için mi üç kıtaya yayılan bir cihan devleti oldu?

Kuvveti hakta değil, hakkı kuvvette gören bir zihniyete sahipseniz, iktidar olunca âdil olabilir misiniz? Cevabı, bugünün muktedirlerinin içler acısı “adalet” uygulamalarında...

Onlara Yavuz’dan bir adalet kıssası:

Yavuz Sultan Selim Mısır seferine çıkmadan önce hazinede fazla para yoktu. Bu sebeple tüccardan borç istendi. Sefer, Osmanlı için çok kazançlı oldu, hazine ağzına kadar altınla doldu. Mısır’ın meşhur hazineleri Yavuz’un eline geçti. Ordu büyük bir zaferle İstanbul’a döndü. 

Yavuz, kendisini karşılamaya hazırlanan İstanbul halkının tezahüratından hoşlanmadığı için, şehre bir gece vakti girdi. Ertesi gün defterdara, borç para alınan tüccarlara, derhal borçlarının ödenmesi emrini verdi. Hemen bütün alacaklılara borçları ödenmeye başlandı. Bunlardan biri vefat etmişti. Çok zengin olan bu tüccardan alınan borç servetinin çok az bir kısmına tekabül ediyordu. 

Defterdar, hemen padişaha bir takrir yazarak, vefat eden tüccarın çocuklarının bu kadar bir paraya ihtiyacı olmadığını belirterek, bu miktarın hazineye kalmasını teklif etti. 

Tamamen kul hakkını ilgilendiren bu teklif padişahı çok rahatsız etti ve defterdarın ilettiği kâğıdın baş tarafına kendi eliyle “Mevtaya rahmet, malına bereket, çocuklarına afiyet, bu kâğıdı gönderene lânet” cümlesini yazarak, defterdarı derhal görevden aldı.

Bu kul hakkı duyarlılığının zerresini taşımayanlar bir de Yavuz’u alet ediyorlar. Geçiniz...

Okunma Sayısı: 3432
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  • Hüseyin

    28.2.2021 11:57:16

    Aslan Kazım kardeş. Nede güzel yazıp cuk diye oturtmuşsun. Anlayana tabi.

  • Arif Altay

    24.2.2021 17:58:11

    Sırada alet edilecek herhangi bir"değer" bıraktılar mı?

  • mustafa

    24.2.2021 13:56:07

    Selamün aleyküm. Bunların ,farzı muhal, gerçekten öyle olmak istemelerini geçiniz Yavuz da olsalar, yine de herkesin kanun önünde eşit olduğu adalet meşveret ve hürriyet ilkelerini esas alan sistemi istiyor ve destekliyorum.

  • Necati

    24.2.2021 12:37:36

    Kur'an-ı Kerimin dört esasından biri olan Adaleti bu derece çarpıtarak zulüm ve haksızlıklarını örtmeye çalışanlara yazıklar olsun. Kuvvetli olan nasıl adil olacak. Hem adaleti uygulayacak olan hakimler kuvvete dağıl kanuna dayanır. Kuvvet kanunda olursa adalet sağlanır. Yok bu çarpık zihniyet sahiplerinin dediği gibi otoriter istibdat ve kuvvetin tek adamda toplanması anlayışı zulmün temelidir.

  • Özdemiroğlu

    24.2.2021 08:34:09

    Dini ve tarihi büyüklerimizi sadece işine geldiği zaman hatırlayan ve Onların ölçülerini de çarpıtarak açıklamaya çalışanları Yüce Rabbım bildiği gibi yapsın ve bunların şerrinden ümmeti ve masumları muhafaza eylesin, Amin!

  • Oğuz Yiğiter

    24.2.2021 01:20:20

    Kitabın tam ortasından. Tebrikler, dualar...

(*)

Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı