"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Şeriat ahlâk ve fazilettir

Ali FERŞADOĞLU
22 Şubat 2024, Perşembe
Şeriat, Kur’an ve Sünnet-i Seniyye’dir. Bediüzzaman, “Şeriat da yüzde doksan dokuz ahlâk, ibadet, âhiret ve fazilete aittir. Yüzde bir nispetinde siyasete mütealliktir; onu da ulü’l-emirlerimiz düşünsünler.”1 der. Bu cümleyi anlamaya çalışalım:

Kur’ân’ın 6666 âyeti, 114 sûresi vardır. Yaklaşık 1000 âyet tevhid, 1000 nübüvvet, 1000 haşir, 1000 âyet ibadet ve adaletle ilgilidir. Kezâ, Kur’an’da, okuma, tefekkür, ilim, hikmet, gözlem, tetkik, kitap, kalem, yazma ve malzemeleri, vs. üzerine 780’i aşkın ayet var. 

Dilimize Arapça’dan geçen “devlet” kelimesi kök itibariyle D-V-L olup bu da “hareket ettirmek, döndürmek, dolaştırmak, çekip çevirmek, mevki, nüfuz, şeref, ikbal, servet ve mutluluk anlamındadır. Kur’ân’da devlet kelimesi ne sözlük ne de bugün kullandığımız anlamında kullanılır. Ancak hemen hemen aynı anlama gelebilen “dûlet” şeklinde geçmektedir: “Key lâ yekûne dûleten beyne-l-aġniyâ-i minkum/Mallar içinizdeki zenginler arasında dolaşıp durmasın”2

“Bir diğer âyette de devlet; zafer, galibiyet ve yaralanmalar gibi hususlar hakkında “Bu gibi günleri insanlar arasında bazen lehe ve bazen de aleyhe döndürüp dururuz.’3 derken geçmektedir. Şu halde her iki âyette geçen anlamlar üzerinde semantik bir bağ oluşturursak; mal ve mülkün kazandırdığı zenginlik ile savaşlarda elde edilen galibiyetin siyasi iktidarın önemli kaynaklarından olduğu hükmüne varırız. 

“Kur’ân’da yönetici, iktidar, insan toplulukları vs. ile ilgili kelimeler kullanılmaktadır: Hüküm, mülk, ümmet, imamet, velayet, halife, itaat, bî’at, ulu’l-emr gibi siyasi anlam taşıyan kelimelerin kullanıldığını görürüz. Kur’ân siyasi meşruiyete yönelik evrensel ilkeler serdediyor. Bunlar kısaca adalet, istişare (şûrâ), insan haklarına riayet, emanetin ehline tevdi’i gibi ilkelerdir.4 

Bu bilgi ve değerlendirmeler ışığında, Kur’an ile Sünnet-i Seniyyenin anlamı olan “Şeriat da yüzde doksan dokuz ahlâk, ibadet, âhiret ve fazilete aittir. Yüzde bir nispetinde siyasete mütealliktir; onu da ulü’l-emirlerimiz düşünsünler” hakikati, tüm berraklığıyla ortaya çıkıyor. Ki, bu siyasi kavramlar da “yüzde doksan dokuz ahlâk, ibadet, âhiret ve fazilete ait”tir. 

Dipnotlar:

1-Divan-ı Harb-i Örfî, Enst./intr., s. 28.; 2-Haşr Suresi, 7.; 3-Âl-i İmran, 140.; 4-https://millidusunce.com/misak/kuran-acisindan-devlet-ve-egemenlik-kavramlari/Prof. Dr. İsmail Yakıt, “Kur’ân’ı Anlamak” 

Okunma Sayısı: 1215
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  22.2.2024 14:57:53

  6666 ayet galat değil, haki katın ta kendisidir.Hz. imam-ı bu rakamı telaffuz etmiş.Başka İslam büyük leri de bu rakamı ifade et mişler.Bediüzzam ise bu nun ispatını yapmış. Formulu ise fatiha-i şerif tedir.Lameliflerin ortasın da bulunduğu bütün ayet ler iki ayet oluyor.Buda 318 rakamına tekabul edi yor.Fatiha 114 ayettir.Bun lardan biri sayılmıyor.Kal dı 113.Tevbe süresinse de bir ayet eksik, kalıyor 112 yet.6236+318+112=6666.ayet.Rumuzat-ı Semaniye de bunların izahı var. Yanılmıyorsam bu şekilde ki hesabı yalnız Bediüzza man yapmış.

 • İrfan Özince

  22.2.2024 12:57:21

  Yazınızı ve sizi tebrik ediyor,tüm İslam sözcüklerine ve kavramlarına yüzeysel ve cahillerin katkılarıyla olumsuz bakan kafaların bir gün inancımızı ve Şeriat'ı iyi anlamalarını dilerim.Yazınız çok güzel bir şekilde,ağızlarda korkuyla dolaşan ve kimi cahillerce kol-kafa kesmek deiye anlaşılan kavramı açıklamış.Tebrik ediyor,başarılarınızın devamını Cenab-ı Allah'tan diliyoruz...

 • Arda Yıldız

  22.2.2024 11:08:15

  Şeriata karşı olmanın suçunu vebalini Müslümanlara atamayız. Bu o insanların hazımsızlığıdır.

 • Oğuz Yiğiter

  22.2.2024 05:38:58

  Şeriat diyince; devleti ele geçirip, tepeden inme zorba metodlarla toplumu zapturap altına almayı, hatta çoluk çocuğuna da devlet eliyle namaz kıldırmayı anlayan zavallıların 60 sene sonra devlete hakim olduktan sonra toplumu her yönüyle kayalıklara toslattıklarını vicdan sahibi herkes yaşayarak görüyor...

 • Mustafa Said Kara

  22.2.2024 00:43:41

  Bir galat-ı meşhur olarak ayet sayısı 6666 şeklinde ifade edilir ama aslında 6236 ayet vardır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı