"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Saray keyfîliğine hukukun cevabı

Kâzım GÜLEÇYÜZ
28 Mayıs 2022, Cumartesi
Yeni Asya olarak bu süreçte maruz bırakıldığımız hukuksuzluklardan biri, müktesep hak niteliğini kazanmış olan sürekli kartlar dahil, basın kartlarımızın dört senedir yenilenmemiş olması.

Yeni Asya mensuplarının tamamı bu durumda. Ne önceki kartlar yenileniyor, ne yeni başvurular sonuçlandırılıyor. Sorulduğu zaman her defasında verilen cevapsa aynı:

“Değerlendirme süreci devam ediyor...”

Daha önce benzerine hiç şahit olmadığımız bu keyfîlik karşısında son bir deneme olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığına 21.12.20’de bir başvuru daha yaptık.

Ondan da sonuç çıkmayınca dava açtık.

Başkanlığın bu davada mahkemeye verdiği savunmalardaki çelişkileri yazı ve yayınlarımızda işledik. Bilhassa 28 Şubat dönemindeki bir yazımızdan dolayı DGM’nin verdiği, ama bilâhare ağır ceza mahkemesi tarafından bir anlamda kaldırılıp adlî sicilimizden silinen mahkûmiyetin “kart yenilememe gerekçesi” olarak gösterildiğine dikkat çektik.

Böyle bir gerekçenin ortaya konulmasını, 28 Şubatçı zihniyetin Sarayda yuvalandığını ispatlayan bir delil olarak değerlendirdik.

Gelinen noktada, davaya bakan Ankara 6. İdare Mahkemesi kararını verdi. Oybirliğiyle verilen kararda şu iki hususun altı çizildi:

* “Davalı idare tarafından davacının başvurusunun değerlendirme aşamasında olduğu belirtilmişse de, idarenin gerekli araştırma ve değerlendirmeyi yapmayarak, aradan uzun bir süre geçmesine karşın davacının basın kartını yenilemediğinin anlaşılması karşısında, davacının basın kartının yenilenmesi istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.”

* “Davalı idarece davacının aldığı bir mahkûmiyet hükmü nedeniyle basın kartı taşıma hakkını yitirdiği belirtilmiş ise de, davacının 2002’de İstanbul 3. DGM’ce mahkûmiyetine karar verildiği, ancak İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesinin 2017’deki kararıyla memnu haklarının iadesine karar verildiği, adlî sicil kaydındaki mahkûmiyetin üzerinden kanunda belirtilen sürelerin geçtiği ve arşivden silinme şartları oluşan bu mahkûmiyetin basın kartı alınmasına engel oluşturamayacağı açıktır.”

Hem “Değerlendiriliyor” savsaklamasını, hem 28 Şubatçı bahaneyi reddeden bu karardan sonra, bakalım Saray ne yapacak?

Okunma Sayısı: 2887
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • abdurrahman canbaz

  30.5.2022 19:53:25

  Hocam selamlar ve iyi akşamlar diliyorum. 2016 Yılında 675 nolu KHK ile Tarım Bakanlığınadan ihraç edildim. ceza davasından beraat ettim,ancak hem OHAL Komisyonundan hem de 22. Ankara İdare Mahkemesinden Red kararı yedim. Davam şuan İstinafta. Arkadaşlar ben Haziran 2022 itibarıyla emekliliği haketmiş durumdayım.Ancak mahkeme sürecim devam etmektedir. Emekli olursam,bu arada mahkeme olumlu sonuçlanırsa tekrar Memuriyete dönebilir miyim ? Sisden bu konuda beni aydınlatmanızı istirham ediyorum. Herkese selamlar diliyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı