"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Provokasyonlara en iyi cevaplar yine Avrupa’dan

Kâzım GÜLEÇYÜZ
27 Ocak 2023, Cuma
Avrupa’da Kur’an’ı hedef alan aşağılık provokasyonlara en güzel cevaplar, yine Avrupa’nın önde gelen hakperest filozofları tarafından verilmiş. İşaratü’l-İ’caz’ın sonundaki örneklerden birkaçını aktaralım:

Prens Bismarck: Kur’an’ı her cihetten tetkik ettim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. İddia ediyorum ki, Muhammed (asm) mümtaz bir kuvvettir. Destgâh-ı Kudretin böyle ikinci bir vücudu imkân sahasına getirmesi ihtimalden uzaktır. Sana muasır bir vücut olamadığımdan dolayı müteessirim, ey Muhammed (asm)! Muallimi ve nâşiri olduğun bu kitap senin değildir; o Lâhutîdir. 

Dr. Maurice: Kur’an nedir? Her tenkidin fevkinde (üzerinde) bir fesahat ve belâgat mucizesidir. Kudret-i Ezeliyenin, inayetle insana bahşettiği kütüb-ü semaviyenin (semavî kitapların) en güzelidir. Arz ve semanın Hâlıkına (yer ve göğün Yaratıcısına) hamd ve şükranla doludur. Edebiyatla alâkadar olanlar için bir kitab-ı edebdir. Lisan mütehassısları için bir elfaz (sözler) hazinesidir. Şairler için bir ahenk menbaıdır. Ahkâm ve fıkıh namına bir muhit-i maariftir (ansiklopedidir).

Carlyle: Kur’an, serapa samimiyet ve hakkaniyetle doludur. Hz. Muhammed’in (asm) cihana tebliğ ettiği davet, hak ve hakikattır.

Edward Gibbon: Kur’an’ın nazarında, satvetli bir hükümdarla, zavallı bir fakir arasında fark yoktur. Kur’an, bu gibi esaslar üzerinde öyle bir teşrî (yasama düzeni) vücuda getirmiştir ki, dünyada bir nazîri (eşi) yoktur. Kur’an, Allah’ın birliğine en kuvvetli delildir. Feylesofane bir dimağa mâlik olan bir muvahhid (tevhide inanan), İslamiyetin nokta-i nazarını kabul etmekte hiç tereddüt etmez. Müslümanlık, belki bugünkü inkişaf-ı fikrimizin seviyesinden daha yüksek bir dindir.

Marmaduke Pickthall: Kur’an’ın telkin ve Hz. Muhammed’in (asm) tebliğ ettiği esasattan mükemmel bir ahlâk mecellesi (ahlâk prensiplerinin derlendiği bir kitap) vücut bulur. Hâlıkın (Yaratıcının) hukuku ile mahlûkun hukuku, ancak Müslümanlık tarafından mükemmel bir surette tarif olunmuştur.

Üstad bunları ve aktaramadığımız diğerlerini kendi telifi bir tefsirin sonuna koymuş.

Bize düşen, provokasyonları hem bunlarla, hem sonraki süreçte ve günümüzde devam eden benzeri örneklerle püskürtmek...

Okunma Sayısı: 4402
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Bülent Bektaş

  27.1.2023 08:25:07

  Carlyle Müslümanlık Allah'a teslim olma dinidir. Gothe'nin sözü: Biz hepimiz İslam üzere yaşamıyor muyuz?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı