"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Siyasetçiler, savcılar, Nurcular

Ahmet BATTAL
31 Mayıs 2024, Cuma
Son günlerde Sinan Ateş cinayeti ve Ayhan Bora Kaplan örneği üzerinden giderek, devlet içinde de örgütlendiği iddia edilen çeteler ve suç örgütleri ile ilgili haberler bizleri de yakından ilgilendirir hale geldi.

Yanlış anlaşılmasın, meselemiz, “AKMHP cumhurunun başkanı Erdoğan bu konularla ilgili olarak MİT Başkanı İbrahim Kalın’ı ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’u ifadeye çağırdı da İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’yı neden bu sorgudan muaf tuttu” gibi magazin gevezelikleri değil.

Bunların hepsi aynı mahallenin adamı. Hepsi aynı lidere göbekten bağlı şahsiyetler. Tek adamcılık ve başkancılık yarışında hepsi aynı kulvarda koşucu ama bazıları rakibine daha iyi çelme takıyor veya daha hızlı koşuyor. O kadar.

“Lider gider”se sonra kime ne olur ya da kimden ne olur o ayrı mesele…

Dolayısıyla sistem toptan değiştirilip demokratikleştirilmediği sürece bu kötü gidişi değiştirmek mümkün değil.

Onun için de MHP’yi yeniden muhalefete mahkûm edebilmek şart.

Bu bahiste, “kanal kanal gezen kokulu zerzevat”ın “MHP AKP’yi yemeye mi çalışıyor” ya da “AKP MHP’den kurtulmaya mı çalışıyor” gibi soruları da anlamlı değil.

Zira biz bu soruların da cevabını yıllardır veriyoruz:

Bize göre, AKP’yi esir aldıktan sonra “Tahterevalli siyaseti”ni kurgulayarak icraatına başlayan MHP, bütün siyasi denklemlerde işin merkezinde.

MHP, yıllardır, tahterevallinin ortasında durup oyunu yöneten adam gibi. Ayağını ne tarafa doğru uzatırsa onu aşağı indiriyor öbürünü yukarı çıkarıyor.

Tahterevallinin sağındaki ve solundaki siyasi partiler rey yönünden ağırlık sahibi göründüklerinden kendilerini büyük sanıyorlar.

Ama MHP, yaptığı siyasi kurgu sayesinde fazlaca bir rey almaya gerek duymayan hakiki kudret sahibi. Hele %10 barajının %7’ye düşmesi sayesinde artık kral…

MHP siyasetinin bu şekilde sürmesinin tek şartı var: Kürtlük bilincine sahip seçmenin oy verebileceği partileri kriminalize ederek legal siyasetten ve dolayısıyla devletten uzak tutmak.

MHP AKP’yi esir ederek işte asıl bunu başarmaya devam ediyor. Bu arada demokrasi güme gitmiş, hukuk devleti tabuta girmiş, ne önemi var…

Hem, milletin “siyasal İslamcı” sandığı “millici dindarlar”a “söz konusu olan derin iktidarsa gerisi teferruattır” mottosunu onlar ezberletmedi mi?

Dolayısıyla bu koalisyondan bu aşamadan sonra esaslı hiçbir hayır gelmez.

Gelelim asıl meseleye:

Bu çete operasyonlarında taraflar arasında dinî grupların ve bu arada “okuyucu Nurcular” diye bir grubun da adı geçiyor.

Kesinlikle reddediyoruz.

Zira Nurcu Nurcudur, okuyucu olmayan Nurcu yoktur. Nurcu, Kur’an’ı da, onun bu asrı ve gelecek asırları aydınlatan tefsiri olan Risale-i Nuru da okur. Hem de iyi okur.

Zira Nurculuk sivil bir harekettir. Nurcular “topuzcu” değildir. Devlet ve siyaset topuzuna el atmaz.

Elbette Nurcudan subay da olur, hâkim de. Ama memur Nurcular dine ve ahirete hizmeti mesai dışında ve sivil alanda yapar. Bürokraside yer edinmiş Nurcular devletteki mesailerini dine değil millete hizmet olarak görür.

Devletteki Nurcular devlet hiyerarşisinin dışına çıkmaz. Dışarıdan amir edinmez. Devlet içinde entrikalara girmez…

Girenlere de Nurcu denmez!

Okunma Sayısı: 2336
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Burhan kula

  31.5.2024 22:00:53

  Devletin memuru devletin kanununa göre hareket eder, başka yerden emir almaz. kesinlikle böyledir, ama sorarım devletin kanununun dışına çıkmamış fakat öyleymiş gibi davranılıp işinden aşından edilen haksızlığa uğratılan yüzbinlerin hakkı hukuku ne olacak?

 • S.topuz

  31.5.2024 19:06:22

  ..."Şu zamanda her mü’min için, belki herkes için küre-i arz kadar bir bâkî tarla ve o tarla baştan başa bahçeler ve kasırlarla müzeyyen ebedî bir mülk almak ve o mülkü kazanmak veya kaybetmek davası açılmış. Demek herbir tek adamın başına öyle bir dava açılmış ki; eğer İngiliz ve Alman kadar serveti ve kuvveti olsa ve aklı da varsa, yalnız o davayı kazanmak için bütününü sarf edecek. Elbette o davayı kazanmadan evvel başka şeylere ehemmiyet veren, divanedir. Hatta o dava o derece tehlikeye düşmüş ki; bir ehl-i keşfin müşahedesiyle, bir yerde ecel elinden terhis tezkeresi alan kırk adamdan bir adam kazanabilmiş, otuz dokuzu kaybetmiş. İşte bu ehemmiyetli, azîm davayı kazandıracak ve yirmi senedir tecrübelerle onda sekizine o davayı kazandıran bir dava vekili bulunsa, elbette aklı başında her adam, o davayı kazandıracak, öyle bir dava vekilini vazifeye sevk edecek bir hizmete her hâdisenin fevkinde ehemmiyet vermeye mükelleftir."... Risale-i Nur Külliyatı, Gençlik Rehberi 44-46

 • süleyman ALIÇ

  31.5.2024 14:56:35

  Allah Razı olsun Ahmet Hocam Nur Talebelerinin (Nurcuların) hepsi Rabbimizin ilk emri olan "Oku"yucudur. okumayan zaten Nurcu değildir. Aynı zamanda Asla ve Asla Devlet görevi ile cemaati görevini bir birine karıştırmaz ve alet etmez edende zaten Nurcu olamaz. Üzülerek belirtelim ki "karıştıranların" nasıl "karıştırıldığını" yakın zaman çok dehşetli bir şekilde göstermiştir.

 • Özkan

  31.5.2024 10:27:19

  Siz ve sizin gibi güzel insanlardan Allah hem bu dünyada hem öbür dünyada razı olsun doğruyu söyleyip haklıdan yana olduğunuz için insan size sizin gibi insanlara bakıp müslüman olmak istiyor diğerlerine bakınca da dininden soğuyor

 • Mustafa Said Kara

  31.5.2024 10:01:54

  Çok doğru yazmışsınız Ahmet hocam. Nurcular tam da böyledir. Biz bu yüzden gülen cemaatine nurcu değillerdir diyoruz. Devleti ele geçirmeye çalışmak gibi bir hedefi olamaz nurcu olanların.

 • Bektaş Mustafa Türksever

  31.5.2024 10:00:14

  Selamünaleyküm Ahmet abicim, yazılarınızı devamlı takip ediyorum, bizleri güzel yazılarınızla bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 • cemal özkaya

  31.5.2024 09:53:57

  Devletteki Nurcular devlet hiyerarşisinin dışına çıkmaz. Dışarıdan amir edinmez. Devlet içinde entrikalara girmez… Girenlere de Nurcu denmez! Bu tesbitlerinizin ve yazınızın tamamı için maaşallah barekallah. bilinenlerin veciz bir açılımı olmuş.

 • Erhan

  31.5.2024 07:43:23

  Mhp nin şimdiye kadara, bu memleket için ırkçılıktan hariç bir eseri olmamıştır. Son yaşananlara bakınca öldürmeyide sevdikleri görülüyor. Böylesine dehşeti bir dönemde hak hukuk adalet haykıramayan hiç bir kişi veya topluluktan nurcu olmaz. Hele hele zulümler karşısında zulmedenlerle aynı safta duranlardan hiç nurcu olmaz. Zira üstat, eserleri ve nur talebeliği yani nurculuk siyaset üstü bir gerçektir. Her insana nasip olmaz.

 • A. AYDIN

  31.5.2024 05:07:40

  Başlıkta "Savcılar" da geçiyor ama metinde değinilmiyor!? Veya mündemiç.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı