"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İstibdatın her çeşidini uygulayan AKP, eski CHP’dir!

Ali FERŞADOĞLU
16 Şubat 2024, Cuma
Eski CHP’nin özellikleri, “İstibdat, zulüm, tek adamcı, hak, hürriyetlere muarız, zorba ve hukuka göre değil, keyfîlik yapan, adaletsiz gelir dağıtımcısı ve vergi toplayıcısı, muhalefeti sindiren, etkisiz hale getiren…” değil miydi? Evet.

Şimdi bu şablonu AKP’ye uyarlayınız. Hakikatte de vakıada da uygulamada da “müstebit, despot, baskıcı, tek şef, tek adamcı, baştan aşağıya tek yönetici!” olduğunu fark edeceksiniz. Bu bizim yorumumuz değil, Türk tipi ucube “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi”nin yazılı tarifidir:

“Yasama/kanun yapma; yürütme/icra ve yargı/kontrol ve denetim mekanizmaları en alt kademeden en üst kademeye kadar tek adam olarak cumhurbaşkanına bağlıdır. Cumhurbaşkanının KHK’nin yanında yönetmelikler çıkarma yetkisi vardır. 2017 Anayasa değişikliğinden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Bakanlar, seçilmiş değil, atanmış kamu görevlileri konumunda bulunuyorlar.  Cumhurbaşkanı tarafından atanıyor ve görevden alınıyorlar, (madde 106/4). TBMM’ye karşı değil, Cumhurbaşkanına karşı sorumluluk taşıyorlar, (madde 106/7). Bu açıdan bir tür yüksek bürokrat (devlet sekreterleri) statüsündeler…”

Her şeye “tek adam” karar veriyorsa “riyaset-i şahsiyeci”dir.1 Bediüzzaman, “Onun için, bütün kuvvetimle adalet-i tâmme lehinde, zulüm ve tagallübün ve tahakküm ve istibdadın aleyhindeyim”2 der. Zaten, akıl, vicdan, insaf ve şu ölçülerle bakan tamamen görür:

“Maddî, sathî, surî bir nazarla bakan bir adam”3 hakikati göremez. Kimi zaman da “kör hissiyât-ı insâniye”4 yani, “kör nokta” her boyutu göstermez. Ve “Tarafgirlikle bakan hiçbir kusuru göremez”5 Keza, “İnat, bazan müfrit fırka mutaassıplarına, dalal ve batılı iltizam ettirir (sapıtmış ve yanlış fikirlere taraftar yapar). Şeytan birisine yardım etse, melek der, rahmet okutur. Ötekinde melek görse, libasını değiştirmiştir der, lanet eder.”6

Hülasa, “Sırat-ı mustakîmi göremeyen ifrat ve tefrite düşer. Müvâzenesiz ve mîzansız olan çok aldanır, aldatır.”7

Dipnotlar: 

1-ESDE, s. 110.; 

2-Lem’alar, Enst./intr., s. 174.; 

3-Mesnevi-i Nûriye, s. 74.; 

4-Hizmet Rehberi, s. 221.; 

5-Age., s, 252.; 

6- Sünuhat, s. 68.; 7-Muhakemat, s. 43.

Okunma Sayısı: 1514
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa Said Kara

  16.2.2024 09:55:48

  Chp tek adam rejimi olmasının yanı sıra dine ve dindarlara da düşmandı. Dindarlar sürgün edildi ve bazıları idam edildi.

 • ahmet

  16.2.2024 09:38:17

  Allar razı olsun ağabey. Sadece başlığı okumak bile insanı rahatlatıyor.

 • Necati

  16.2.2024 08:58:20

  Çok doğru bir tesbit. Türkiye 1950 öncesi tek adam, Milli Şef dönemine döndü. İsimler resimler değişse de, şu anda tam bir 1950 öncesi zihniyet hakim durumda. 1950 den sonraki Demokrasi, adalet mücadelesinde elde edilen tüm kazanımlar yok edildi.

 • Arif

  16.2.2024 01:51:57

  CHP aldatmayla iş görmemiş. AKP ise, milliyetçiliği kullanan ortaklarıyla birlikte Allah'ın dinini kullanarak, üstadın işareti ile aldatmayla iş görüyor. Ahir zamanda işaret edilen fesatlık da var.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı