"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ey ahâli, bizim gözlerimiz ne zaman açılacak!?

Ali FERŞADOĞLU
06 Şubat 2024, Salı
Fıkrayı biliyorsunuz:

Eski komünist SSCB’de ilkokul öğretmeni, yaz dönüşü öğrencilerinden birer hatıra anlatmalarını ister. Birisi, “Öğretmenim, bizim kedi yedi yavru doğurdu, yedisi de komünist!” “Aferin yavrum, bir hafta sonra müfettiş gelecek, aynen anlatırsın, tamam mı?” Müfettiş gelir. Öğretmen öğrencinin kalkıp bir hafta önceki kedi hatırasını anlatmasını ister. Öğrenci kalkar, “Öğretmenim, bizim kedi yedi yavru doğurdu, yedisi de demokrat!” Haydaaa; başta öğrentmen herkes şoke!.. “Nasıl olur, bir hafta öyle ‘yedisi de komünist’ demiştin; öyle değil mi çocuklar?” “Evet, öğretmenim, ama, kedilerin gözleri açıldı!”

Bugün, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili kapsayan depremin sene-i devriyesi. İçişleri Bakanlığı, 24 Nisan 2023’te, “Hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bin” şeklinde açıklamıştı. Eski bakan ve İstanbul AKP Belediye Başkan adayı Murat Kurum, “130 bin ölü verdik!” diye ağzından kaçırmış!

Ey ahali, “Duyduk duymadık!” demeyin! Bu yalanlarla nereye gidiyoruz? En üst makamı işgal eden, “Camia beni aldattı!” Bir müddet sonra, “Ne aldanan olduk ne aldatan!” 2015 seçimlerinde: “Uçağımız havada! “15 sene önce-biz gelmeden önce buzdolabı yoktu, fırın yoktu!” (Ve onu alkışlayan ve oy veren emeklilerin hepsi bunları 30-40 seneden beri kullanıyordu!)

Erdoğan’ın 2023 seçimlerinde vaatleri: “Enflasyonu yeniden tek haneli rakamlara düşürerek, ülkemizi bu sorundan mutlaka kurtaracağız. Kamuya işe alımları, görevin getirdiği zorunluluklar dışında mülakatı kaldırarak, gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre yapacağız.” 2023’te enflasyon fırladı, ekonomi, adalet, eğitim çöktü! İşte vaadi: “2023 hedefleri başlangıçtı. Asıl çıkışımızı ‘Türkiye Yüzyılı’yla 2024’le birlikte başlatıyoruz!” Buyurun cenaze namazına! Pek, bu yalanların anlamı ne?

“Hem madem hulfülvaad ve hilâf ve kizb ve aldatmak, en çirkin bir haslet ve naks ve kusurdur.”1 “İfâ-i vaad” vaadde bulunanın, siyasetçinin güvenirliliğini, işin ehl-i olduğunu, taahhüdünü yerine getirdiğinin gösterir. “Hulfü’l-vaad ise, izzet, iktidar, güç ve ilim sahibi olmadığını gösterir. “Zîrâ, hulfü’l-vaad ya cehilden, ya aczden gelir.”2 “Yalancı, gaddar, menfaat üzerine dönen canavar siyaseti” uygulayanlara, yalanlara kananlara, aynı delikten kerrat ile ısırılanları yazık oldu ve millete de yazık oldu! Kedilerin gözleri bir haftada açılıyor; bizim gözlerimiz ne zaman açılacak ve hakiki mümin olacağız?

Dipnotlar: 

1-Asây-ı Mûsâ, s. 222.; 

2-Sözler, s. 77

Okunma Sayısı: 1471
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erdem MASTAR

  8.2.2024 11:52:09

  Sayın yazar menfaat çarkı dönüyor menfaat bir olunca dinler imanlar mezhepler de bir oluyor altta kalanlar eziliyor ama filler dans ediyor

 • Ali Ferşadoğlu

  6.2.2024 18:06:47

  1/4 Saygıdeğer Semanur Tunoğlu, Nerede ise tüm yazılarımızı Risâle-i Nur’dan yaptığımız iktibaslarla delillendiriyoruz. Böylece bir mesele de vuzuha kavuşuyor.

 • Ali Ferşadoğlu

  6.2.2024 18:06:32

  2/4 Meselâ, “İslâm muharrirleri, Kur’ân âyetlerini iktibas ile yazılarını süslerler ve o yazılar, o âyetlerden mülhem olurlar. Müslümanlar, tahsil ve terbiye îtibârıyla yükseltikçe, fikirlerini o nisbette Kur’ân’a istinad ettiriyorlar.” (İşâratü'l-İ'câz, s. 263.)

 • Ali Ferşadoğlu

  6.2.2024 18:06:06

  3/4 İslâm ilim geleneği ve Risâle-i Nur’da ayet ve hadislerden bol bol iktibaslar vardır. Risâle-i Nur’da daha yüzlerce ve sâir İslam eserlerinde binlerce iktibas var…

 • Ali Ferşadoğlu

  6.2.2024 18:05:45

  4/4 Kur’ân ve hadisten iktibas câizken Risâle-i Nur’dan neden olmasın? Öyle ise, Kur’ân ve hadisten iktibas câizken Risâle-i Nur’dan neden olmasın? Not: Risale-i Nur’da, “ayet ve hadisten iktibas edilmiştir” denilen yüzlerce örnekten bazılarını ihtiva eden yazımızı takip edebilirsiniz.

 • fikret aydoğdu

  6.2.2024 09:00:36

  Bizi ne gözü yumuk kominist ne gözü açık demokrat ne de açıkgöz müslüman kurtaramaz.Bizi miraca taşıma yolunu açan namaz kurtarabilir.O da ihlas ve samimiyetle yapılanından! Miraç kandilimiz sessiz huzurlu bir geceyle sabaha ersin inşaallah!..

 • Semanur Tunoğlu

  6.2.2024 00:35:33

  Bu yorumu yazı yayınlanır yayınlanmaz sıcağı sıcağına okur okumaz yapıyorum ve sayın Ali Ferşatoğlu ağabey okursa çok memnun olurum. Sevgili kızları Saliha hanımı da severek takip ederdim. Şunu ifade etmek istiyorum: Asay-ı Musa'dan alıntılanan yer imani bir meseleyi anlatıyor. Vaadinden dönmeyecek olan Allah'ı ve ahireti anlatıyor. İlgilisi herkes bu metni okuduğu zaman ne anlatmak istediğini anlamaktadır. Bu şekilde cımbızlayarak alıntı yapıp konuyu da siyasete bağlamak metnin anlamına yapılan bir tağyir olur. Bir alıntıyı metnin genelinden bağımsız yorumlamak usule uygun kabul edilmez. Bunu eleştiri olarak algılamayın lütfen, yazıda anlatmak istediğiniz şeyler de haklısınız. Ama asay-ı musa'daki alıntı bu şekilde sevkedilemez. Bunun usulüne göre yapılması gerekmektedir. Sevkedeceğimiz anlama dair bir karine olması lazım metinde. Anlayışınıza sığınarak teşekkür ediyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı