"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Çin vebası ne zaman bitecek...

Şükrü BULUT
22 Ocak 2021, Cuma
Bir seneyi aşkındır dünyamıza Wuhan laboratuvarından kaçıp misafir olan “Çin Vebasının” mahiyetinin hâlâ keşfedilemeyişi üzerinden, elbette komplo teorileri üretilecekti.

Hz. Yusuf’un (as) tabir ettiği Firavun’un rüyası karşısında acziyetlerini ifade eden eski Mısır tabircilerinin hallerini yaşayan  Batılı mikrobiyolog ve virologlar, böyle bir musîbetin nasıl ortaya çıktığını tartışa dursunlar.

Temel hak ve hürriyetlerin, bilhassa inanç hürriyetinin olmadığı yerde ilim adamları bu hususu nasıl değerlendirebileceklerdi ki… Hastalıktan ilk haber veren doktorun ani kaybolması, gazetecilerin hapse atılmaları ve hür dünyadan bu bölgeye gitmek isteyen araştırmacıların bir seneden fazla bekletilmeleri, Çin’in bu meseleyi örtbas etmek için açıktan açığa dünya devletlerine dağıttığı rüşvetler; demokrasinin olmadığı yerde bilim ve medeniyetin olamayacağını bütün dünya kamuoyuna korona virüs ile göstermiş oldu… Çin Vebası veya korona ile alâkalı geçmişte yazdıklarımız arşivimizdedir. İngiltere’nin Çin ile ittifak halinde Trump hükümetini suçlamaları, Angela Merkel’in kendisine bağlı bir ekibin dışında kimsecikleri “korona politikalarına” danışman olarak yaklaştırmaması ve demokrasi karşıtı belli sermayenin her gün korona ile ilgili verdiği brifing ve raporların mahiyeti, neoliberallerin Çin’deki araştırma laboratuvarları ve ilâç fabrikaları gibi çok önemli konuları işlemiştik. Bilhassa neoliberallerin burslarıyla İngiltere’de eğitim almış Marksist Habeşli DSÖ başkanının mütemadiyen Çin’i temize çıkarma gayretleri, geçmişte en fazla tartıştığımız konular arasındaydı.

 Ve nihayet Çin meseleyi kabullenmek zorunda kaldı. Belki de Trump’tan kurtulan demokrasi karşıtı sermaye ile anlaşarak hem Wuhan’ın kapılarını açtı, hem araştırmacılarının mağaralardaki çalışmalar esnasında yarasalarca ısırıldıklarını itiraf ettiler ve nihayet bu Vebanın Wuhan’dan dünyaya yayılmış olabileceği ihtimalini konuşmaya başladılar. Merkel’in Von den Leyen ile birlikte Çin’e verdiği teminatın da bu itiraflarda mutlaka etkisi olmuştur. Biz burada hadisenin tarihçesini, seyrini, getirip- götürdüklerini ve mahiyetini dillendirmeyeceğiz. Bilinen kadarıyla mesele açıklığa kavuşmuştur. Belki bizi alâkadar eden iki önemli hususa işaret etmek isteriz. Koronanın mutasyonlarla devam edeceğini kâhinler gibi söyleyenlerin dayandıkları gerçeği bilmek hakkımız olduğu kadar, artık bir köy haline gelmiş dünyamızda, Çin gibi komünistlik oynarken bütün dünyayı felâkete atacak ülkeler hakkında, bundan böyle BM’nin, AB’nin veya diğer ülkelerin ne düşüneceklerini merak ediyoruz. Yani Avustralya’daki bir Okaliptüs ormanında genler üzerinde kendi başına deney yapacak, Çin’de kendisiyle bütün insanlığı kontrol altında tutacak hastalıkları icad edecek veya Afrika’nın bir sessiz köşesinde bilim adı altında insanlık için bir başka felâketi hazırlayacak bu sorumsuz, vicdansız ve ahlâksızlar hakkında ne yapılacağını sormak, insanî görevimiz olmalı.  

Gelişen şartlar, teknolojinin yeni harikaları ve dünyamızdaki şu hareketlilik, artık hiçbir milletin istişaresizce diğer insanlığı ilgilendirecek meselelerde hareket inisiyatifine sahip olmayacağını göstermiş olmalı. Komünikasyondaki mu’cizelerle milletler iç içe geçtiler. Sermayenin “liberal ekonomi” perdesi altında tekelleşerek dünya kaynaklarını tehdit etmeye başlaması, millî devlet ve demokrasilerin global sermayece tahakküm altında tutulmaları, ister istemez beraberinde daha hür, daha kontrollü, daha demokratik ve daha adaletli bir dünya idaresine milletleri mecbur edecektir. Dünyamızın bir yanı tutuştuğunda, yangının henüz bizim haneye çok uzakta olduğunu düşünen basit fikirlilerin eninde sonunda bütün insanlığı büyük bir belaya duçar edeceklerini hesaplayarak, Çin Vebası gibi bütün insanlığa bulaşma ihtimali kuvvetli sair vebalara karşı hazırlık içinde olmamız gerekmez mi?

Yukarda şu Çin Vebası sürecinde, adi menfaatlerini bütün insanlığın ve hatta canlıların menfaatlerine tercih eden birkaç yapıdan bahsettim. 11 Eylül’le birlikte Amerika yönetimini emellerine alet eden malûm yapının misyonu şimdilik, hayâli hâlâ kolonolializm fitnelerine takılı olduğundan AB’yi terk eden İngiltere üzerinden komünist Pekin hattına geçti. Batılı Neoliberal sermaye ile anlaşmış Çin Komünist Partisi idarecileri; şimdiye kadar mütemadiyen gelirlerini sömürü ve silâh ticaretinden elde eden neoconlarla çok güveniyor.  Düne kadar cumhuriyetçilerin safında dünyayı sömüren bu cereyanın, Kasım 2020 seçimlerinde Biden’ı iktidara getirmesiyle, Amerika’da birçok şeyin değişeceğini söylememek mümkündür. Kendilerine bazen Firavun, bazen Nemrut ve bazen de Deccal rolü biçen yukardaki mezkûr yapılar, dünya idaresinin kendilerine ait olduklarını iddia ediyorlar. Dolayısıyla koronayı da kontrolleri altında bir hizmetçi telâkki ettiklerinden; bugün bizi mutasyonlarıyla korkutuyorlar. Zira aşılamanın da çare olamayacağını konuşan çevrelerin iddialarıyla, aşı yapılırken imzalatılan belgeler komplo da olsa insanları rahatsız ediyor. 

Bu veba dünyamıza bir köy salgını haliyle bulaştığına göre, karşı mücadele ve tedbirinin de aynı minval üzere olması şart olduğundan; bize göre bundan böyle korona ve türevlerinin sona ermeleri ancak “demokratik dayanışma” ile mümkün olacaktır. Demokrasiye, temel insan haklarına ve insanlığa saygı göstermeyen milletlerin, daha uzun zamanlar utancından yüzlerini kapatacaklarından endişe duyduğumuz için, Çin Vebasının dünyamızı terk etmesini bilmecburiye demokrasiye bağladık. 

Ayrıca, yukarda değindiğimiz noktayı çok önemli buluyoruz. Hak ve hürriyetlerden mahrum toplumlar demokrasiyi gerçekleştiremezler. Ülkelerinde demokrasiyi gerçekleştirememiş halklarda medeniyet ve refah olamayacağı gibi, birçok maddî manevî virüsün içten içe perdeler arkasında devletleri bitirmeleri de çok vuku bulmuştur.

Okunma Sayısı: 1776
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Eddai

  24.1.2021 13:22:06

  21. Yüzyilin ilk ceyregini bitirmek üzereyiz. Beser canibinden bakinca, sureten bir "Kaos" var. Peki bu "Kaos" beserin bir cok alanda hayatini istila etmis sunilikler gibi suni bir kaos'mu? "Yapan bilir, öyle ise bilen konusur" kaidesince, icinde bulundugumuz kaosu kim (-ler) hangi merkez(-ler)den yönetiyor? Yazinizi ve yorumcu arkadaslari tebrik ediyoruz.

 • Halil İbrahim KARAHAN

  23.1.2021 12:37:46

  Allah razı olsun

 • Murat

  22.1.2021 23:18:41

  Covid'in kendisinden çok dünyaya yaydığı korku dikkatimizi çekiyor. Birileri de bu korkuyu kullanmaya devam ediyorlar.

 • Ertuğrul

  22.1.2021 22:17:19

  Dünya Korku İmparatorluğunun asıl sahipleri dinsizlerdir. Corona ile saldırmaya devam edecekler. Elbette Allah ın da bir hesabı var.

 • Osman

  22.1.2021 21:20:50

  Yazı net ve güzel tebrik ederim. Bir zalimler topluluğu var. Fakat biz ne yaptık veya yapmadıkki Allah cc zalimleri dünya ya musallat etti birde böyle düşünelim

 • Niyazi N.

  22.1.2021 18:02:04

  Bu vebanın etkisinin bitmesi çok zaman almayacak, ancak aynı maksatlı başka “veba”ların arkası kesilmeyecektir. Tedbir ve teyakkuzu hep canlı tutmalıyız.

 • Hıdır Yıldırım

  22.1.2021 14:10:07

  "Âhirzamanda gelecek Ye’cüc ve Me’cücün komitesi, anarşistler olduğuna Kur’ân işaret ediyor.” Beşerin başına corona mikrobunu salan yine bu anarşist mikroplardır. Bunlar kıyamet gününe kadar tahribatlarına devam edeceklerdir. Allah bizleri bu zalım ve anarşist topluluğun şerrinden muhafaza eylesin. Amin.

 • Selim

  22.1.2021 13:24:53

  Medeniyet ancak hürrriyetle mümkündür

 • Haydar

  22.1.2021 12:49:40

  Corona virüs, donuz gribim, kuş gribi vb birçok hastalık biyolojik laboratuvarlarda oluşturularak yayıldığı kabul edilmektedir. Mutasyon adı altında başka isimlerle yenileri karşımıza çıkacaktır. Amacı, hak ile batılın savaşı. Maddi çıkar uğruna hayvan ve bitkiler üzerinde yapılan deneyler sonrası kainatta en değerli varlık insanlar üzerinde denemeler yapılıyor. Bunun önlenmesinde demokrasi önemli. Fakat demokrasiyi ger toplum, ülke kendi çıkarlarına göre uyguluyor. Peygamberimiz dönemi hariç gerçek manada demokrasiyi uygulayan ülke varmı?

 • Sertaç Lüser

  22.1.2021 09:09:54

  .........demokrasinin olmadığı yerde bilim ve medeniyetin olamayacağını bütün dünya kamuoyuna korona virüs ile göstermiş oldu… İslamiyete ait ne kadar hakikat varsa ve müslümanlar da bunları uygulamamakta ısrar ediyorsa, Kader bizi içine düştüğümüz olaylarla bu cepheye sevk ediyor ama biz yine askerlikten kaçmaya devam ediyoruz. Amerika tavukları ne kadardır? diye merak eden ve ekran karşısında atıp tutanları siyaset ve gelecek konuşuyor zannederek izleyenler maalesef Dünyada demokrasi ve vicdan ne kadardır diye hiç merak etmiyor.Bu sebeple bizimde zaten uzakta deyip aramadığımız demokrasi yol bulamıyor.Köşeleri kapan kurt,yılan,hınzır ve maymun içerdeki koalayı uyutmaya devam ediyor. Kur'an-ın emri olan İstişare ve meşvereti her an ve alanda ehli ile yaparak kemiklerine kadar hissetmesi gereken biz Nur talebeleri,bu konuda az bile olsa taviz vermeden bu emri yaparak yaymalıyız.Ama her konuda olduğu gibi ehli ile.Ümitvarız gelecek günler geliyor inşALLAH.

 • Haşim Özkan

  22.1.2021 06:25:53

  Hak ile batılın mücadelesinin devam ettiği dünya müsafirhanemizde hakkın ğalip olması için gayret ederken Rabbimizden de dua niyaz ediyoruz. Rabbim bu cuma sabahında bizleri deccalin şerrinden muhafaza etsin.Amin.

 • Hüseyin

  22.1.2021 01:14:42

  Coranavirüsün kontrolden çıkmasından ve hızla yayılmasında komünist Çin rejiminin sorumluluğu ve rolü büyüktür. İçeride komünist, dışarıda neoliberal kapitalist politikalar yürüten politik büro üyeleri, ne kadar inkar ederse etsin kendilerini asla temize çıkaramazlar... Covid19 Çinde değil de demokrasi ile yönetilen şeffaf bir ülkede  ortaya çıkmış olsaydı, kolaylıkla kontrol altına alınır, bilgiler dünya ile anında paylaşılır, hastalık bu denli hızla  yayılamazdı... komünist totaliter ve otokratik sistemler, dünya için coronavirüsten beter bir tehdittir...

 • Ahmet Rıza

  22.1.2021 00:52:56

  Covit-19 salgının dünyayı idareye çalışan meşhurlarca planlanmış olması halinde, Biden'ın başkanlığından sonra tedbirlerin gevşeyebileceğini tahmin etmek kolay olacak.

 • İhsan

  22.1.2021 00:09:23

  Kapalı rejimlerde hakikat ya yoktur veya bin tanedir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı