"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Adalet mefluç, eğitim felç, vatandaş perişan!

Ali FERŞADOĞLU
15 Haziran 2024, Cumartesi
Bir vatandaş, yardımcı olmamız için şu şikâyeti mesaj olarak gönderdi: “Üst kattaki komşusunun banyosundan su sızıyor. Yıllardır tamir ettirmiyor ve perişan haldeyiz! Ev sahibini mahkemeye dahi verdik, yine yapmıyor. Nasıl yaptırmalıyız. Çok âciz kaldık!”

Evet, maalesef, İslam alemi ve geri kalmış ülkelerde hak ve hürriyetler ayaklar altında. Adalet mekanizması ise mefluç! Problem ve haksızlıkları önlemesi gereken devlet, vatandaşların yarısı ile mahkemelik! Yıllarca sonuç alınamayabilir. Millet ve ülkemizin de en büyük problemi adalet mekanizmasının tahrip edilip çökertilmesi ve ters işlemesidir. Bu iktidarın, ciddi hukuk ihlalleri milletlerarası raporlara, mahkeme kararlarına ve yaptırımlara yansımıştır. Ve bu davalar Avrupa İnsan Hakları Mahkemelerinden dönüyor, devlet yüz binlerce dolar tazminat ödemeye mahkum edilmiş, daha edilecek. Bu paralar da milletin cebinden ödenmektedir.

Adalet mefluç, eğitim felç, sistem müflis, vatandaş perişan! Şu halde tedbir nedir? Evvela şu esası her vatandaşın bilmesi ve uygulaması kaçınılmazdır:

“Bir millet cehaletle hukukunu bilmezse, ehl-i hamiyeti dahi müstebit eder.”1 Hamiyet; bir kimsenin ailesini, milletini, yurdunu koruma çabası ve erdemi, fazileti ve bu değerlere bağlılığıdır. Bazı siyasetçiler, yöneticiler gerçekten samimi, gayret ve hamiyet sahibi ve iyi niyetlidir; hizmet etmek ister. Ancak, biz hak ve hürriyetlerimizi bilmez, aramaz ve mücadelesini vermezsek peşimize düşüp onları vermez; ihmal ve suistimal eder, “nemelazımcılığa” gider.

İşte bu istibdattır! Müstebit; baskıcı, zorba, hukuka göre değil, keyfi hareket eden, herşeyi suistimal ederek kendi ve çevresinin çıkarlarını esas alan, İslamiyeti zehirlendiren, insanlığı mahveden bir kişiliktir. Çare, “Hürriyet, kanun-u adalet ve tedipten başka, hiç kimse kimseye tahakküm etmesin. (Zor kullanmasın, baskı yapmasın) Herkesin hukuku mahfuz kalsın (hakları korunsun), herkes harekât-ı meşruasında şâhâne serbest”2 olmalı. Her vatandaş bu şuur ile hem kendi hem de başkalarının hak ve hürriyetleri için mücadele vermeye mecbur.

Bu bir kanundur: Hırsızlığa karşı tedbirler alınmazsa, ülke yağmalanır! Müstebitlere karşı da akli, mantıki, hukuki tedbirler alınmazsa meydanı boş bulur; hak ve hürriyetlerimizi çiğnerler. Milli şairimiz Mehmet Akif, “Sahipsiz olan vatanın batması haktır. Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır” dememiş midir?

Dipnotlar: 

1-Münazarat, Enst./inter., s. 74.; 

2-Age., s. 57.

Okunma Sayısı: 1032
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  15.6.2024 10:57:21

  Sırf siyasi çıkar, şahsi çıkar ve menfaatleri uğruna, senaryolar çizip, gölge oyunu oynayarak, suçu günahı olmayan, masum mazlum insanları yaftalayarak, onları işlerinden, aşlarından, eşlerinden, çoluk çocuklarından, ailelerinden ayrı koyarak cezaevlerine atan ve bunun için emek harcayıp alkış tutan herkesi mahkemeyi Kübra’nın sahibi yüce Mevlam’a havale ediyoruz. bu yüzdendir ki, Allah’ımızdan ülkemizin geleceğinin altına mayınlar döşeyen bu fetret devrinin çok kısa sürmesini diliyor, Rab’bimizden bunları çok kısa sürede başımızdan göndermesini niyaz ediyoruz.

 • Burhan kula

  15.6.2024 08:27:50

  Adaletin olmadığı yerde hiçbir güzellik olmaz, bunca KHK lının ahı var, bu mübarek bayram inşallah ADALET, hayır, bereket getirir..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı