"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir programın dip dalgaları

Sebahattin YAŞAR
17 Mart 2024, Pazar
Risale-i Nur modül çalışmaları, belirlenen bölgelerde yoğun, heyecanlı katılımlarla gerçekleşti. Daha şimdiden yüzlerce Risale-i Nur dersleri modül olarak yapıldı. Bu faaliyetlerin altında yüzlerce Risale-i Nur sevdalılarının emekleri var ve bu gelişerek devam edecek.

Yeni Asya, Umek ve Rem eğitim birimlerimizin marifetiyle ve akademisyen hocalarımızın planlaması, bölge illerinden gelen nur sevdalılarının gün boyu yoğun emekleriyle ortaya çıkan dersler, okuma programlarında, mahal çocuk ve genç derslerinde kullanılabilecek ve sonraki zamanlarda pek çok insanın hayatına dokunacaktır. Ve daha da önemlisi, bu dersler sürekli yenilenecek, ihtiyaçlar arttıkça ve çeşitlendikçe dersler de güncellenecektir.

Risale-i Nur modül çalışmasının şimdilik son bölgesi Urfa idi. Programın sosyal ayağında, farklı bölgelerden gelen, on yıllar öncesinden tanışıyor olup, değişik nedenlerle bir türlü görüşememiş nur talebelerinin ve üniversite arkadaşlarının bu vesileyle yeniden nur medreselerinde bir araya gelmeleri bir tatlı heyecana vesile oldu. Düşünün ki, on yıllarca önce üniversitede derslerine girmiş hocasıyla, yıllar sonra yeniden bu vesileyle görüşmek, bir hatıra yenilenmesi yapmak kişiler için yeni bir heyecan dalgası oldu. Bir kısmı Risale-i Nurla bağlantısı kalmamış, bir kısmı değişik nedenlerle sohbetlerden uzak kalmış arkadaşlar bu vesileyle haberleşip, yeniden kucaklaştılar ve bağları bir kez daha güçlendirdiler. Sadece bu bile programda büyük bir amaç. Programa dört beş liseli genciyle katılan Adana’yı ve uzak şehirlerden katılan nur kahramanlarını ayrıca tebrik etmek gerekiyor.

Programın ertesi gününde programa katılanlarla birlikte şehir gezisi yapıldı. Balıklıgöl, Hz. İbrahim’in doğduğu mağara, Bediüzzaman Hazretlerinin Urfa’da vefatıyla ilk defnedildiği mezarı ve Eyüp Peygamber’in hastalık çektiği mağara, yine Balıklıgöl civarında bulunan Nekropol (kaya mezarları) alanı günü birlik gezide uğranan yerler oldu. Bu etkinlikler katılanların hayatlarına yeni hatıralar kattı. Şehir gezisinde rehberlik yapan Halis öğretmenin katkıları da güzeldi. Programın esas amaç olan modül çalışması ile birlikte sosyal yönünün dikkate alınması programı daha kapsamlı ve hatıra olarak da kalıcı hale getirdi. Dışarıdan gelen katılımcıların şehirle, şehrin çiğköfte, ciğer gibi damağa hitabeden kültürüyle de tanışmaları ayrı bir güzeldi. Program bir bütün halinde kişi dünyasında pek çok dip dalgalar meydana getirdi ve çok yönlü meyveler verdi. Kim bilir arka planda nice güzellikler de vardır.

Risale-i Nur modül programını düzenleyen illeri, uygulama için katılanları, masalarda bizzat çalışanları ve maddi ve manevi emeği geçen bütün nur talebelerini tebrik ediyorum. 

Bu dayanışma içindeki birliktelik nur hizmetinin geleceği için oldukça ümit vericidir.

Okunma Sayısı: 1643
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • M.Şakir Yaman

  18.3.2024 05:58:16

  Misafirperverliğiniz için teşekkür ederiz.Emegi geçen herkesten Allah razı olsun.

 • Cenk Çalık

  17.3.2024 15:03:30

  Binler tebrikler ve selamlar...

 • Ahmet Zeki

  17.3.2024 12:23:29

  Evet böyle güzel bir programı planlayan ve uygulamasında emeği geçen herkesi kutluyorum.

 • S.topuz

  17.3.2024 10:24:56

  ..."Sakın sakın hocalarla münakaşa etmeyiniz. Mümkün olduğu kadar musalahakârane davranınız, enaniyetlerine dokunmayınız, bid'at tarafdarı da olsa ilişmeyiniz. Karşımızda dehşetli zındıka varken, mübtedilerle uğraşıp onları dinsizlerin tarafına sevketmemek gerektir. Eğer size ilişmek için gönderilmiş hocalara rastgelseniz, mümkün olduğu kadar münazaa kapısını açmayınız. İlim kisvesiyle itirazları, münafıkların ellerinde bir sened olur. İstanbul'da ihtiyar hocanın hücumu ne kadar zarar verdiğini bilirsiniz. Elden geldiği kadar Risale-i Nur lehine çevirmeğe çalışınız. Umum kardeşlerime birer birer selâm." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Emirdağ-1 - 133

 • S.topuz

  17.3.2024 10:23:17

  ..."Sakın, sakın! Dünya cereyanları, hususan siyaset cereyanları ve bilhâssa harice bakan cereyanlar sizi tefrikaya atmasın. Karşınızda ittihad etmiş dalalet fırkalarına karşı perişan etmesin! اَلْحُبُّ فِى اللّٰهِ ٭ وَ الْبُغْضُ فِى اللّٰهِ düstur-u Rahmanî yerine, el'iyazü billah اَلْحُبُّ فِى السِّيَاسَةِ وَ الْبُغْضُ لِلسِّيَاسَةِ düstur-u şeytanî hükmedip, melek gibi bir hakikat kardeşine adavet ve el-hannas gibi bir siyaset arkadaşına muhabbet ve tarafdarlık ile zulmüne rıza gösterip, cinayetine manen şerik eylemesin."... Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Kastamonu - 122

 • S.topuz

  17.3.2024 10:18:11

  "Bu zaman ehl-i hakikat için, şahsiyet ve enaniyet zamanı değil. Zaman, cemaat zamanıdır. Cemaatten çıkan bir şahs-ı manevî hükmeder ve dayanabilir. Büyük bir havuza sahib olmak için bir buz parçası hükmündeki enaniyet ve şahsiyetini, o havuza atmaktır ve eritmek gerektir. Yoksa o buz parçası erir, zayi' olur; o havuzdan da istifade edilmez." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Kastamonu - 143

 • S.topuz

  17.3.2024 10:17:01

  ..."İstanbul'a uğrayan Risale-i Nur şakirdleri senin gayret ve ciddiyetini ve tesirli vaazını bize haber verdiler. Senin gibi metin ve hâlis bir zâtı, Risale-i Nur dairesinde görmek arzu ediyorlar. Ben de onlar gibi cidden seni Risale-i Nur dairesinde görmek istiyorum. Bilirsin ki, iki elif ayrı ayrı olsa iki kıymeti var. Bir çizgi üstünde omuz omuza verse, onbir kıymet aldığı gibi, senin tesirli nasihatınla ihzar ettiğin hizmet-i imaniye tek başıyla kalsa, şimdiki tehacümat-ı müttehideye karşı dayanması çok müşkil. Eğer Risale-i Nur'un hizmetine iltihak etse, o iki elif gibi onbir, belki yüzonbir kıymetinde ve kuvvetinde olacak ve karşıdaki ittifak etmiş dalaletlere karşı dayanacak." Kastamonu - 143

 • Necati

  17.3.2024 10:10:49

  Tebrikler, başarılar....

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı