"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Gönenli’den hatıralar

M. Latif SALİHOĞLU
03 Ocak 2019, Perşembe
Vefat yıldönümü vesilesiyle dün rahmetle yâd ettiğimiz Reisülkurrâ Gönenli Hafız Mehmed Efendi ile alâkalı olarak, bugün de ibret dersleri ihtiva eden bazı hatıraları nakledelim.

Hiç araya girmeden, muhtelif kaynaklardan okuyarak ve bir kısmını şahitlerden dinleyerek derlemiş olduğumuz o ibretlik hatıraları takdim ediyoruz

“Duâsı kabul olur” diye bilinir

Gönenli Mehmet Efendi, bir gün cemaate hitaben konuşurken, laikperest bir kadın, duyduklarından şiddetle rahatsız olur: “Gidip sizi emniyete şikâyet edeceğim” der.

Hoca da ona şunu söyler: “Siz beni emniyete, ben de sizi Allah’a şikâyet edeyim, olur mu?”

Tam da cami kapısı çıkışında, kadının ayağı halıya takılır ve mermer basamakların üzerine boylu boyunca yuvarlanarak düşer.

Neyse, onu tutup kaldırırlar ve bir yere oturtturmaya çalışırlar. Kadın bir müddet sonra kendine gelir ve şunu söyler: “Hacaefendi beni Allah’a şikâyet mi etti yoksa?”

Kalp gözü açık bir zât idi

Kalabalık bir cemaate hitap ederken, bazen bir kişinin gözünün içine bakar ve göz temasıyla onunla ayrıca konuşur da, bunun pek kimse farkına varmazdı.

Sadece o kişi, kafasını bozan, zihnini bulandıran soruların cevabını alır ve tam mutmain bir şekilde camiden çıkar, hayatına daha ferahlamış bir şekilde devam ederdi.

“Tayy-ı zaman, tayy-ı mekân” kàbilinden, onun garip hallerine bir çok kişinin şahit olduğu bilinen bir husus.

Talebelere aynî/nakdî yardım toplardı

Ahmet Şahin Hoca anlatıyor: Gönenli Mehmed Efendinin talebelerin masrafını karşılama biçimi de enteresandı. Hocaefendi, yanına bir öğrenci alarak haftanın belirli günlerinde esnafı ziyaret ederdi. Onlardan temin ettikleri ile talebenin ihtiyacını karşılardı.

Hocaefendinin sokağın başında olduğunu gören kimi esnaf, ayakkabı, ceket, pantolon veya yiyecek maddesi verir, kimi de talebe ihtiyaçlarını karşılamak için cebine para koyardı. 

Hocaefendi, halktan aldığı destekle akşam Sultanahmet Camii’nde, yatsı namazından sonra, talebeleri de karşısında, toplananlar ortaya konmuş bir şekilde herkese sorar “İhtiyacın nedir?” diye. Kimi pantolon, kimi ceket alır, kimi de “Hocam bugün benim ihtiyacım çıkmadı” der. O da “Yarın akşama gel” diye tembihlerdi.

Akl-ı selime dâvet

1980’li yılların başı, bir Cuma günüydü. Sultanahmet Camiinde Gönenli Hocanın hutbesini dinliyoruz. Demirel ve arkadaşları da var. Hoca, bir ara öyle hararetli konuştu ki, cemaatten biri cezbeye kapılarak “Allah! Allah!” diye bağırmaya başladı. Hoca, minberden ikaz etti: Camide-Cumada öyle bağırıp durma. Akl-ı selim, Müslümanın silâhıdır.

“Parayı kimden alıyor?” takibi

Hayatı boyunca hep takip edilen Sultanahmet Camii imamı Gönenli Hocaefendi, Süleymaniye semtinde ikamet ettiği bir dönemde, emniyet tarafından ayrıca takibe alınmış.

Genç ve sivil kıyafetli bir memura verilen emir şöyle: Uzaktan, hocayı adım adım takip et. Bak bakalım, ona parayı kimler veriyor?

Genç polis memuru, yeni görevi icabı daha ilk gün evinden çıkarken, annesine şunu diyor: Anne, bir müddet için görev yerim Süleymaniye civarıdır, haberin olsun.

Sâliha annesi de demiş ki: Ah evlâdım. O civarda ikamet eden Gönenli Hocaefendi var. Gençlere Kur’ân dersi veriyor, talebe yetiştiriyor, hayırlı hizmetlerde bulunuyor. Ben de bu sevaba hissedar olmak için biraz para biriktirdim. Hocaefendiyi görürsen, bu emaneti mutlaka ona ver, olur mu evlâdım...

Polis, hiç renk vermeden almış emaneti. Zaten takip etmekte olduğu Gönenli Hoca’nın yanına varmış ve emaneti takdim ederken şunu söylemiş: Hocam buyrun. Bunu annem gönderdi; talebelere yardım diye...

Gönenli Hafız Mehmed Efendi, daha evvel hiç görmediği, tanışmadığı sivil memurun gözünün içine bakarak şu sözleri sarf etmiş: Bak evlâdım. Sakın ola anneni fişlemeyesin.

Okunma Sayısı: 1703
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı