"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Katie Hopkins’in basit sorusunun basit cevabı!..

Ali FERŞADOĞLU
02 Temmuz 2024, Salı
Bir yazarımız (HG), Katie Hopkins’in, “Basit bir soru soruyorum. İslâm bu kadar harikaysa neden Müslümanlar Hıristiyan ülkelerine sığınmaya çalışıyor?” suâlini paylaşarak, “Şahsen bir cevap veremiyorum, bir Müslüman olarak utanıyorum!” dedi.

Aslında soru da cevabı da basit! İslâm; medeniyetler, bilimler tarihi şahadetiyle hârikadır. Son birkaç asır Müslümanlar İslâmın hârika eğitim ve terbiyesini almamış, alamamış; tüm asır, toplum, meşrepleri tatmin eden hârika kanun, düstur ve prensiplerinden bihaberdir. Tıpkı tıbbın harika, ama, her tıpçının hârika olmaması gibi! 

Şu cevap da hârika: “Rus’u mağlûp eden Japon başkumandanının İslâmiyetin hakkaniyetine şehadeti de şudur ki: Hakîkat-i İslâmiyetin kuvveti nisbetinde, Müslümanlar o kuvvete göre hareket etmeleri derecesinde ehl-i İslam temeddün edip terakkî ettiğini tarih gösteriyor. Ve ehl-i İslâmın hakîkat-i İslamiyede zaafiyeti derecesinde tevahhuş ettiklerini, vahşete ve tedennîye düştüklerini ve herc ü merc içinde belalara, mağlûbiyetlere düştüklerini tarih gösteriyor. Sair dinler ise bilakistir...”1 Müslümanlar dinlerine sarıldıkları zaman ilerlemiş, dinlerinden uzaklaştıklarından gerilemiş!

Müslümanlar İslâmiyete sarılıp yaşadıklarında, yani, İslâm’ın Altın Çağı’nda, İslam coğrafyasında Müslüman ilim öncüleri formal bilimler, vd. üzerine 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan dönemde çalışmalarını yürütmüşler. Başta insan hak ve hürriyetleri, hukuk, bilim çalışmalarıyla Avrupa’daki rönesansa kapı açan pek çok keşfi ve icadı batılılardan önce yapmıştır. Ki, ecnebiler, gayr-i müslimlerin “Medeniyetinde görülen mehâsin ve yüksek terakkiyât-ı sanayi, bunlar tamamen medeniyet-i İslâmiyeden, Kur’ân’ın irşâdâtından, edyân-ı semâviyeden in’ikâs ve iktibas edildiği, Lemeat ile Sünûhat eserlerimde istenildiği gibi izah ve ispat edilmiştir. ‘Onlara müracaat et; orada insanların gaflet ettikleri büyük bir hakikat bulacaksın.”2 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in 17 ciltlik Arap-İslam Bilimler Tarihi adlı eseri, Müslümanların 8. ile 16. yüzyıllar arasında yaklaşık 800 yıl boyunca bilim dünyasına öncülük ettiğini de dünyaya ispat etmiştir. Sayın Hopkins! Müslümanlar Hıristiyan ülkelerine sığınmaya çalışmıyor, İslâmın malı ve özellikleri olan, “Hak, hürriyet, adalet, meşrutiyet, meşveret (demokrasi), zenginlik, refah ve huzurlu” ülkelere sığınmaya çalışıyor! Katie Hopkins’in yapacağı şey şu: Akıl, mantık, vicdan ve insafı da yanına alarak, İslâmiyetin çıkışı, ortaçağ dahil Müslüman ve Hıristiyanların medeniyetlerini “bilim ve tarihe” sormaktır!

Dipnotlar: 

1-Tarihçe-i Hayat, Enst./intr., s. 80.;  2-Mesnevî-i Nuriye, s. 77.

Okunma Sayısı: 1219
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  2.7.2024 15:19:37

  Eyy iman edenler iman edin ( imanınızı yenileyin). Eyy nurcular nurlanın nurunuzu yenileyin...

 • A.Yılmaz

  2.7.2024 14:03:11

  Müslümanları dinden uzaklaştıran batının bizatihi kendisidir. Yazının önermesinde paradoks var sanki. Batı gibi olursak gerçek Müslüman olmak ve dine yaklaşmak mümkün müdür?

 • selma

  2.7.2024 13:53:32

  Güzel tespitler ,güzel cevaplar. Bu gerçekleri, soruyu soranlara da duyurmak lazım. Zaten İslam dininin ve Risale-i Nurların amacı da bu değil mi? Tüm dünyaya ilan etmek değil mi? Bizim eksiğimiz, gerçekleri, doğruları duyuramamak. Bir strateji içinde , uzmanlardan yardım alarak çalışılmalı. Mesela mektuplar yazılabilir , yurtdışındaki gazetelere ilanlar verilebilir, görüşmeler yapmak, bilgi vermek için heyetler kurulabilir. Hatta, bu heyetler başta Avrupa, ABD 'de ki ,ırkçı , İslam düşmanı politikacılara gönderilmeli, doğrudan görüşmeler yapılmalı. Bir yumuşama sağlanabilir. Bütün müslümanların üzerine düşen, acil yapılması gereken bir görev olarak görüyorum. Yeni Asya' ya da büyük görev düşüyor.

 • halil

  2.7.2024 10:00:08

  Bu durumda, o ülkeler aslında Hırstıyan değil, Gerçek Müslüman ülkeler olmakta!!!!

 • Pelin Kurukahveci

  2.7.2024 08:50:50

  Burda Müslümanları suçlu çıkarmayacağım. Avrupalı hristiyan misyoner devletlerin Müslüman coğrafyasını sömürdüğü için olabilir mi diye kendisine sormak lazım. Müslüman coğrafyayı işgal ettikleri için olabilir mi? Müslüman coğrafyayı bölük pörçük ettikleri için olabilir mi? Müslüman coğrafyada etnik ve mezhepsel çatışmaları körükledikleri için ve silah sağladıkları için olabilir mi? Kukla liderler vasıtasıyla Müslüman coğrafyasındaki milyar dolarları kendş bankalarına transfer ettikleri için olabilir mi? Ne yapsın Müslümanlar? Suçlu sizsiniz. Suçlu sömürgeci işgalci misyoner batı devletleridir.

 • Hasan Muharrem

  2.7.2024 02:12:37

  Allah razı olsun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı