"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokrasi, laiklik şu âyetlerle bağdaşmaz mı muhterem Karaman? (2)

Ali FERŞADOĞLU
06 Ağustos 2015, Perşembe 12:22
Allah, kullarını, inanç hususunda, yani ister hidayet yoluna gitmek, ister dalâlete sapmak tercihinde serbest olduğunu bildirmiştir:

“Sizi yaratan O’dur. Böyle iken, kiminiz kâfir olur, kiminiz mü’min. Allah ise yaptıklarınızı hakkıyla görendir.”5

Kur’ân’a da eman etme hususu, yine insanların tercihine bırakılmıştır:

“De ki, bu Kur’ân, Rabbinden gelen bir haktır. Dileyen iman etsin, dileyen kâfir olsun.”6

“İşte onlar, hidayete karşılık sapıklığı tercih etmiş kimselerdir...”7 Evet, bir âyet, hatta bir kelime kâfi gelirken, Kur’ân’da pek çok yerde, “hak ve hürriyetler” teferruatlı olarak anlatılmaktadır.

“Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündekilerin hepsi elbette iman ederlerdi. O halde sen, inanmaları için insanları zorlayacak mısın?”8

İnanç, ibâdet, fikir, vicdân hürriyeti meselesindeki en bariz emir, “Dinde zorlama yoktur”9  âyet-i kerîmesidir. Din, inanç, Allah katında en önemli husustur. Bu konuda “zorlama, baskı” yapılmaması emrediliyorsa, elbette diğer hususlarda, asla baskı yapılamaz! Dolayısıyla, diğer hak ve hürriyetler, bu âyetin işâreti ile garanti altına alınmış demektir. Ki, onlar hakkında da pek çok hükümler, âyetler mevcuttur. Şimdi bu mevzudaki diğer bâzı âyetleri de nakledelim:

Onlar seni yalanlarlarsa de ki: Benim işim bana, sizin işiniz de size aittir. Siz benim yaptığımdan uzaksınız, ben de sizin yaptığınızdan uzağım.

De ki: ‘Ey insanlar! Benim dinimden şüphede iseniz, bilin ki ben Allah’ı bırakıp da sizin taptıklarınıza tapmam, fakat ancak sizi öldürecek olan Allah’a kulluk ederim. Bana mü’minlerden olmam emr olundu.

Şüphesiz ki Allah insanlara hiçbir şekilde zulmetmez, fakat insanlar kendilerine zulmederler.”

De ki: Ey insanlar! Size Rabbinizden Hak Kur’ân gelmiştir. Artık kim doğru yola gelirse, ancak kendisi için gelecektir. Kim de saparsa, o da ancak kendi aleyhine sapacaktır. Ben sizin üzerinize vekil değilim; sadece tebliğ etmekle memurum.10

Daha yüzlerce âyet ve hadis-i şerif, muhteşem bir düşünce, inanç hürriyeti getirir.

Dipnotlar:

5- Tağabun Sûresi, 2.
6- Kehf Sûresi, 29.
7- Bakara Sûresi, 16.
8- Yûnus Sûresi, 99.
9- Bakara Sûresi, 256.
10- Yunus Sûresi, 35, 104, 35, 108.

Okunma Sayısı: 4511
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • hüseyin said

  12.8.2015 15:49:56

  ağabey demokrasilerde çoğunluğun, kuvvetlinin sözü geçer onun dediği uygulanır, bu manada İslam'a uymaz. sizin de yazdığınız gibi haklı olan kuvvetlidir İslam'da. fakat inanç yönünden herkes serbesttir, başkasına zarar vermediği sürece inancı(yaptıkları demiyorum haa). acaba Karaman Şer'i yönetimle farklı mı demek istemiş? yazısını da okumadım ama. Laikliği neden bu kadar savundunuz onu merak ettim abi

 • HÜSEYİN İLHAN

  6.8.2015 13:25:25

  Şu kasavetli,ahirzaman insanları olarak çok farklı imtihanlar ile imtihan olunuyoruz.İnsanlar inamışların yaptığı yanlışlardan dolayı iman hakikatlerine karşı tavır alırken,inanmışların içinde olanlarında buna neden olmalarından dolayı veballerinin hiçde hafife alınmayacak olduğunu görüyoruz.Müminler olarak aslında çok konuşmak yerine bildiklerimizi hayatımıza tatbik etmek bu zaman insanlarını iknada en önemli hakikattir.Zaten BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ hazretleri,aziz üstadımız demiyormu;'Hakaiki imaniyeyeyi layıkı vechiyle yaşasak diğer din mensupları fevc fevc islama koşacak,Öyle ise çok laf yerine devamlı olan hakikatleri yaşamak,tatbikte ihmalkar davranmamak,dünyevi menfaatler,makam ve mevkiler uğruna ebedi hayatı kazandıracak yaşamaya halel getirmemek ve ENE den kurtulmak.RABBİM ümmeti muhammedi ENE,Kİ,BİR,GURUR hastalıklarından kurtulup hakikatleri yaşamayı nasibetsin.amiiin.

 • Mustafa BİTER

  6.8.2015 12:42:05

  Muhterem Ferşadoğlu,adamı niye bu kadar zorluyorsun ki..Adam bir defa bağdaşmaz demiş.Artık sözünden dönemez.Adının önünde ne yazıyor ; Prof. Dr. Şimdi bağdaşır demek yakışır mı ? Sonra Siyasal İslamcı...Teorisyen... Düşünür... Fetvacı...Çok çok zor... Adamı çok zorlamıyor musun be kardeş...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı