"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hekimoğlu İsmail

17 Ocak 2022, Pazartesi
1970 senesinde, Risale-i Nurlarla müşerref olduktan sonra onu, Yeni Asya Gazetesindeki makalelerinden tanıdım.

Ve birkaç defa severek okuduğum ve çok kimseye de, tavsiye ettiğim “Minyeli Abdullah” romanının yazarıydı. (Seneler sonra Mısır’a gidip, üç ay Kahire’de kalıp, Minye’yi de, Mısır insanlarını da görüp, tanıyınca, romanı daha güzel anlamıştım.)

Çok güzel ve kuvvetli bir kalemi vardı. Ufku ve tefekkür dünyası genişti. Hattâ Yeni Asya’daki köşesinin klişe ismi de, “Tefekkür” idi. Makalelerinin hemen hemen hepsi, daha sonra; “Maznun, düşünceler, yapraklar” ismi altında kitap olarak da, Yeni Asya yayınları arasında, ilk neşredilen kitaplardan olmuştu.

Anlatmak istediklerini, kısa, öz ve herkesin idrakine hitab edici, anlayacağı bir dilde yazar, kesinlikle “uydurukça” kelimeler kullanmaz ve o köksüz ve uydurma kelimelere şiddetle muhalefet eder ve bunu da makalelerinde îzah ederdi. Öyle, çok lâf kalabalığı ile sütunları doldurarak yazmazdı.

Esas mesleği astsubaylıktı. Üstadı ziyâret edip, duâsını alanlardandı. Devlet memuru olduğundan dolayı olsa gerek, “Hekimoğlu İsmail” müstear ismini kullansa da, esas ismi “Ömer Okçu” idi.

Yeni Asya’da yazdığı zaman, her gün, muntazaman okuduğum, iki muharrirden birisi o, diğeri de; Ahmed Şahin Hocaydı. Kaderin hikmeti, bir müddet sonra da, ben gazetede yazarak, onunla sütun komşuluğu yapmıştım.

Ankara Yeni Asya büromuzun, Ulus Kediseven sokaktaki bürosuna yakın, “sanayi iş hanı” vardı. Oradaki bir salonda, (tahminimce 1972-73 seneleri olabilir.) konferans vermişti. Bayağı bir kalabalık vardı. Hiç unutmadığım şeylerden biri de, ona, orada sorulan bir sûale verdiği cevabtı. Dediler ki:  “Neden dindarlar arasında birçok ihtilâf, fikir ayrılığı var?” cevaben: ”Aslında ayrılık yok. Türk silâhlı kuvvetlerini düşünün! Kara- deniz ve hava kuvvetleri var. Hepsinin de, elbisesinden, silâhına kadar farklılıklar var. Ama hepsi de, Türk silâhlı kuvvetleri çatısı altında hizmet ediyor. İşte, dindar, Müslüman insanları, cemaatleri de, böyle, İslâma, ‘çeşitli şekillerde hizmet ediyorlar’ diye, düşünebilirsiniz” demişti.

Konferans sonrası, Ankara büromuza gelmişti, orada tanışıp, konuşup, hâlleşmiştik. Genç yaşta yazmamızdan dolayı çok memnun olmuş, bir iki taktik ve nasihatler vermişti. “Bak kardeşim, uzun yazma. Uzun yazıların okunma şansı, daha azdır. Anlatacağını kısa ve öz anlatmaya çalış, uydurukça kelimeler kullanma! Mümkün oldukça, kendi dağarcığında olanları yaz.” demişti. Ve yazı hayatımda da, mümkün olduğunca, onun nasihatlerini dikkate alarak, onu kendime rehber ittihaz etmiştim.

Bir ara, gazetemizde onun idâresinde “sanat ve edebiyat dünyası” köşesi, açılmıştı. Normalde, yazdığımız makaleleri gazetenin adresine yollarken, “Yazı işleri servisine” derdik. Ama onun köşesine yollayacağımız zaman da, doğrudan “sanat ve edebiyat dünyası” diye yazar, ona yollardık. Birkaç makalemiz de, orada neşredilmişti. Ve dikkat etmiştim, yazdıklarımızı tashih etmeden, doğrudan sayfaya koymuştu.

Dindar insanların, ticârî ortaklığına ehemmiyet verir, teşvik edici makaleler yazardı. Hattâ Ankara’da, zannedersem “ticaret han” idi, orası merkezli, “Türdav” isminde, kooperatif şeklinde bir şey te’sis ettirmiş, birçok arkadaşımızın da, üye olmasına sebeb olmuştu.

1975 senesi idi galiba, Yeni Asya’dan ayrılmıştı. Ben ve benim gibi, birçok arkadaş, buna üzülmüştü. Daha sonraları, fazla irtibatımız olmamıştı. Birkaç sene evvel felç geçirmiş, biraz da, yatağa mahkûm olmuştu.

15 Ocak 2022 gecesi, vefat haberi geldi. Allah rahmet eylesin. 

Makamı, mekânı, Cennet olsun inşâallah! Sevenlerinin ve akrabalarının başı sağ olsun!

Okunma Sayısı: 3423
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hilal

  17.1.2022 12:24:36

  Osman abi, maşallah yani. Sizde öyle ne cevherler varmış. Demek ki, usta kalem Hekimoğlu ile aynı sayfada yazmışsınız. Bu, sizin için ne şerefli bir şey. Doğrusu gıpta ettim. Allah, Hekimoğlu abimize de, rahmet eylesin.

 • SAİT NACİ VARDAN

  17.1.2022 12:00:56

  Allah Rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun...

 • Hüseyin Yilmaz

  17.1.2022 10:48:04

  Allah rahmet eylesin ve mekanını Cennet eylesin...

 • Hüseyin

  17.1.2022 06:50:08

  Evet Osman kardeş. Hekimoğlu ağabeyin o konferansına bende gelmiştim. Çok kalabalıktı. Allah rahmet eylesin. Kahraman biriydi. Değişik fikirleri vardı.

 • Mehmet Emin Bozkuş

  17.1.2022 00:47:27

  Allah rahmet eylesin

 • Cemal Özkaya

  17.1.2022 00:44:19

  İlimler ve yorumlar adlı kitabına ayet ve hadis mealleride ekleyerek tekrar yazılsın diye üniversitede okurken teklif etmiştim. İstanbul'a gittiğimde bir vesile yayınevinde buluştuk bana kitabı benim bastan tekrar yazmamı teklif etmişti. Birkaç defa mektupla görüşmüştük. O kitabın bende harika etkileri olmuştu. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

 • Mehmet Türeli

  17.1.2022 00:22:07

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun. İlk okuduğum kitap Huzur Sokağından sonra Minyeli Abdullah olmuş. Ailece ilk sinemada izlediğimiz flim de Minyeli Abdullah, sonra Hür Adam..

 • Ömer arcok

  17.1.2022 00:17:40

  Hekimoğlu İsmail Rabbim gani gani rahmet eylesin.Erzurumda bir sohbet ortamında dinlemiştim.usdadimizin onu Amerika'ya görevli olarak gönderilsini Amerika'da Risale-i nurları denetimden nasıl geçtiğini yani olağanüstü sayılabilecek birçok olay ve Usdadimiz kerametleriyle birçok sikintidan nasıl kurtulduğunu anlatmıştı kabri nur mekanı cennet olsun inşallah amin

 • Elif Yıldırım

  17.1.2022 00:15:58

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun

 • Azam Yılmaztürk

  17.1.2022 00:06:06

  Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah yakınlarına sabır versin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı