"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hoş gelişler ola, kahraman Enver Paşa…

Osman ZENGİN
10 Ocak 2024, Çarşamba
Şaşırdınız değil mi? Evet, ben de, sizler gibi ilk duyduğumda, ilk okuduğumda şaşırmıştım. “Yahu, biz bunu böyle bilmiyorduk.

Senelerdir, ilk mekteb sıralarından beri bunu bize ‘hoş gelişler ola Mustafa Kemalpaşa’ diye öğretmişlerdi” dedim. Meğer öyle değilmiş. İşin doğrusu, başlıktaki gibiymiş.

Geçenlerde, Sarıkamış hadisenin sene-i devriyesi hatırlandı ve Enver Paşa’dan epey bahisler oldu. Askerlerimizin, soğuktan donarak ölmesinin müsebbibi olarak gösterildi. Tabii, tarih, resmî ideoloji kafasıyla yazılırsa öyle olur! Kahraman Enver Paşa, birden hâin, Filistin cebhesini bozguna uğratanlar da, olur kahraman…

Enver Paşa, tarihimizin birçok hakikî kahraman (Kâzım Paşalar, Halid, Sakallı Nureddin vs.) paşası gibi bir Paşadır. Aynı zamanda, üstad Bediüzzaman Hazretleri ile de, iyi bir dost olan kahraman Enver Paşa, Harbiye Nâzırı olduğu zaman, Üstadı, 1. Dünya harbinde, Şark cebhesinde gönüllü alay kumandanı da yapmıştır. Büyük hizmetlerinden biri de; Harb cebhesinin gazi bir tefsiri olan; İşârâtul’l-İ’caz’ı, Üstadın yeğeni Abdurrahman ve talebesi Hamza’nın gayretleriyle 1919’un başlarında “Evkaf-ı İslâmiye Matbaası”nda tâb ettirmesidir. Eserin kâğıt masrafını da, o zamanın (Osmanlı) Harbiye nâzırı, yani, Millî Savunma Bakanı olan Enver Paşa kendi parasıyla karşılar. İşte Enver Paşa böyle bir kahramandır. 

Gelelim başlıktaki hikâyeye: Enver Paşa, 1918 yılında Moskof zulmüne karşı Azerî Türklerine yardım etmek ve İslâm Ordusuna kumanda etmek için Batum’a gelir. Ve Azerîler, paşanın bu hareketinden dolayı da, şu sözleri yazıp, bunu da “Kahraman Enver Paşa marşı” diye de söylerler.

“Hoş gelişler ola, Kahraman Enver Paşa! Emreyle askere, Kafkas Dağları’n aşa.

Arş, arş, arş, arş ileri Marş, marş, marş ileri! Dönmez geri, Türk’ün askeri.

Cebhede mitralyöz, ayna kimin (gibi) parlıyor, Dağıstan Türkleri, bayrak açıp bekliyor!

Arş, arş, arş, arş ileri Marş, marş, marş ileri! Dönmez geri Türk’ün askeri.”

Fakat daha sonraları aradan seneler geçmiş. Kahraman Enver Paşa, 1922’de şehid edilmiş (veya ettirilmiştir) bu arada da, tarihin seyri değişmiştir. Mustafa Kemal, 1924 yılında Kars vilâyetini ziyaret etmiş, bu ziyaretten evvel, bölge halkı bu marşın sözlerini, M. Kemal’in ismi ile değiştirerek, bugünkü okunan hâle getirmiştir. İşte, milletin kafasına, çaka, çaka yerleştirilen birçok sahtekârlık gibi, bu marş da, böyle meydana getirilmiştir.

İnşâallah bir gün, memleketimiz, hakikî kahramanların hâin, olarak gösterilmesinden kurtulur.

Okunma Sayısı: 3031
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Hoca

  10.1.2024 17:59:29

  Bundan 35 yıl evvel Sarıkamış’ta bir taziyeye gitmiştim. O zaman 80 85 yaşında bir ihtiyar dede şunu söyledi büyüklerimiz dediki enver Paşa’ya askeri ahırlara, evlere alalım fırtına geçsin soğuk hava dinsin fakat enver paşa kabul etmedi asker böylece dondu. Ben de tarih öğretmeni olarak o ihtiyar amcanın babasının yaşadığı olayı aynen aktarıyorum

 • aliihsankilman

  10.1.2024 14:18:20

  maşallah güzel bir yazı olmuş. Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize

 • Ahmet Zeki

  10.1.2024 10:34:21

  İnşallah. Ümitle bekliyoruz.

 • Hüseyin

  10.1.2024 08:33:44

  Bende sana kahraman Osman paşa diğeceğim Osman kardeşim. Sana helal olsun ya. Bu yakın tarihteki bir sürü sahtekarlıkları bulup çıkarıyorsun ya. Allah kalemine kuvvet versin. Yeni Asyamızın şanlı yazarlarına delam olsun.

 • Müjdat Bayar

  10.1.2024 08:21:57

  İlginç. Ezberimizi bozan bir hikâye. Kaynağını belirtseydiniz iyi olurdu.

 • Mehmet Saraç

  10.1.2024 08:08:11

  Ruhu şad olsun.Rabbim mağfiret eylesin.

 • Ali R. Yardimoglu

  10.1.2024 07:46:38

  .. kimin hatası yok ki, lakin yalın kılıc elde, dörtnal süvari at bin ile, kar kış cehennem tipide, tek başına, 1 sabah vakti, paşa, nazır rütbesine itimad etmeden, intihar misal, uRus ermeni mitralyözüne dolu dizgin süren, cesur..

 • Umut Özkan

  10.1.2024 07:39:24

  Elhamdülillah Ayasofya da açıldı.. 5816 kalkacak.. yakın tarih silbaştan yazılacak.. inşallah az kaldı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı