"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Prof. Theodor Nöldeke-1: Kur’ân insanı Allah’a erdirir

Caner Ergün
21 Mayıs 2020, Perşembe 02:17
KUR’ÂN’I ALKIŞLAYAN MEŞHURLAR - Hazırlayan: CANER ERGÜN

Prof. Theodor Nöldeke, Kur’ân hakkında yazdığı eserde diyor ki: 

 “Kur’ân’ın Mekki Sûre- lerindeki hedef, insanları batıl ilâhlara tapmaktan sarfı nazar ettirerek hepsini hakikî Hâlık’a irşattır. Bu sûrelerin mevzuu ne olursa olsun asıl hedefi budur. Kur’ân, bu vadide mantıkî delâilden fazla sami’lerinin muhayyilesi üzerinde icrayı tesir edecek en yüksek belâgati kullanmaktadır. Binaenaleyh bir taraftan Zat-ı Kibriya takdis ve tenzih olunarak onun kâinattaki lütufları tadat olunmuş, diğer taraftan putperestin zaafı teşhir edilmiştir. Bilhassa doğru yolda gidenlerin nail olacakları mükâfatlar ve eğri yola sapanların duçar olacakları mücazatlar, çok şayanı dikkattir. Kur’ân’ın bilhassa bu hususiyeti, intişarı İslâm’ın kuvvetli sebeplerinden sayılır.”

Profesör Theodor Nöldeke daha sonra diyor ki: “Kur’ân’ın en muhteşem sûreleri kıyamet gününün takarrübü üzerine tabiatın titreyeceğini ifade edenlerdir. Bu âyetler okunurken insan arzın tarumar olduğunu, dağların atılan pamuk gibi dağıldığını, yıldızların karma karışık bir halde parçalandığını gözler ile görüyor gibi olur.”

1- Almanya’nın Elsine-i Samiye âlimlerindendir. 1859’da “Kur’ân’ın tarihi” ünvanlı eser, Fransız Akademisi’nin mükâfatını kazanmıştır. Profesör Theodor Nöldeke’nin saha-i tetkikatı vasi ve mütenevvi olmakla beraber başlıca saha-i ihtisası Elsine-i Samiye, medeniyet-i İslâmiye ve İslâm tarihidir. Theodor Nöldeke’nin eserleri “Taberi” tercümesi mütehassıslara ait olmakla beraber diğer eserleri umumî bir alâka ile takip olunmaya şayandır. Theodor Nöldeke “Urve bin El’verad”ın tarihi, Sasaniler devrinde İran ve Arap tarihini, Gassaniler’in tarihi, beş muallakayı, cahiliyet edebiyatı hakkındaki tetkikatını neşretmiştir.

Okunma Sayısı: 872
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı