"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İbret gözüyle bakmak

Sami CEBECİ
19 Kasım 2023, Pazar
Bin bir isimleri nihayetsiz güzel ve mükemmel olan Cenab-ı Hak, isimlerinin tecellilerinin güzelliklerini yarattığı varlıklar aynasında bizzat Kendisi görmek istediği gibi; akıl ve muhakeme sahibi olarak yarattığı insan, cin ve meleklerin nazarıyla da görmek istemiş. Çünkü, her güzellik, cemâl ve kemâl sahibi olan, kendi cemâl ve kemâlini hem görmek ve hem de göstermek istemesi en esaslı bir kaidedir. “Ben, gizli bir hazine idim. Mahlukatı yarattım tâ onlarda manevi cemâlimi göreyim.” kudsi hadisi bu mânâyı ifade eder.

Akıl ve idrak sahibi varlıklar içinde en kabiliyetli ve en donanımlısı şüphesiz insandır. İnsan, yeryüzünde Allah’ın halifesi ve Onun adına iş gören bir vekilidir. İnsanın vazifesi, sınır konulmamış kabiliyetleriyle, yaratılış maksadına uygun istikametli bir hayat yaşamak, iman ve iyi amelleriyle ebedi cennet saadetini kazanmaktır. İman ve salih ameller sahibi olmayı da, Allah’ın ayetleri hükmündeki kudret delilleri olan varlıkları, ibret gözüyle bakarak tefekkür etmektir.

Tefekkür vazifesi öyle bir öneme sahiptir ki, Kur’an ayetlerinin bir çoğu bizleri tefekküre dâvet eder. “Hiç düşünmez misiniz?” “Hiç akıl etmez misiniz?” “Hiç bakmazlar mı?” “Hiç tefekkür etmezler mi?” “Niçin incelemiyorsunuz?” gibi nice ayetler bunun örnekleridir.

Tefekkürde bakış açısı çok önemlidir. Mevcudata mânâ-yı ismiyle değil, mânâ-yı harfiyle bakılmalıdır. Yani onlara kendi zatları hesabına değil, Yüce Yaratıcı adına bakmaktır. “Ne güzel!” değil, “Ne güzel yaratılmış!” diyebilmektir. Bu bakış açısı, bizleri Yüce Yaratıcıya götürür ve imanı parlatır. Her şey Allah’ı bilmeye ve tanımaya bir vesile olur. O zaman her bir varlık, Allah’ın varlık ve birliğini gösteren birer pencere hükmüne geçer. “Bir saat tefekkür, bir sene nafile ibadetten daha hayırlıdır.” hadis-i şerifi bu hakikati ifade eder.

“Göklerin ve yerin yaratılışı ile dillerinizin ve renklerinizin, sesleriniz ve simalarınızın farklılığı da yine Onun ayetlerindendir. İlim sahipleri için elbette bunda deliller vardır.” (Rum Suresi: 22) Yaklaşık yüz yirmi beş milyar galaksiden meydana geldiği tahmin edilen kâinatın ve yedi kat göklerin yaratılışını nazara veren Cenab-ı Hak, canlıların yaşamasına elverişli bir tarzda yaratılan dünyamızın da vaziyetine ibretle bakmamızı emrediyor.

Dünyanın ilk haline baktığımız zaman görüyoruz ki, sıvı halindeki bir madden taş, taştan da toprak yaratılmış. Eğer, sıvı halde kalsa onda durulmaz, taş olduktan sonra demir gibi sert kalsaydı, ondan istifade etmek mümkün olmazdı. Elbette sıvı ile taş ortasındaki toprağı yaratmak ve ondan bütün canlıların rızkını çıkarmak, nihayetsiz bir ilim, irade, hikmet ve rahmet sahibi olan Cenab-ı Haktan başkası olamaz. Tabiat ve tesadüf gibi şeyler buna karışamaz.

(Not: Yeni Asya Yönetim Kurulu ve umumi meşveretin bilgisi dahilinde uzun bir aradan sonra yeniden yazmaya başladığım gazetemizdeki makalelerim noktasında katkısı olan herkese şükranlarımı sunuyor ve okuyucularımızdan dualarını bekliyorum.)

Okunma Sayısı: 3188
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Zubeyir

  26.11.2023 19:27:15

  Kaleminizi görmeyi özledik Muhterem ağabeyim. "Nadanlara" aldırmadan devam... Çok isabetli olmuş. Tebrikler.

 • Cem

  24.11.2023 22:33:14

  Bence Uygun değil yazması.. yanlış karar

 • İSMAİL GÖKÇE

  23.11.2023 10:50:03

  Sami Cebeci Ağabey kaleminizi gazetede görmek bizi çok mutlu etti.İman kurtarma hizmetimiz tüm hızıyla devam etmelidir.Bunun haricindeki meselelerin hiç bir önemi yoktur.Cemaatin birlik ve beraberliği için şahıslar elele verip çalışmalıdır.Yazılarınızı paylaşıyor ve risale-i nurdan hiç haberi olmayan insanlara nurları tanıtmak babindan mukaddeme anlamında sunuyoruz.Hakkınızı helal ediniz.Daha sık şekilde imanı konularda yazılarınızı beklemekteyiz.HAYIRLARA VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE

 • Ahmet yaprak

  21.11.2023 20:10:27

  Sami ağabey bölge Türkiye sosyal faaliyetler komisyonu ve umumi meşveret kararları seminerci ve konferansçı listesine dahil oldu. Tüm kurullarda oylama ile meşveret kararı ile iade edildi.

 • Hasan Doğan

  20.11.2023 10:47:25

  Kur’ân salihatı mutlak, mübhem bırakıyor. Çünkü ahlâk ve faziletler, hüsün ve hayır, çoğu nisbîdirler; Fertten cemaate, şahıstan millete çıktıkça mahiyeti değişir. Meselâ: Fert mütekellim-i vahde olsa müsamahası, fedakârlığı amel-i salihtir; mütekellim-i maalgayr olsa, hıyanet olur. Meselâ: Bir şahıs kendi namına hazm-ı nefis eder, tefahur edemez; millet namına tefahur eder, hazm-ı nefis edemez. SÜNUHAT Üstad'ın da ifade ettiği gibi bir zamanlar bir şahıs veya birkaç şahıs cemaate ait olan bir müesseye haddinden fazla zarar vermiş ise ve tekrar o şahıs veya şahısların eski vazifelerine dönmeleri için cemaatın seçtiği bir heyet kendi namına olsa onları iade edebilir.Lakin bu iş tüm cemaatin hukukunu alakadar ediyorsa o cemaatin unumunum seçtiği UM ancak karar verir kanaatindeyim....

 • Mevlüt Kurnaz

  19.11.2023 22:33:15

  Selamün Aleyküm Sami abi. Rabbim yazılarınızı hayırlı hizmetlere vesile kılsın.Hoş geldiniz. Essabru miftahül ferec

 • Ahmet Altan

  19.11.2023 21:21:17

  Şahsi manevi ile birlikte hareket eden Sami ağabeyimizin tekrar gazetemizde yazı yazması bizi mutlu etmiştir. Buna vesile olan tüm ağabey ve kardeşlerimizi tebrik ve teşekkür ediyoruz. Ayırmak dışlamak kolay önemli olan muhafaza etmek ve tek vucüt olabilmek insan kazanmak zor kaybetmek kolay vesselamlar

 • Mustafa

  19.11.2023 20:34:46

  Hayırlı olsun ağabey. Allah istikametten ayırmasın.

 • Cemile kaya

  19.11.2023 17:05:44

  Sami ağabeyin yazılarından çok istifade ediyoruz. Aynı zamanda videolarındaki derslerden de çok istifade ediyoruz. İnşallah bu yazıları cemaatimizin birlik ve beraberliğine vesile olur.

 • Mehmet Çaloğlu

  19.11.2023 14:15:51

  Meşveret ve şûranın künhüne vakıf ,istikametini hiç bozmayan sabırla bu günleri bekleyen,kahraman abimiz hoş geldiniz. Teslimiyetinizle inşaallah birçok kişiye örnek olursunuz. Feyizli yazilarinizla şevk verir şevk alirsiniz. Allah zihin açıklığı,kaleminize kuvvet,ilminize bereket ihsan etsin.Cemaat olarak en fazla ihtiyaç duyulan ihlas ,sebat ,sadakat,meşverete icabet konularindaki yazilarinizi dört gözle bekliyoruz. Allah yar ve yardımcınız olsun. Tekrar hoş gelmişsiniz. Selamlar ve dualar

 • Recep Nuri Kaçmaz

  19.11.2023 13:35:01

  Sami Cebeci Ağabeyimin gazetemizdeki yazılarını başlamasına çok memnun oldum kendisinden ve camiamızdan Allah razı olsun Hayırlı ve güzel hizmetleri vesile eylesin inşallah

 • Rauf Hakan

  19.11.2023 13:13:19

  Hoş geldiniz. Rabbimden, hizmetteki muvaffakiyetlerin devamını diliyorum.

 • Selim

  19.11.2023 13:06:59

  Allah mübarek etsin çok sevindim Allah razı olsun hayırlı isler

 • Mustafa yaprak

  19.11.2023 13:02:27

  "Mesail-i şer'iyede bir kısım mesâil, eşhasa taalluk eder; bir kısım, umuma, umumiyet itibariyle taalluk eder ki; onlara 'Şeâir-i İslâmiye' tabir edilir. Bu şeâirin umuma taalluku cihetiyle umum onda, hissedardır. Umumun rızası olmazsa; onlara ilişmek, umumun hukukuna tecavüzdür.nurani zincirleri koparmağa, tahrib ve tahrif etmeye çalışanlar ve yardım edenler, düşünsünler ki, ne kadar dehşetli bir hatâya düşüyorlar. Ve zerre miktar şuurları varsa, titresinler!.."

 • Bilgin Alpay

  19.11.2023 12:04:28

  Yeniden Merhaba , HOS GELDINIZ .

 • Ahmet aydınbaş

  19.11.2023 11:56:54

  Tebrik ediyoruz.Allah ihlası tamme muvaffak etsin.Yazilarinizin tesirini halketsin. Amin

 • Neslinur

  19.11.2023 11:40:19

  Muhterem Sami ağabey hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. İstifadeli derslerinizi youtube da dinliyoruz; yazılarınızıda okuyacağız inşallah🌹

 • Doğukan Pamir

  19.11.2023 11:39:16

  Yeni Asya bir ailedir hem de kalabalık ve köklü bir ailedir....tesanüd, muhabbet, tefani, ittihad, isar hasletlerine sahip bir ailedir. Ailemizde ben yok, biz var... Hepimiz,şahıs değil şahs--ı manevînin birer azasıyız...

 • Burhan Cebeci

  19.11.2023 11:31:06

  Sami abinin yazılarını gazetede görmek en çok beni sevindirdi. Yaşadığı tarif edilmez zor sürece yakinen şahidim. belki de baş etmek zorunda kaldığı hissiyat yüzünden hastaneye düşüp beyin ameliyatı geçirdiğini herkes duydu. Öyle hissiyat ki, değme adam yaşadıklarının onda birini yaşasaydı dayanamazdı. "Ben Yeni Asya'nın kendisiyim" dediği gazetesini okumaya ve bir çok kişi aksini iddia etmesine rağmen Yeni Asya'cı olduğunu söylemeye devam etti. Bu benim için de geçerli. Kendi paramı kazanmaya başladığımdan beri Yeni Asya almadığım bir gün bile yoktur, bana davaya ihanet gibi gelir. Çünkü ben Sami Cebeci'nin rahle-i tedrisinde yetiştim. Bir gün şehirlerarası bir yolculukta mola yerinden Yeni Asyayı bulamadığım için Hürriyet aldım, abim öyle bir azarladı ki, hala unutamam. Sami Cebeci böyle bir dava adamıdır. Hakkını veremesem de bana da bu şuuru kazandırdığı için Allah ebeden razı olsun ve köşesi hepimize hayırlı olsun. Bir an önce Yazarlar listesinde de adını görmek dileğiyle.

 • Osman Yıldırım

  19.11.2023 11:06:12

  Muhterem Sami Ağabey yeniden aramıza hoş geldin, gerçi hep aramızdaki ancak muvakkat bir kesintiden sonra yeniden Yeni Asyada yazmaya başlaman son derece bizleri sevindirdi Cenab ı Hak hayırlara vesile eylesin inşallah. Selam ve muhabbetle.

 • Ahmet yakın

  19.11.2023 11:04:50

  Sami abinin yazılarına başlamasına çok sevindim çok istifade ediyoruz Allah razı olsun

 • Müjdat Bayar

  19.11.2023 10:41:43

  Hayırlı olsun.

 • Ali ayılmaz

  19.11.2023 10:32:28

  Sami abi sizin tekrar yazılarınızı görmek bizi mesrur etti , lütfen yazı yazmaya devam edin , saygılar

 • Akhisar (RKaya)

  19.11.2023 07:53:16

  Aramıza Hoşgeldiniz Sami Sami ağabey.Allah razı olsun.

 • Erkan TÜRK / KOCAELİ

  19.11.2023 07:24:53

  Risale-i Nur eğitim merkezinde 1 yıl nübüvvet derslerini dinlediğim, tadına doyamadığım, şevk aldığım, hüsnü misal ve hayatını Risale-i Nur hizmetine vakfetmiş Sami Cebeci ağabeyimizin tekrar yazılarının gazetemizde yayınlanması beni çok mesrur etti. Daha sık yazılarının yayınlanmasını arzu ediyorum.

 • Mehmet Türeli

  19.11.2023 04:41:28

  Hoş gelmişsiniz. Hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyorum.

 • Mustafa yaprak

  19.11.2023 01:15:04

  Yeni Asya'dan bir çok yazar geldi, geçti. Bazıları, tarihin tozlu sayfaları arasında karışıp kaybolup gitti. Bu gidişin bir çok sebepleri vardı elbet. Bunlardan biri, ya o zirveye ulaşamadılar yada tepeden bakma gafletine düştüler. Bu tür insanlar için geriye dönüş çok zordur. Hele, hele bu zamanda sürüden ayrılanın kurt tarafından kapılabileceğini bilenler, yuvaya dönüşün yollarını aradılar. Bu durumun, çok uzun bir zaman kaybına sebep olduğunu bilmeleri ve tövbe ve nedamet kapısının açık olması, bu geri dönüşün kapılarını açmıştır. İbret gözüyle bakıyoruz.Hayırlısı olsun.

 • Hasan

  19.11.2023 00:04:04

  Sami ağabeyimizin yeni Asya da yazılarını özlemiştik uzun bir ayrılıktan sonra güzel olmuş. İnşaallah haftalık olarak devamını bekliyoruz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı