"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Darbekatör alkışçıları; sakın karşıma çıkmayın!

Ali FERŞADOĞLU
15 Eylül 2020, Salı
12 Eylül 1980’de darbekatör General Kenan Evren ve avaneleri rahmetli Süleyman Demirel hükümetini devirmişti.

Darbeyi ABD başkanı Carter’a CIA ajanı Paul Henze ünlü cümleyle yorumlamıştı: “Our boys did it/Bizim oğlanlar işi bitirdi.’  

Meş’um darbenin ardından Bülent Ulusu hükümeti kurulmuş ve İMF’nin Özal’ı iş başına gelmişti. Ardından 1982 uğursuz anayasa zorbalık ve hilelerle dindarlara dahi alkışlatıldı! 

Darbe sonrası 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 230 bin kişi yargılanmış, 7 bin kişi için idam cezası istenmiş, 

517 kişiye idam cezası verilmişti. Bunlardan 50 kişi idam edilmişti. 30 bin kişi sakıncalı olduğu için işten atılmış, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarılmıştı. 

Yalnızca Yeni Asya, “Darbeler memleketi mahveder, 50 sene geriye götürür. Ucube anayasa, hükümetler, müstebit sistemin-daha doğrusu sistemsizliğine-dehşetli sonuçları doğurur!” diye ısrarla, herkese işittirecek derecede bağırarak Bediüzzaman’ın şu yaklaşımını ilân etti: 

“İstibdat ne şekilde olursa olsun, meşrûtiyet libası giysin ve ismini taksın, rastgelsem sille vuracağım.” (Bediüzzaman, Divan-ı Harb-i Örfî, s. 40) 

Ehl-i tahkik olmayan, zahire bakarak hükmeden insanların bu dehşetli sistemi alkışlamasını anlarız… Ama, Risale-i Nur’u okuduğunu söyleyenlere ne oluyor ki, gırtlakları patlayıncaya kadar darbenin faydalarını, müstebit anayasanın güzelliklerini, darbe ürünü Özal’ı, ANAP’ı, keza Erdoğan’ı ve AKP’yi demokrat diye anlattılar, elleri patlayıncaya kadar alkışladılar! 

Ey şaşkın, enaniyeti şişkin ve darbecileri alkışlayan pişkin adam! Tek adamcılığı değil, meclisi, şûrâyı, meşvereti ve demokrasiyi esas alan şu cümleleri hiç okumadın mı? 

“Riyaset-i şahsiyenin kat’iyen aleyhindeyim.” (Eski Said Dönemi Eserleri, Nutuk, s. 196)  

Vaktiyle darbecilere kurtarıcı diye alkış turları düzenleyen, anayasalarına “Evet” nutukları atan rahmetli bir hoca, “Darbecileri ve Anayasasını desteklemekle hata ettik!” demişti 30 sene sonra…  

Gelin siz de 40 sene sonra nedamet edip özür dileyin, tevbe-i istiğfar edin…  

Yoksa, size nerede rastlarsam “Allah sizi ıslah etsin!” diye haykıracağım! Sakın karşıma çıkmayın!

Okunma Sayısı: 1401
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Musa

  15.9.2020 17:49:22

  Çok güzel bir yazı hocam allah razı olsun siz siz bazı insanlar gibi mağdur olanların hepsini bir kefeye koyup okunmaz bu yazdıklarım diyenlere inat yolunuza devam edin hocam

 • Osman Yıldırım

  15.9.2020 13:20:11

  Sayın Ferşadoğlu, bırakın pişman olmayı övünüyorlar vede tekadamı süresi mehdi diye takdim ediyorlar ve bunu yapanlarda sözde risale i nur teftişinden geçenler. Bu halsizlik yetmiyormuş gibi bu ölçülere öteden beri harfiyen uyan Yeni Asyaya savaşmakta ve suçlamaktalar. Kendiler darbe şakşakçılığı yapıp adeta darbeleri kutsamışlar iken bugün kalkıp Yeni Asyayı darbecilikle suçlamaktalar. Bu ne garip bu ne utanmazlık Allah bunlara feraset ve basiret versin.

 • Abdullah Tunç

  15.9.2020 09:17:18

  Bu yazılanların tamamı doğru.Altına imzamı atarım.Yalnız tek adam rejimi ne karşı çıkarken bir şey unutuluyor. Evet Üstadımız; "Riyaset-i Şahsiyenin katiyyen karşısındayım" demiş ve bu gerçek kıyamete kadar geçerlidir.Bu ri yaseti doğuran unsurları göz ardı edi yoruz. Temmuz darbesinin bir tarafı, bir aktörü gülen zihniyet ve yapısıdır. Üsta dımız ihtilale sebebiyet veren hallerden şiddetle kaçınmak lazım demiyor mı? Ve bunlar sebep olmadımı? Bu tek kişi hakimiyetini doğurmadılar mı?Ve bu sistemin unsurlarından biri değiller mi? Bu mağdur dediklerimiz,Risale-i Nur'un genleriyle oynamadılar mı? Ve daha neler,neler?Lutfen birazda bu cihette kalem oymatın.Yoksa bu iki zalimden biri olursunuz. Ve yazdıklarınız hiç,ama hiç okunmaz,kala alınmaz.Bu da dostça bir hatırlatma.Selam ve sev gilerimle...

 • Mehmet Türeli

  15.9.2020 02:22:39

  Özür dilerler mi acaba. Özür dilerlerse Yeni Asya haklı çıktı demesi lazım, hesabına gelmez. Bu kadar da inat adamı uçuruma götürür. Allah akıl ve basiret versin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı