"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Elli beşinci yıla girerken

Süleyman KÖSMENE
21 Şubat 2024, Çarşamba
Risale-i Nur’un Hukuku

Yeni Asya, Risale-i Nur’un naşir-i efkârı olmak mefkûresiyle yayın hayatına atıldı. Bu, yapılması zor bir görevdi; ama bir farizaydı. Küfür ve zındıka cereyanı bütün neşriyatıyla İslâm aleyhinde yayın yapıp aklı ve kalbi kirletirken, Risale-i Nur’un rahlesinden hakikat dersi alanların sessiz kalmaları düşünülemezdi.

Asrın siyasî, içtimaî, şahsî, imanî, itikadî hemen bütün hastalıklarına şifa mahiyetinde devalar, merhemler ve çözümler sunan Risale-i Nur’un nuranî fikirlerinin gazetelerde ve neşir organlarında her gün sayfa sayfa yayınlanması ve hadiselerin nurun rengiyle yorumlanması gerekiyordu. 

Çünkü: 

1- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranlar başkalarının da imanlarını kurtarmak için Risale-i Nur’u geniş kitlelere tanıtmakla mükelleftirler.

2- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranların Risale-i Nur’un hadiselere bakışını kamuoyu ile paylaşmaları Risale-i Nur’un hukuku gereğidir. Risale-i Nur’u tanımayanların ise bunları öğrenmek haklardır.

3- Risale-i Nur ile imanlarını kurtaranların, günlük sosyal ve siyasî hadiseleri Risale-i Nur’un gözüyle okuyarak geniş kitleleri aydınlatmak vazifeleridir.

4- Risale-i Nur’un hukukunu kamu nezdinde her gün savunmak, Risale-i Nur mefkûresini ülkemize, âlem-i İslâm’a ve dünyaya neşretmek Risale-i Nur’a karşı bir şükran borcudur.

Bu vazifelere en uygun neşir vasıtası ise günlük gazetedir. Dolayısıyla müstakim bir gazete çıkarmak Nur Talebeleri için Risale-i Nur’a karşı bir vicdan borcudur.

 Yeni Asya Hep Yalnız Kaldı 

 Bu mefkûre ve gayelerle 21 Şubat 1970’te ilk sayısını çıkaran Yeni Asya elli dört yıldan beri Türk fikir tarihinde destan yazdı. Hep devlerle savaştı. En kudretli aktörlere karşı hakkı söylemekten çekinmedi. Bu yüzden başına gelmedik kalmadı. 1982 yılında darbe yönetimi tarafından 470 gün kapalı kaldı. Bu süre zarfında önce Yeni Nesil adıyla çıktı. Kapandı, Tasvir çıkarıldı. Kapandı, Hür Yurt çıkarıldı.

Bütün bu mücadeleler, askerî yönetimin yanlış icraatlarına karşı yapıldı. Askerî yönetimin hazırladığı anayasa taslağını demokratik bulmadı ve “hayır!” oyu verilmesini savundu. Yeni Asya’nın o günkü haklılığının anlaşılması için kırk beş yıl geçecekti.

28 Şubat Postmodern darbesinin bir tasarrufu bulunan başörtüsü yasağının yanlışlığını ve bu yasağın orduya zarar vereceğini yüksek sesle savundu. Kimse yine konuşmuyordu. Ağızları yine bıçak açmıyordu. Yeni Asya yine yalnızdı. 

Konuşan ve başörtüsünün hukukunu savunan Yeni Asya oldu. Yeni Asya’nın o günkü haklılığının anlaşılması için yirmi altı sene geçecekti. 

Yeni Asya Hep Haklı Çıktı   

Geçtiğimiz yıllarda sadeleştirmeye ve devlet tekelciliğine karşı Risale-i Nur’u savunmak yine Yeni Asya’ya düştü. Yeni Asya bu dâvâsını 666 gün sonra en üst mahkeme düzeyinde Anayasa Mahkemesi eliyle kazandı. Böylece, dürüstçe ve asıl metnine sadık kalmak şartıyla Risale-i Nur’u her basmak isteyenin önü açılmış oldu.

 Yeni Asya hadiselere hep herkesten farklı baktı ve hep haklı çıktı. Yeni Asya bu isabetliliğini Risale-i Nur zaviyesinden bakmasına ve samimiyetine borçludur.

Ey Yeni Asya kahramanı kardeşim! Vazifen kudsiyedir. Hizmetin ulvidir1. Birliğini ve tesanütünü kırmak isteyenler olacaktır. Sakın mübayenete meydan verme! Kusur arayan değil; affeden ve setreden ol! Sana muhabbet yakışır. Üstadının, “Bin haysiyetim olsa, kardeşlerimin mabeynindeki muhabbete ve samimiyete feda ederim.”2 sözünü kendine bin defa oku!

Elli Beşinci yılın hayırlı, nurlu ve onurlu olsun Yeni Asya’m! Kıyamete kadar yolun açık olsun inşallah!

Dipnotlar:

1- Lem’alar, s. 275

2- Lem’alar, s. 439

Okunma Sayısı: 1226
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Neslinur

  21.2.2024 20:16:42

  Yeni Asya ' mın güzide yazarları verdiğiniz emeklere çok teşekkürler. Yeni Asya'm kıyamete kadar payidar kalacak inşallah. Elli beşinci yılında ; Sabahattin Boyacı, Süleyman Bayşu, Halil Uslu ,Mustafa Öztürkçü...ağabeylere gani gani rahmetler diliyoruz. Makamları âli, mekanları cennet olsun.

 • Ömer

  21.2.2024 15:43:50

  Yeni Asya kahramanı kardeşim! Vazifen kudsiyedir. Hizmetin ulvidir1. Birliğini ve tesanütünü kırmak isteyenler olacaktır. Sakın mübayenete meydan verme! Kusur arayan değil; affeden ve setreden ol! Sana muhabbet yakışır. Üstadının, “Bin haysiyetim olsa, kardeşlerimin mabeynindeki muhabbete ve samimiyete feda ederim.”2 sözünü kendine bin defa oku! Elli Beşinci yılın hayırlı, nurlu ve onurlu olsun Yeni Asya’m! Kıyamete kadar yolun açık olsun inşallah! Binlerce tebrikler ediyoruz kaleminize sağlık.👏👏👏🤲🌅

 • Oğuz Yiğiter

  21.2.2024 10:19:40

  Elhamdülillahi hâzâ min fadli Rabbi.. Selam olsun hakta sebat edenlere...

 • hasan

  21.2.2024 04:16:39

  Amin.Elfü elfi amin. Yürekten tebrik ve teşekkür ederim Selam ve dua ediyoruz ..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı