"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ümmet dalalette ittifak etmez!

Ali FERŞADOĞLU
28 Mayıs 2024, Salı
Bilhassa iktidardan beslenen ve menfaatlenen “dindar siyasalcı/siyasal dinci” zihniyet, âyet ve hadisleri de hasis menfaatlerine âlet ede geliyor!

Hasis çıkarlarına basamak yapılanlardan birisi de Peygamberimizin (asm), “Ümmetim asla yanlış kararda, hükümde ittifak etmez.”1 hadisidir. Oysa bu “iman, ibadet ve ahlâki” meselelerde yanlış bir karar üzerinde ittifak etmez” demektir! “Müslümanların çoğunluğu, deccal devrinin aldatıcı yıllarında âhirzaman fitnelerine kapılacak...”2 mealindeki hadis çoğunluğun yanlış kararda ittifak edebileceğini göstermiyor mu? Bediüzzaman, “Ekseri insanların o zalim şahısların harekatına fiilen, iltihaken ve iltizamen taraftar olmasıyla mânen iştirak eder, musîbetin devamına sebebiyet verir.”3 tesbitiyle “ümmet, çoğunluk yanlış bir kararda ittifak” edebileceğini ifade eder!

Dolayısıyla bu ve benzeri ayet ve hadis-i şerifler siyasete ve özellikle, Deccalizm/Süfyanizm, ifsat komiteleri ve Kemalizmin kurguladığı “gaddar, yalancı, menfaat üzerine dönen canavar siyasete” uyarlanamaz ve örnek gösterilemez. Meselâ, bugün Müslüman ülkelerinin başındakilerin nerede ise tamamı “müstebit, yolsuz, zalim, rüşvetçi ve şahsi çıkarlarını” esas alanları toplum çoğunluk destekliyor!

Yapılan araştırmalara göre, çoğunluk vakit namaz kılmıyor; tesettüre uymuyor; “tüketici kredisi” adı altında faiz yiyor; şahitlikten kaçıyor; işi ehline vermiyor; “müstebit, hırsız, yolsuz ve zalimleri destekleyerek!” hakta ittifak etmiyor! 1925-1950 mutlak istibdadını destekleyen de bu ümmet idi! Keza, 1980 darbe-i münafıkanesini ve yüzde 92 ile baştan ayağa yasaklar dolu Anayasayı destekledi! Bugünkü iktidar ucube “Türk tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet” sistemini getirmiş ve halkın çoğu desteklemiştir. Ve hakeza!.. Demek ki, çoğunluk değil, haklı ümmet yanlışta ittifak etmez! Zaten, “hak, hürriyet, adalet, meşveret, meşrutiyetden” yana olmayan, “müstebit, baskıcı, zorba, tek adamcı zihniyet” hakta ittifak edenler değildir. “Nev-i insanın yüzde sekseni ehl-i tahkik değildir ki, hakîkate nüfûz etsin ve hakîkati hakîkat tanıyıp kabul etsin.”4

Dipnotlar: 

1-Buhârî, 61, 

2-Buhari, Sahih, Fiten 92, vd.; 

3-Sözler, Enst./inter., s. 158.; 

4-Mektûbât, s. 629.

Okunma Sayısı: 1094
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • HÇeşitcioğlu

  28.5.2024 15:34:30

  Ümmet kim hakikat ne hükümde birleşmek ne demek? Siyasi dindarlar; ümmet yanlış hükümde birleşmez kelamını siyasete monte edince; ifrat edip yanıldılar. Bu mesele başlıbaşına kitap ve araştırma konusu.Muhterem Ferşadoğlu; hülasatül hülasa yapınca herşey heyelandaki gibi içiçe geçiyor.

 • Ahmet YILDIRIM

  28.5.2024 06:20:03

  Allah C.C BİZİ ve cemaatimizin fertlerini ehlitahkik yapsın. Bir yanlışı bile bile tahkik etmeden neticeye bağlayan insanları da Allah C.C havale ediyorum. ALLAH C.C YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. AMİN.

 • Mustafa Said Kara

  28.5.2024 00:38:20

  Ali hocam bu hadis-i şerifi bu şekilde sevkedip yorumlamak çok tehlikeli bir boyut arzediyor. Burda kastedilen şey icmadır. İcma ise bir hüccettir. Yani dini bir delildir. Sizin iddia ettiğiniz gibi hiçbir zaman faiz artık helaldir, rüşvet meşrudur, zulüm mübahtır şeklinde bir icma vuku bulmamıştır. Siyasi tercihinden dolayı ak partiye oy veriyor olması bir alimi sizin dediğiniz şekilde bidatçı yapmaz. Bunlar çok büyük ithamlar. Ve ehli sünnete göre dinde hücceti kabul edilen icmaya karşı temelsiz itirazlardır. Umarım yorumunuzu bir daha gözden geçirirsiniz. Sevgiler...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı