"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

12 sayfaya inerken

Yeni Asya'dan Size
29 Temmuz 2019, Pazartesi
Yeri geldikçe hep tekrarlanan “Lahana yaprağı kadar da olsa bir gazetemiz olsa” sözündeki hasreti dindiren Yeni Asya 21 Şubat 1970’te ilk sayısını çıkardığında 6 sayfalık bir gazeteydi.

Zaman içinde bu sayı değişti.

Dönemlere ve imkânlara göre 8 sayfa çıktığı da oldu, 20 sayfa olduğu da.

Risale-i Nur’un medyadaki dili olarak Yeni Asya’nın bu ülke toplumuna ve insanlığa söyleyeceği çok şey vardı ve halen de var. Üstelik her zamankinden çok daha fazla.

Onun için, sayfa sayısının olabildiğince artması hep idealimiz oldu.

Bu sebeple, 12’den 16’ya çıktığımızda bir sonraki hedefimiz 20, 20’ye çıktığında da 24 sayfa oldu.

Ama şartlar ne yazık ki 24’e çıkmamıza hiç imkân vermedi.

Buna karşılık epeyce bir zaman 16 sayfa olarak devam ettik.

Geçen sene gazetemizi bütün bayilerde bulundurma kampanyamızla birlikte 20 sayfaya da çıkmıştık.

Ama maalesef devam ettiremedik.

Döviz krizi önümüzü kesti.

Tekrar 16’ya düştük.

Ayrıca iki defa fiyat arttırarak önce 1.5 liradan 2 TL’ye, sonra 2.5 liraya çıktık.

Ne yazık ki olumsuz ekonomik şartlar bizi zorlamaya devam ediyor.

Resmî ilan kısıtlamaları, buna da bağlı olarak özel ilanlardaki daralma, tirajın olması gereken seviyede tutunamayışı gibi sebepler diğer bütün gazeteler gibi bizi de bunaltıyor.

Öyle ki, arkasında holding gücü olduğu halde Habertürk gibi bir gazete kâğıt baskıdan vazgeçmek zorunda kaldı.

Dahası, iktidar gazetelerinin bile toplam tirajının 200 binin altına düştüğü söyleniyor.

Şartlar, böyle bir ortamda ayakta kalma mücadelesi veren Yeni Asya’yı, yola devam edebilmek için yeni tedbirler almak mecburiyetinde bırakıyor.

Bu tedbirlerden biri de maalesef sayfa sayısını 12’ye düşürmek oldu.

Kadim okurlarımız hatırlayacaktır.

1993 sonunda başlayıp 1994 boyunca devam ettirdiğimiz Almanya baskısı ilk Külliyat kampanyamızla birlikte sayfa sayımızı da 16’ya çıkarmıştık.

Ama 1994 baharında patlak veren ekonomik kriz ve 5 Nisan kararlarıyla döviz fiyatının üçe katlanması belimizi bükmüş ve ciddî bir darboğaza girmiştik.

Buna rağmen Külliyat kampanyamızı tamamladık.

Ama ekonomik olarak tekrar kendimize gelebilmek için bir “acı reçete”yi uygulamak zorunda kaldık.

Sayfa sayımızı 8’e düşürdük.

Önemli olan, 8 sayfa ile de olsa bayrağı dalgalandırmaya devam etmekti.

Okurlarımız o şartlarda da gazeteye sahip çıkmaya devam ettiler.

Toparlanıncaya kadar öyle gitti.

O sıkıntıları da her zaman olduğu gibi şahs-ı manevî ile beraber aştık.

Sonra tekrar 12’ye, ardından 16’ya çıktık.

Benzer bir durumu 2008 krizinde de yaşadık. Bir süre 16’dan 12’ye düştük.

Ve atlatınca tekrar 16’ya döndük.

Şimdi yine çok sıkıntılı bir süreçten geçiyor ve bu sebeple, bugünden itibaren 12 sayfaya iniyoruz.

Yine okurlarımızın anlayışına sığınıyor ve ilk fırsatta yeniden 16 sayfaya çıkmayı diliyoruz.

Okunma Sayısı: 2878
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • İ Seyda

  29.7.2019 22:02:25

  30 yıldır okuyorum Yeni Asya'yı. Ta lise yıllarından beridir... Ömer Bayram abi diye biri vardı ilçemizde. Namaz sonrası ondan alıp çay sohbetlerinde okurdum gazeteyi. Üniversite yıllarında dağıtmak ise apayrı bir lezzetti. Şükür Rabbimize ki, bizim istikamet üzere olmamıza katkı sağladı. Hayatımıza çok şey bu gazete yayına devam etsin yeterli, sayfası önemli değil.

 • Toygar

  29.7.2019 20:28:17

  Kaç sayfa çıktığının önemi yok ki! İster 2 sayfa çıksın. Sorun yok. Aslolan meramın ifade edilmesidir. Gerisi bizi ilgilendirmez, tevfik-i ilahi yetişsin imdade yeter!..

 • ibrahim yazgan

  29.7.2019 17:07:00

  Gazetemizin adını yaşatın,kapakta çıksa olur ,internet sayfalarından telafi ederiz;ama yine de istikameti veren hayat gözlüğü olmaya devam etmenizi Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum,güne sizle başlayınca daha huzurla ve daha güzel ve de daha aydınlanmış bir gün geliyor,öyle hissediyorum.Allah ihlasla Hakk-ı üstün tutan hakkın küçüğüne büyüğüne bakmayan bir çaba içinde olmayı düstur edinen gayretlerinizi daim eylesin ama bizi en son ana kadar sizden mahrum eylemesin,Sağlıkla ve dua ile,Allah'a emanet olun.

 • A. AYDIN

  29.7.2019 15:02:39

  Keyfiyet karşısında kemmiyetin ne önemi var ki? Sayfa sayısının çokluğu, okura ait bir talep değil zaten. Hem muhtaç duruma düşme pahasına çok sayfa yerine müstağniyane ve dolayısıyla müstakillâne ve müstakimâne 4 sayfa da kâfidir.

 • HÜSEYİN İLHAN

  29.7.2019 12:31:51

  Bizler öyle bir aileyizki kuru ekmeğe tuz-biber eksekte YENİASYA bayrağını gönderden indirmeyeceğiz inşaallah. Aziz üstadımızın ifade ettikleri gibi'BEN EKMEKSİZ YAŞARIM AMMA HÜRRİYETSİZ ASLA,dedikleri gibi biz her hal ve şartta inşaallah YENİASYA ile devam edeceğiz.Rabbim hizmeti imaniye ve kur'aniyeden ayırmasın.Rabbim sıratı müstekimde daim etsin.

 • Müjdat Bayar

  29.7.2019 11:15:08

  Yeni Asya okuduğumda kendimş huzurlu hissediyorum.Ekseriya internetten okuyorum ama kağıtla temasın yeri ayrı.Allah İslam'a gönül veren herkese yardım etsin.Bizi de ölene kadar Risale-i Nur'dan ayırmasın.

 • Abdullah

  29.7.2019 08:15:47

  On iki sayfaya düşüş okuyucuyu hiç etkilememeli.Bizim derdimiz çok sayfa değil .Esasa maksat ve hedefimiz;Risale-i Nur'un neşri ve gazetenin naşiri efkarımız olması ...Nice çok kalabalık sayfalı gazetelerin tarihin çöplüğüne atıldığını biliyoruz.Önemli olan hakta sebattır ,istikrardır,istikamettir.Zülmün karşışında eğilmemektir.Hak bilinen yolda emin adımlarla yürümektir.Her hal-u karda hakkı ve doğruları neşretmek ve savunmaktır.Tavizsiz çizgiyi takip etmektir.Hakkın hatırını her hatırın üstünde tutmaktır...Onun için gazete bu vazifeleri ifa ettikten sonra sayfası az olmuş,çok olmuş fark etmez...

 • Osman Yıldırım

  29.7.2019 00:20:35

  Evet Yeni Asya 4 sayfada olsa mutlaka çıkmalı ve varlığını devam ettirmelidir. Zira Yeni Asya zamanın sahibinin sesidir. Bunu herkes anlayamaz ve idrak edemez ama inanın Yeni Asyadız bir Türkiye ve dünya asla düşünemiyorum. Yeni Asya adeta bir denge unsurudur çıkmadığı gun bu denge bozulacak ve birşeyler eksik kalacaktır. Bunu herkes idrak etmeyebilir asrın müceddidini tanıyan kerkes bu gerçeği görür ve anlar. Bu bakımdan bana göre sayfa sayısı hiç muhim değil 12 olsun 8 olsun 4 olsunama mutlaka hergün çıksınve okucusuyla buluşsun. Cenab ı Hak yardımcımız olsun inşallah.

 • çetin acar

  29.7.2019 00:13:27

  lahana yaprağı kadar da olsa aynı şevk, aynı heyecanla risale-i nur davasının medyadaki tek kalan temsilcisi YENİ ASYA ya bütün ruh-u canımızla almaya destek olmaya devam edeceğiz, inşallah. allah bu yoldan bizi ayırmasın

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı