"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman’ın mevlidi Cumartesi günü

Süleyman KÖSMENE
24 Haziran 2024, Pazartesi
Van’a Bekleniyorsunuz

Van’lı kardeşler 29 Haziran’da sizi Van’a bekliyor. Üstadımız Bediüzzaman Hazretleri ve bütün eslaf-ı izam için, diğer bütün ulema için için Mevlid-i Şerif okutulacak.  

Türkiye’nin en doğusunda bir eviniz var. Van sizi bekliyor. Üstad Hazretlerinin ilk dönem ayak izinin bulunduğu topraklar. Erek dağı, Çoravanis camii, Horhor Medresesi, Van Kalesi, Edremit kıyıları, Akdamar Adası sizi bekliyor. Hizan ilçesi, Nurs köyü… Bitlis... Sizi bekliyor. 

Bu topraklar Üstadı haykırıyor yüz yılı aşkın bir zamandır. Risale-i Nur’un doğduğu memleketler. 

Van’da güzel bir külliye yapılmış. Üstadın adına yakışır bir külliye. Siz hayırseverlerin katkısıyla. Her an misafir kalabileceğiniz, içinde risale okuyabileceğiniz, Erek dağına gidebileceğiniz, Edremit kıyılarını görebileceğiniz, Horhor medresesinde ders okuyabileceğiniz, Van kalesinde zor yamaçlarda Üstadın davası için dua edebileceğiniz müstesna yerler… Sizleri bekliyor.      

Tahir Paşa Konağı

Tahir Paşa Konağı da sizi bekliyor. Kalıntılarıyla… Sizi mesaj yağmuruna tutuyor. Size nurculuğun ilk haykırışı ile haykırıyor. Kırık dökük taşlar, âleme sesleniyor hala.

Bediüzzaman Tahir Paşa konağında kalırken, 1896’lı yıllarda, Tahir Paşa ona bir gazete getirir. Gazetede bir haber vardır. Habere göre, İngiliz Müstemlekat Nazırı Gadstone, Avam Kamerasında Kur’ân’ı eline alarak şöyle hitap ediyor: “Bu Kur’ân Müslümanların elinde bulundukça biz onlara hâkim olamayız. Ne yapıp yapmalıyız, ya Kur’ân’ı ortadan kaldırmalıyız veya Müslümanları ondan soğutmalıyız.”

Bediüzzaman bu müthiş haberi okuyunca, kalbinde bir feveran yükseliyor. Adeta kükrüyor: “Kur’ân’ın sönmez ve söndürülmez manevî bir güneş olduğunu ben dünyaya göstereceğim ve ispat edeceğim.”1 Diyor.

Evet Risale-i Nur’lar, Kur’ân’ın sönmez ve söndürülmez manevi bir güneş olduğunun dünyaya ispatı olarak, sonradan ortaya çıkıyor.      

Van Kalesinin Çığlıkları

Yıl 1899’a gelin… Van kalesinin çığlıklarını işitmeye çalışın…  Bunları buradan doğru duyamazsınız. Oralara girmeniz lazım. Şöyle Van kalesinin dibindeki Horhor suyundan bir için! Başınızı kaldırıp yukarıya, yekpare taş olan kaleye doğru bir bakın. Bediüzzaman’ın düştüğü yamacı görün. Oradan kalbinizi, kulağınızı iyice açın; Bediüzzaman’ın sesini işitmeye çalışın.

 İki minare yüksekliğinde Van kalesi… Sırf dağ gibi yekpare bir taştan ibaret. Bediüzzaman, yükseklerde gezmeyi oldum olası sever. Kalenin üst kısmında geziniyor. Kalenin yamacında bir in vardır. O inin kapısına doğru gidiyorlar. 

Birden ayağından kunduralar kayıyor. İki ayağı birden kayıyor. Tehlike yüzde yüz. Bediüzzaman yamaçta düşüyor. Tutunacak dal yok. 

Bediüzzaman kendisi anlatıyor: “Başkaca nokta-i istinad kalmadığı halde, büyük bir istinada basmış gibi üç metrelik bir kavisle o mağaranın kapısına atılmışım. Hem ben, hem beraberimdeki orada hazır arkadaşlarım, ecel gelmediği için sırf bir hıfz-ı İlâhî, harika bir imdad-ı gaybî telâkki ettik.”2 

Bediüzzaman burada yazmıyor; ama o esnada ağzından “Davam!” çığlığı dökülüyor. Metinde geçen imdad-ı gaybî ifadesi ile anlatılan da, bu esnada kendisini Hazret-i Abdülkadir Geylani hazretlerinin gaybî olarak tutmasıdır. 

Rahmetullahi aleyhim ecmain.      

Dipnotlar:    

1- Bilinmeyen Taraflarıyla Bediüzzaman Said Nursi, s. 84

2- Sikke-i Tasdik-i Gaybî, s. 189

Okunma Sayısı: 6358
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali

  26.6.2024 15:24:22

  Allah mekanını cennet etsin böyle zatları aramjzdan eksiltmesin inşaalah. Amiin.

 • Cuma Turung

  25.6.2024 01:45:12

  Allah, Peygamber efendimizin şefaatine ve Üstadın şefaatine nail etsin

 • Erhan

  24.6.2024 11:23:24

  Rabbim bize de nasip etsin orada olmayı. İki defa nurs köyüne gittim Bediüzzaman’ın doğduğu eve gittim, her gittiğimde korkunç derin düşüncelere daldım ve dedimli; böyle bir köyden, böyle bir köyün içinde bulunan böyle bir evden, böyle bir insan, ancak ilahi görevlendirme ile çıkabileceğine yüzde yüz kanaat getirdim. Allah, Bediüzzamandan ve onun, zalimleri alkışlamayan, gerçek nur talebelerinden, ebeden razı olsun.

 • Emin

  24.6.2024 10:14:03

  maşaallah, çok güzel bir külliye yapılmış.. hayırlı olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı