"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ben seni anladım!

Mehmet ÇETİN
01 Mayıs 2021, Cumartesi
Ankara Hasanoğlan Öğretmen Okulundaki bir hatıramızı naklederek bir hakikate dikkat çekmek isteriz.

1972 yılında Lise 1. sınıfa tekabül eden dördüncü sınıftayız. O yıllarda Cumartesi günü öğle sonrası tatil olduğu için 34 km uzaklıktaki Ankara’ya gitmek üzere otobüsteyiz. Araba o kadar dolu ki ancak şoför mahallinin yanındaki motorun üzerinde yer bulabildim. Böylesine çok yolcu, şoförü memnun etmiş olmalı ki o yılların meşhur siyasî liderinin ismini kullanarak yolculara şöyle seslendi: “Çocuklar sizi Ecevit’e götürüyorum!”

Ön koltuklarda oturan ve ülkücü olarak bildiğim Erdal’a; “Erdal, şoför bizi Ecevit’e götürüyor, sende geliyor musun?” diye seslenerek takılmıştım. O da hışımla reddetti. Bu kısa lâtifenin ardından şoför bana dönerek, “Sen kimsin, bizden değil misin, necisin?”, deyince ben de; “Ben şucu-bucuyu bilmem, ama şu arabanın hızından daha hızlı bir şekilde kabre gidiyoruz. Orası için hazırlanmamız lâzım, bunu bilirim”, dedim.

Bu konuşmamıza yakinen şahit olan ve hemen şoförün ardında oturan benden yaşça büyük birisi, “Ben onu anladım” diye seslendi. Sonra aramızda şu konuşma geçti:

- Ben seni anladım, ama toplumda geçen nice haksızlıklar var, ezilen var, bunları görebiliyor musun?

Bu sual muhtevalı uzun bir giriş yaptı. Anlatmasını sabırla dinledim, ama o ısrarla devam etti ve nihayet bir nefes almasını fırsat bilerek araya girdim:

- Sizin bu anlattıklarınız neye benziyor, biliyor musun?

- Neye benziyor?

- Adamın biri yere serilmiş bir seksen. Başındaki de “Ey millet, bu adam yere düşmüş!”, demeye benziyor. Düşen adamın yerde olduğunu bakan görür ve fark eder, ama bu seslenmek o adamı ayağa kaldırmaz değil mi?

- Evet.

- O adamın seslenmesi yerde yatanı ayağa kaldırmadığına göre başka çözüm aranmalı ki yatanı ayağa kaldırıp bir daha düşmemesi, yıkılmamasına derman olmalı. Evet, dediklerin doğru olabilir. Hakikaten toplumda ezilen olduğu gibi haksızlıklarda kol geziyor. Bunun çaresi nedir?

- Evvelâ anayasa değişmeli, kanunlar ona göre yeniden elden geçmeli. Sosyal adalet sağlanmalı.

- Güzel, eyvallah, ama o kanunun geçmediği ya da olmadığı yerde söz konusu haksızlık nasıl engellenecek?

-!

- Bunun çaresi şudur; bahsettiğiniz kanun ya da polis, kişinin kalbine yerleştirilmelidir. Düşünün; dağda, kimsenin olmadığı ıssız bir yerde, iki kişi kavgaya tutuşmuşlar elleri tetikte. O an o ikisine tetiği çektirmeye polis ya da kanunun gücü yetmez, engel de olamaz, çünkü orada kanun yok. Bu tehlikeye dur, diyecek vicdan polisi, Cehennem korkusu kalbine yerleştirilirse işi kökünden çözeriz.

- Bu senin dediğin çok uzun zaman alır.

- Hiç de öyle değil. Biz seninle iki kişiyiz. Bir arkadaşımıza anlatarak ikna etsek dört olur, o dörtte başkalarına anlatırsa eder sekiz ve katlana katlana çoğalır, hem de kanunî tedbirlerden daha etkili ve sağlam olarak.

Veterinerlik Fakültesi’nde tahsil yapan bu kişiyle yapılan sohbet, yılların ardından içindeki hakikatin hatırına gönüllerdeki tazeliğini muhafaza ediyor ki işte bu satırlar aracılığıyla nesilden nesile intikal ettiriliyor, elhamdülillah.

Okunma Sayısı: 1324
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Çetin

  1.5.2021 17:11:42

  Cemal Özkaya'nın ve Ali'nin takdirleri için teşekkür ediyorum. Rabbim; cümlemize iman ve Kur'ân istikametli hayat, sağlıklı ve hayırlı bir ömür, huzurlu ve bereketli bir yuva nasib eylesin. Âmin.

 • Ali

  1.5.2021 11:56:35

  Heyy gidi günler heyy! Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer..

 • Cemal özkaya

  1.5.2021 01:56:54

  Kader risalesinin mütalaası isimli eserinizi okuyprum. "Ben şu zamanda iradeni şu istikamette kullanacağını biliyorum. Onun için dr senin hakkında bu işi o şekilde takdir buyuruyorum" cü mlesi kltabınızın bence özeti olmuş. Tebrikler.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı