"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Nice ehl-i hamiyet tanırım...”

Ali FERŞADOĞLU
06 Ocak 2022, Perşembe
Bir kardeşimiz, hem mesaj hem de telefonla sordu: “Üstadımız İslâm âleminin temel hastalıklarından altıncısının, ‘Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek’ diyor. Bu ne demektir?”

Himmet, kayırma, yardım, çaba, çalışma demektir. “Menfaat-i şahsiyesine himmeti hasretmek” ise, himmet, gayret, çalışmanın tamamını kendine ayırıp şahsî çıkarlarına yöneltmektir. “Bir dairem var, haydi bir yazlığım olsun, haydi geziye, tatile şu kadar ayırayım!” deyip bütün himmeti, çalışmayı kendine hasrediyor. 

Halbuki, hamiyet; bir kimsenin öncelikle aile, millet ve vatanı koruma çabası, erdemi, fazileti ve bu değerlere bağlılıktır. İşte Asr-ı Saadet’teki himmet zirvesi: Kimi malının bir kısmını, kimi yarısını, kimi tamamını hizmetlere verdi. Ve kısa zamanda iman, Kur’ân, adalet, hak ve hürriyetleri dünyanın başına geçirdiler. 

Peki, bütün himmetimizi kendimize hasredersek iman, Kur’ân hizmetleri nasıl ayakta duracak? Hani şaheser örneğimiz Asr-ı Saadet hamiyet modeli idi? Hani “bir kişinin imanının kurtulması, sahralar dolusu deve tasadduk etmekten daha hayırlı” idi. Hangi hizmetimiz, yayınımızla kaç kişinin iman dairesine girip hizmetlere katıldığını hesap edebilir miyiz?

Hizmetlerin içinde öyle hamiyet sahipleri tanırım ki, çoluk, çocuk, mal, mülk, arabası ile adeta Asr-ı Saadet modelini uyguluyor! 

Diğer hastalıklar da şunlardır:  

1. Ye’sin (ümitsizliğin) içimizde hayat bulup dirilmesi. 2. Sıdkın (doğruluğun, dürüstlüğün) hayat-ı içtimaiye-i siyasiyede ölmesi. 3. Adavete muhabbet. 4. Ehl-i îmanı birbirine bağlayan nûranî rabıtaları bilmemek. 5. Çeşit çeşit sarî hastalıklar gibi intişar eden istibdat... Bu altı, dehşetli hastalığın ilâcını da, bir tıb fakültesi hükmünde hayat-ı içtimaiyemize, eczahane-i Kur’ân’iyeden ders aldığım “altı kelime” ile beyan ediyorum. Mualecenin (tedavinin) esasları onları biliyorum. (Hutbe-i Şamiye, s. 27) Hakikî teşhis de burada, gerçek ve tam tedavi de… 

Müslümanları “maddî cihette kurûn-u vustada (ortaçağda) durduran ve tevkif eden altı hastalık” İslâm âlemi, ülkemiz, ailemiz ve fert olarak hayati önemde. Zira, asıl hastalığımızın teşhis, tedavi, ameliyat ve reçetesi “Kur’ân eczanesinden.” Ya tedavi, ya “siyaset bataklığına” saplanarak kabiliyetlerimiz ölecek veya yatalak olup sürüneceğiz!.. 

Okunma Sayısı: 1018
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı