"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Tarikatın hülâsası Risale-i Nur’da

Ali FERŞADOĞLU
17 Ocak 2022, Pazartesi
Risale-i Nur’da bütün İslâm ilimleri literatüründe geçen bütün mefhumlar ele alınır, hakikatleri ispat ve izah edilir.

Keza, tasavvuf ilmi (tarikat), psikoloji literatüründe de geçen “imân-ı billah, mârifetullah, muhabbet, fütüvvet, isar, ilm-i ledün, ilham, tarikat, tasavvuf, velâyet makamları, keramet ve vartaları, vs, vs” gibi bütün kelime ve mefhumları da… 

Eski zaman metodunda “insanı kâmil” olmak, olgunlaşmak, manâ âleminde ilerlemek için tasavvuf ehli mağara­, uzlethane veya çilehanelere girerlerdi. Daima zikir, fikir, vird ve şükürde bulunarak tövbe-i istiğfar ederlerdi. “Esma-i Hüsna” talimiyle huzuru daimi, yani, her zaman O’nun huzurunda bulunmanın sırlarını yaşarlardı. 

Çağdaş bir tasavvuf yolu açan Risale-i Nur, “Seyr ü sülûk-i kalbînin (kalbin manevî gezi ile gözleminin) ve hareket-i ruhaniyenin miftahları ve vesileleri, zikr-i İlâhî ve tefekkürdür” diyerek (Mektubat, s. 429) evimizi, bağ-bahçemizi, işyerimizi, hatta dağ başlarını tekye, zâviye, tefekkürhâne, zikirhâne ve uzlethaneye çevirmiştir: Tevhid-i hakiki ile “Her şey üstünde sikke-i kudretini (kudret mühürlerini) ve hâtem-i rubûbiyetini (terbiye ediliş damgalarını) ve nakş-ı kalemini görmekle doğrudan doğruya her şeyden O’nun nuruna karşı bir pencere açıp O’nun birliğine ve her şey O’nun dest-i kudretinden çıktığına ve Ulûhiyetinde ve Rubûbiyetinde ve mülkünde hiçbir vech ile, hiçbir şeriki ve muîni olmadığına, şuhuda yakın bir yakîn ile tasdik edip imân getirmektir ve bir nevi huzur-u dâimî elde” etmenin formüllerini geliştirmiştir. (Sözler, s. 264)

Ehl-i tarik günde 5 bin kelime-i tevhid çekiyor. Bediüzzaman, bugünün astrofizik çağında “Bi’adedi evrakıl eşcar ve vemvacil bihar, vekataratil-Emtar” ağaçların yaprakları, denizlerin dalgaları, yağmurun damlaları sayısınca “vird, zikir” çektirir her beş vakitte tesbihat ile.  

Risale-i Nur, astrofizik çağa uygun tasavvuf ve tarikat geliştirir: “Sünnet-i Peygamberî dairesinde, bütün on iki büyük tarikatın hülâsası olan ve tariklerin en büyük dairesi bulunan Risale-i Nur dairesi içine, her tarikat ehli kendi tarikatı dairesi gibi görüp girmek lâzım ve elzem olduğunu bu zaman gösterdi… Onun için onlar tam sarsılmaz, hakikî Nurcu olabilirler.” (Emirdağ Lâhikası, s. 297)  

Ehl-i tarik Risale-i Nur’a girerse, kâinat çapında tefekkürüne tefekkür, virdine vird, zikrine zikir katar! 

Okunma Sayısı: 1006
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  17.1.2022 18:04:11

  Ahirzaman insanının ne kadar tehlikeli ve korkunç ve dehşetli tehlike,saldırı ve tuzaklarla kuşatıldığını bariz bir şekilde gösteren feci bir hadise! Ahirzaman fitne ve fesadından Allaha sığınmak,ve bilhassa sabah ve akşam namazlarında yapılması çok faziletli ecirna dualarını mümkün oldukça ihmal etmeden okumaya çalışmak elzemdir. " Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz var?" İlahi davete uymak zaruteti var! Zaten böyle büyük ve münafıkhane fitne fesad asrında Allaha sığınmaktan başka bir çaremiz ve Hamimiz de yok. Allah yar ve yardımcımız olsun inşaallah.Amiiin Amiiin. Allah razı olsun. Baki selamlar .

 • Ali

  17.1.2022 11:18:43

  Bu tip yazı ve konuşmalarda; Büyük Cevşen ve içindeki; evrad ezkar; Veysel Karani, Şahı Nakşibend,Gavsı Azam, Celcelutiye,ayrıca; Hüzbül Kur' an (il ekber) ve Münacatül Kur' an, hatta arife günleri 1000 ihlas vb mutlaka anıp kısa da olsa izah etmek durumundayız diye düşünüyorum.

 • Omerarcok

  17.1.2022 07:56:39

  Allah razı olsun çok güzel bir makale olmuş istifade ettik Risale-i nurların Namaz tesbihatlarinin önemini biraz daha kavramış olduk.

 • Mehmet Demir

  17.1.2022 00:20:01

  Allah sağlık afiyet versin kaleminize yüreğine sağlık.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı