"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Enes üzerinden cemaatlere vurmak…

14 Ocak 2022, Cuma
Yahu, siz ne uyanıksınız öyle?

Bulanık suda balık avlamayı, bir taşla birkaç kuş birden vurmayı meslek edinenler, sizlere söylüyorum! Sizlerde hiç kızarır yüz, utanır vaziyet yok mu? Son senelerde, peş peşe meydana gelen intiharlar (bilhassa da gençler) halkasına, bir zincir daha ilâve edildi. O gence acıyıp; “Bunlar niye böyle oldu, bu gençler nasıl bu hâle geldi, bunların çaresi nedir?” diye sorgulayıp, dertlere çare bulma yerine, yarayı iyice kaşıyıp, en son intihar eden şu “Enes Kara” isimli genç üzerinden, cemaatlere, tarikatlara vurmak da neyin nesi oluyor?

Evet, bu son hadise hepimizi üzdü. Yazık! Bir gencimiz daha, boşu boşuna gitti. Dünya sıkıntılarından, güya kurtuldu. Ama âhiretin ilk menzili, basamağı olan ölümü, maalesef dinimizin yasakladığı bir şekilde oldu.

Videoyu iki defa seyrettim. Bir defa, gencin uzaktan akrabası bir arkadaştan aldığımız malûmata göre, bu videonun, iki ay kadar evvel çekildiğini öğrendik.

Videoyu seyredenler, eğer dikkat ettilerse, genç; baygın gözlerle, bitkin, yorgun bir hâlde konuşuyor. İşin içinde, başka bir işler olduğu intibaını veriyor insana. 

En başta; dünya hayatından bıktığı, okuldaki muvaffakiyetsizliği, derslerden, imtihanlardan iyi neticeler almadığı, zayıf bir vaziyette olduğunu söylüyor.

Ve daha okulu bile bitmemiş, meslek hayatına geçmemiş olmasına rağmen, ilerideki istikbaliyle alâkalı, hayalî, daha olmamış, başına gelmemiş hadiselerle, kendisini, lüzumsuzca üzüyor. Bunları dinlerken aklıma geldi. Bir kadıncağız, birkaç aylık hamile imiş. Bir gün, komşuları ziyâretine gelmiş, bakmışlar kadın birden üzülüp ağlamaya başlamış. Niye ağladığını sorduklarında, masada duran makası göstererek, “Aha, yarın benim çocuğum büyüyünce ya bu makası eline alır, oynarken bir tarafına batırır da ölürse...” diye vehim yapmış. Komşuları da hem içlerinden gülmüş hem de teselli edip, “Daha, ortada çocuğun bile yokken, bunları düşünmen iyi değil” diye nasihat vermişler. İşte, gencin o istikbal ile alâkalı söylediği de buna benziyor. Ortada daha bir şey yok. Okul bitmemiş, doktor olmamış. O zamanda olabilecek hadiselerle, kendisini boşuna üzüp, vehim yapıyor.

Son üç senedir Müslüman olmadığını, ama namaz kıldığını söylüyor. Bu nasıl iş böyle? Dinde zorlama yokken, kim kime zorla namaz kıldırır ki? Tabiî, bu ateist hâle gelmesindeki sebebin de okuduğu Fen lisesindeki hocalarının rolü olduğu söyleniyor.

Konuşmalarının büyük kısmı bu minvâl üzereyken, biraz da kaldığı yerdeki bazı sıkıntılarını anlatmasını esas mesele yapıp, onun üzerinden bütün; cemaatleri, tarikatları, dinî grubları töhmet altında bulundurmak, hiç iyi niyet taşımayan bir şeydir. Ve bunun, hemen “mal bulmuş mağribi” gibi üstüne atlayarak, birkaç malûm gazete ve bir iki densiz TV hemen menfi yönde kullanıp, onun üzerinden dindarlara hücum etmeye çalışıyorlar.

Hâlbuki buna benzer, kaç tane intihar hadisesi daha vukuu bulmuştu. Niye onların üzerinde bu kadar durmadınız? Her yerde, insanlar arasında intiharlar olmaktadır. Polisinden tutun askeriyesine kadar kaç tane böyle hadiseler meydana geldi. Yine gençler arasında kezâ öyle.  Hâni, normal liselerde, ticaret veya meslek liselerinde bir takım hadiseler olur, onlara “liselinin yaptığına bakın!” derler. Ama ola ki, imam-hatib okullarında bir hadise olsa, diğerlerinde okul ismi zikredilmezken, burada hemen “imam hatiplinin yaptığına bakın!” diye haber yaparlar. Maksad üzüm yemek olmayınca, elbette bağcıyı dövecekler. 

Ama boşuna; gürültü, şamata, tantana yapıyorsunuz. Sizin fitnelerinizle, bu memleketin birer çimentosu mesâbesinde olan; cemaat ve tarikatlara, sizin, ağa-ata babanızın gücü yetmedi ki siz kim oluyorsunuz da sizin gücünüz yetsin? Buralardan size iş çıkmaz. 

Bu kervan yoluna devam ediyor, boşuna kendinizi üzmeyin! Haydi, başka yere!

Okunma Sayısı: 2470
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Türeli

  15.1.2022 10:48:52

  Yorum yapanları okuduktan sonra cevap bekleyen yorumlara; 1. Kendimi örnek vereyim ben Risale-i Nurları okumadan evvel islamiyet ile hiç ilgim yoktu, tanıdıktan sonra bugüne kadar mazeret haricinde hiç bir vakit namazımı kaçırmadım elhamdulillah. Milyonlarca gencin imanını kurtarmıştır. Okuyup da imanını kurtaramayalar da az da olsa var, nasip meselesi, kalp gözü açık değil. 2. Kuruluşumdan bu yana Mağdurları savunan tek basın Yeni Asya dır desek mübalağa olmaz, hemde bedel ödeyerek...

 • İsmail Özal

  15.1.2022 01:12:46

  Helal olsun…!Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi

 • Mehmet1621

  14.1.2022 21:53:55

  Güzel bir yazı Osman abi

 • Mehmet kara

  14.1.2022 18:58:20

  Bugün 16 yaşında ki bir delikanli babası 4 yildir (15 temmuz davalarından dolayı) tutuklu olduğu için dayanamayup intihar etti.Cunku babasi bir ogretmen ve terorist ilan edildiği icin cocuklar bu yükü kaldiramiyor.Covid var ve görüşler yeni basliyor.Keşke bu mazlumlara da daha çok sahip çıksanız.

 • Mehmet Emin Bozkuş

  14.1.2022 11:42:58

  Bu kervan hiç durmadı ki Osman Hocam..Elhukmulillah..

 • Abdullah

  14.1.2022 10:49:46

  İşin özünde eğitim sorunu var. Doğru bir eğitim sistemi yok.Gençlerin kabili yetlerine göre eğitim verilmiyor. Eğtim bakış açısında da proplem var. Eğitim de öncelike iş düşünülüyor. Gerçi iş bul ma da büyük bir sorun haşline gelmiş tir.Halbuki eğitimde ilim sahibi olma i,aydınlanma esas hedef kabul edilme lidir. Sistemin kendisi de sıkıntılıdır. Ruhsuz,maneviyatsız bir sisstemdir. Diğer bir sorun; gençlerle doğru iletişim kuramamadır.Hür fikir ve düşüncenin hakim olmamasıdır.Gençler böyle oldu ğu gibi,yetişkinler de böyledir.Bugün kâmil manada hür bir fikir ve düşünce ile çocukları ile muhatap olan,iletişim kuran kaç aile var?Her konuyıu emine boyuna görüşen,istişare eden ne kadar insan var? Biraz da burada sorunu ara mak gerekiyor. Salak,solaklar da durumdan vazife çıkararak cemaatlara saldırıyorlar.

 • Hüseyin

  14.1.2022 09:51:23

  Osman kardeş Allah razı olsun yahu. Bu münasebetsizlerin ağzının payını vermişsin sağol. Buyurduğun gibi kervan yürüyor, onlarda bakıyor.

 • Azam Yılmaztürk

  14.1.2022 09:51:21

  Amenna ve saddakna çok doğru size burdan iş çıkmaz

 • BERRİN

  14.1.2022 08:53:46

  Yaşanan olaylara sığ bir zihniyetle değil de sorgulayarak bakmamız gerektiğini bir kez daha hatırlattığınız için allah razı olsun.Müslüman uyanık olmalıdır.

 • Hilal

  14.1.2022 08:48:23

  İşte olay bu. Bu iş bu kadar. Allah razı olsun Osman abi. Gerçekten çok güzel dike getirmişsiniz. Bir nahoş olay yüzünden cemaatlere ve tarikatlere yüklenen kendini bilmezlere iyi cevap vermişsiniz. Sağolun var olun değerli abim.

 • Toygar

  14.1.2022 08:34:24

  Herkes kendi dünyasında sorular sorar ve yine cevabını kendi dünyasında verir. Ben şöyle bir soru sorsam: "Risale-i nurlar bu gencin imanı kurtarmaya yeterli gelmemiş mi?" Sert bir soru oldu değil mi! Hepimiz biliyoruz ki saçma bir soru! Peki o zaman, evi, ailesi, çevresi, dört bir tarafı nurla dolu bir kişinin nasıl oluyor da bu şekilde hayatın içinden kayıp gitmesi söz konusu olabiliyor? Asıl soru bu olsa gerek! Yeterli gelmeyen şeyleri sadece "başkalarda" aramak yerine, biraz da içeriye nazar etsek UYGUN olmaz mı? Risale-i Nurların yeterliliğini tartışmak anlamsız. Peki ya müntesiplerinin yeterliliği?

 • Canip pirim

  14.1.2022 07:45:09

  Harika yorum ve tesbitlerinize teşekkür ediyorum saygılarımla

 • Şerife Tez

  14.1.2022 03:19:45

  Bu milleti yeni asya uyandıracak ,iyiki davam var ,sayenizde boş laflarla gunah kazanmiyor,bir de oyunlari görüyoruz ,Allah razi olsun ,bu memlekette R.nurlar var çok şükür ,reklamin kötüsü olmaz ,ilistikce parlar.....

 • Elif Yıldırım

  14.1.2022 02:14:32

  İşte beklediğim yazı, sonuna kadar haklısın abiciğim.

 • Hüseyin

  14.1.2022 00:51:54

  Abi tebrik ediyorum sizi, az bile yazmışsınız. Bu soytarılar ancak soytarılık yaparlar, haberleri bile dizileri gibi magazin, boş beleş. Ahlak sıfır, zaten diriye saygıları yokki ölüye olsun. İnsan sevgisinden yoksun. Herbir müslümanın içi cız yapar bir vefat duyduğu zaman hususan bu gibi daha nice vahim hadiseler de, tereddüt ve temenni arasında acaba imanla mı hakka yürüdü diye yaşar haleti ruhiyesinde. Gerçi vatanımızın evlatları ekseriya bunlara itibar etmez meydan da vermez. Milletimizin hizmetçisi olan devlet, vatanımızın maddi, manevi asayişini temin eden Şeairi İslamiyeye sahip çıksın ve birliği beraberliği esas alsın!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı