"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hıristiyanların Müslümanca tavırları; Müslümanların...

Zekeriyya Kocalan
03 Şubat 2017, Cuma 00:05
15 Temmuz gecesinin zalimlerini, katillerini, devlete isyan edenleri asın. Acımayın. “Kızım Fatıma da olsa“ deyin. Kararlılık gösterin.

Ama 15 Temmuz gecesi halkın karşısında, isyancı askerlerin yanında görülmemiş, 15 Temmuz gecesiyle hiç ilişkisi olmamış, alkışlamamış, destek olmamış kendi işinde-gücünde olanlardan ne istiyorsunuz Allah aşkına?

Star Gazetesi’nin yazarlarından Ahmet Taşgetiren’in 29.1.2017 tarihli yazısını okudum. Dünyamı hüzün kapladı. Gözlerim doldu, taştı ağladım sabahın seher vaktinde. Çaresiz çırpındım. “Bunlar olmamalıydı. Olmamalıydı“ diye söylendim durdum. Ama o kadar. Çaresizlik ne kadar kötü bir şey.

Temmuz’dan bu yana kaç ay geçti. Binlerce mazlûm ve mağdur kan ağlıyor. Sokağa çıkamıyor. Kimseyle konuşamıyor. Ne yapacağını, nereye gideceğini bilemiyor.

Ama Müslümanlar bu haksızlıklara duyarsız, sağır veya “o da onlardan, o da cemaatten“ diyerek suçlayanlar, hatta “onlara az bile“ diyenler bile var.

Demek sizin bir yakınınız, akrabanız, dostunuz masum ve mazlûm olarak zarar görmedi. Siz bu sıkıntıyı hissetmediniz. Bu ıztırabı yaşamadınız. Suçsuz olduğu halde işinden olan, işsiz, güçsüz, itibarı sıfırlanmış, toplumdan soyutlanmış çaresiz çırpınan, inleyen bir akrabanız yok. Bir kan kardeşiniz bu duruma düşmedi. Yeğeniniz, kuzeniniz bu duruma düşmedi.

Düşmedi ki yanan bir yüreğiniz yok. Devlet yetkilileri ise üzerine düşeni yapmıyor. Aylar geçmesine rağmen yapmıyor.

Ne için? Ne için zalim-mazlûm, masum-suçlu ayırımı yapılmıyor?

Evet ben de profesör gibi perperişan olanları görüyorum. Biri de akrabam. 15 Temmuz sonrası açığa alındı. Sebebi Bank Asya’da hesabı olması.

Aylarca sıkıntı çekti. Depresyona girdi. Sonra göreve döndü. Kaybolan eşeğini bulan fakir gibi, çocuklar gibi ağlayarak sevindi.

Ama şimdi yine açığa alındı. Neymiş. Yine Bank Asya’yla ilişkisi var diye alınmış. “Nasıl bir ilişki var“ diye sordum.

Ev almıştı. Annesi, abisine; ”Şu parayı kardeşine gönder” diye para veriyor. O da Bank Asya’daki hesabına yatırmış. Yani kendi para yatırmamış. Hatırı sayılır makamdaki dostuma durumu anlattım.

Bana yol gösterdi: “Bir siyasî kanalla halledebilirsin.”

Allah, Allah.

Kendi bakabilecek durumda olduğu halde, bakamıyor, bir şey diyemiyor. Çünkü; ‘cıs’ yakar.

Masum akrabam için kapı kapı dolaşacağım. Önlerinde diz çökeceğim. Dil dökeceğim. Yalvaracağım. “Biz mazlûmuz” diye.

Yetkililerin işi ne?

Hayatım boyunca hiç yapmadığım bir iş. Zarar gördüğüm halde, şahsiyetim rencide edildiği halde gidip konuşmadım. Kapı kapı dolaşmadım. “Rabbimin bir bildiği vardır” dedim.

Yanlış da anlaşılsam, müdahele etmedim, isyan etmedim, sineme çektim. “Tevekkeltü alellallah” dedim.

Ama bu kadar ağır bir darbe yememiştim çok şükür. Bu kadar kötü haksızlığa uğramamıştım çok şükür.

Ama kendim uğramış gibi hissetmeye çalışıyorum. Çalışıyorum, ama elden bir şey gelmiyor.

“Bir topluluğa kininiz sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adil olun“ buyuruyor Rabbim.

Müslüman, Müslümana adil olmuyor. Öfkesi, kini, hırsı, düşmanlığı emr-i İlâhîyi aşıyor. Suçlu ilân ediyor. Açığa alıyor. Aylarca Çin işkencesi çektiriyor. Aynı işkenceyi çocukları, ailesi, akrabası çekiyor.

Sayın Ahmet Taşgetiren’in verdiği örnek ve benimki sadece iki tane. Ama böyle olanların sayısı belli değil. Masa başında ahkâm kesiyorlar. Ama ne ahkâm. Nasıl ahkâm bu.

244 evlâdımızı Bolu’lulardan bir grup insan çıkarak katletseydi. Katiller, devlet asileri Bolu’dan çıksaydı. Demek bütün Bolu’lular suçlu ilân edilecekti. Nüfus cüzdanlarına bakılıp yahutta nüfus memurluğundan Bolu’lular tesbit edilip, suçlu ilân edilecekti.

İlçelere de aynı muamele yapılacaktı. “Sizin de Bolu’yla bağlantınız tesbit edildi. Sizler de suçlusunuz” denilecekti.

Bolu’ya gidenler, Bolu’dan geçenler, Bolu’da cep telefonu kullananlar sizler de suçlusunuz. Çünkü Bolu’yla ilişkiniz tesbit edildi.

İyi de bunlar silâh kullanmadı. Silâh kullananlarla beraber suç mahallinde değillerdi. Teşvik ettikleri, tasvip ettikleri görülmemiş, tesbit edilmemiş. Olsun. Bolu’yla ilişkileri tesbit edildi.

Durum aynen böyle değil mi?

Kur’ân-ı Kerîm’de ise Rabbim: ”Birinin günahından diğeri sorumlu olmaz“ buyuruyor. Yani suçlar işleyene aittir. Akrabası suçlanamaz. Dostları suçlanamaz. Memleketlileri hiç suçlanamaz.

Bu âyet bizi bağlamıyor mu? Allah bu âyetle bize hitap etmiyor mu? Bize emretmiyor mu?

Ama Müslümanlar suskun. Haksızlık karşısında suskun. Yanlışlığa karşı suskun.

Amerika’daki Hıristiyanlar kadar da olamadık, olamıyoruz.

Müslümanlara yapılan haksızlıklar için meydanlara çıktılar. İtiraz ediyorlar, protesto ediyorlar. Haksızlığa meydan okuyorlar. Mazlûm ve mağdur Müslümanların yanında yer alıyorlar.

Acaba hangimiz Müslüman gibi davranıyoruz? O Hıristiyanlar mı yoksa biz Müslümanlar mı?

Acaba hangimizi tavrı Kitabullah’a uygun, Allah rızasına uygun?

Bugün Müslümanın Müslümana yaptığını, Peygamber Efendimiz (asm) her türlü fitneyi yapan, her türlü dalavereyi çeviren münafıklar için bile yapmadı.

Münafık olduklarını bildiği halde Müslüman muamelesi yaptı. Hainliği tesbit edilen münafığa dokunmadı. “Ya Rasülellah şu münafığın başını vurayım” diyen sahabisine izin vermedi. “Ben Muhammed (asm) arkadaşlarını, ümmetini öldürtüyor“ dedirtmem buyurdu.

Ya Resulullah (asm) senin uyguladığın Müslümanlık nerde? Nerde Ya Resulullah (asm)? Nerde?

Galiba Kur’ân-ı Kerîm’in içinde. İki kapak arasında hapsolmuş nefes alamıyor. Hayat bulamıyor hayatımızda. Ruhumuzun ruhu olamıyor. 

(Merak edenler için Taşgetiren’in yazısı: www.star.com.tr/yazar/16-kardesten-biriyim-yazi-1181083)

Okunma Sayısı: 12142
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • TEBEŞİR

  10.2.2017 11:24:26

  Hocam müslümanca yazı yazmayı, kitabın ortasından konuşmayı bırakın. Müslümanı baş tacı yapan Necaşi'yi bırakın. Kendisine zulmeden müşrik ve münafığa dokunmayı yasaklayan peygamberi bırakın. Yanlışı doğruyla kapatan sahabileri bırakın. Vereceği her kararda ashabdan örnek bulup uygulama yapan ecdadı bırakın. Vicdana cüzdan giydirmiş alime, aydına Kur'ani yaşamı hatırlatanı bırakın hocam. Bir anekdot. Hemen her gün bir kasa içki alan arkadaş bir kaç ay sendikalı kaldı diye ihraç edildi. Üç defa intihar etti. Ölmedi. En son midesinden yüz küsur hap çıkarıldı. Ben vatan haini olamam deyip ağlıyor. İnsan Hakları Mahkemesine başvurmuş. Hristiyan'dan Müslümanca karar alacağım diyor.

 • Melek

  5.2.2017 07:37:06

  Ah ah bi çektiğimi rabbim bilir. Okudumğum yaxınız ço güzel ama açıkcası keşke eşim ihrac edilse bizde tek bunları yaşasak dedim kendi kendime. Eşim 7 ay olacak ceza evinde ve bu ara hasta bulunduğu yerden başka yere götürdüler iki ayda olan açık görüş hakkımızda yandı, artık martta ki açık götüşte oğlum babasını görecek ne acı içimi en çok o yakıyor 4 ay sonra dokunacak... Daha iddaname hazır değil, ne zaman belli olur o bile belirsiz. Tüm yük üstümde bende ev hanımıyım iş yok , para yok ve bir çift göz gözümün içine bakıyor hergün babamı çok özledim artık gelsin diye. Ben rabbime sığınıyorum. Allah kerim.

 • ...

  3.2.2017 19:32:35

  Allah razı olsun.yureginize sağlık. Tüm mağdurların sesi olmuşsunuz. Gerçektende bu mağduriyetlere sebep olanlardan da sessiz kalanlardan da yüce Rabbim hesabını sorsun inşallah. Bu insanların aileleri bırakın maddi yönünü tabiki bu da çok önemli ama manen, psikolojik olarak çok mağduriyet içindeler. Kim düzeltecek bu toplumun psikolojisini. Millette huzur kalmadı her an kavgaya hazır bir toplum haline geldik. Gerçekten de Hıristiyanlar kadar bile Müslümanların haklarını savunamadık çok yazık.

 • mehmet

  3.2.2017 15:56:04

  Allah razı olsun. Çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz. Şimdiye kadar okuduğum en iyi yazı.

 • Mehmet Atilla BÜYÜKGÜÇLÜ

  3.2.2017 14:50:55

  Teşekürler HOCAM Sadece iki çocuk okuttum diye ihraç oldum. Korkum, endişem yapılan bu haksız uygulamaların Gayretullaha dokunmasıdır

 • Serdar celik

  3.2.2017 14:16:45

  Allah bin defa razi olsun bu yaziyi yazandan tek kriter 6 aylik sendika...perisan etti beni..is veren yok bir kimse hal hatur sormuyor ogretmen arkadaslar bile aramiyor sivil olume terk edildik devletimiz bizi af etsin yeminle bilmiyordum sendikayi kim kurdu ...allah yardim etsin bize

 • kamil

  3.2.2017 13:24:25

  fevkalede dini hukiki vê vicdani yazı bu yaziyi bu haksizligi yapanlar defaten okusun okusun okusun

 • Kenan

  3.2.2017 13:20:21

  Günümüzü özetleyen çok güzel bir yazı yüreğinize sağlık .....

 • hasan

  3.2.2017 12:59:49

  Bizimkilerin İslam a uygun olmadığı kesin. Üstad Necip Fazıl'ın da dediği gibi 'Biz güneşi iç ceplerinde kaybetmiş kimlik müslümanlarıyız' maalesef.

 • Nisan

  3.2.2017 12:27:08

  Ağladım okurken aylardır yaşadıklarımin ,kırılmışliklarimin özeti acılar aynı. ..Rabbim yardımcımız olsun

 • feyza

  3.2.2017 12:21:34

  Yazdıklarınızı bizim ve ailelerimizin aylardır düşünüp durduğu ve kafamizi yiyip bitiren düşünceler ve duygular.. Böyle bir zamanda Hakkı tutup kaldirdiginiz için Allah sizi iki cihanda aziz eylesin.

 • Fatma yeşil

  3.2.2017 12:06:31

  Hayatimizdan calinan aylar gençliğimizin baharında sürülen kara leke her işlenen sucun fatura edildigi masum insanlar. Ne diyelim Allah var gam yok.

 • İbrahim

  3.2.2017 11:27:24

  Allah razı olsun. Şimdiye kadar okuduğum en iyi yazı.

 • Ersan

  3.2.2017 10:51:35

  Galiba bizede hıristiyan dediğimiz ülkeye gitmekten başka çare yok.Onlar daha insaflı ve adil korkakta değil.

 • Salih

  3.2.2017 10:49:57

  Masumlarında cezalandırıldığı bir dönem yaşıyoruz. Hakkını aramaninda zor olduğunu gördüm 20yillik öğretmenim Hayatım boyunca bir uyarı bile almadım. Suçlular cezasını çeksin ama masum olanlar neden cezalandırılıyor. Çevremde okulda sevilen bir insanım ama bir sabah kalktimki ihraç edilmişim. Suçum ne yok. Milletimden başka kimseye minnet ve borcum yoktur. Kul hakkının hicmi önemi yok devletimize milletimize zeval vermesin. Devletime küsmem ama kırgınım. Allah kötü niyetlilere imkan ve firsat vermesin . Yazınız için çok tesekkür ederim

 • Nabı Turak

  3.2.2017 08:20:52

  Guzel bır yazı olmus .Kalemınıze yuregınıze saglık kardesım.Hıslerımıze tercuman olmussununuz.Zulm ıle abad olan kahr ıle berbad olur.Zulme bılerek susarak sessız kalanlara yazıklar olsun dıyorum .Yetkılılerı uyarmak ıkaz etmek ıcın daha ne kadar beklıyecekler. Rabbım bu nevı gaflette olanları uyandırsın.Akıl ızan basıret versın.Amın.Gecıkmıs adalet adalet degıldır hakıkatını bır kez daha hatırlatırım.Zulme sessız kalmak zulum degılde nedır.Bınler selam olsun haksızlıgı dıle getırenlere.Yapılan bunca zulmu gormezden gelenlererede yazıklar olsun .Veyl o gafıllere dınını dunya menfatı ugruna satanlara.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı