"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İzahı yok, mizahı da olamaz

Faruk ÇAKIR
04 Nisan 2024, Perşembe
Dilimize yerleşmiş deyimlerden biri de “Tavşana kaç, tazıya tut(der)” şeklindedir. En sade ifadesiyle “tarafları çatışma için kışkırtma” anlamına gelir.

Filistin ve Gazze’de aylardan beri devam eden savaş ve zulüm karşısında bazı devletlerin tavrı da ancak bu şekilde tarif edilebilir. Bu ülkeler bir yandan “Savaş dursun, İsrail çok insan öldürdü. Hastaneleri bombalamak kabul edilemez” gibi cümleler kuruyorlar. Öte yandan da yine aynı ülkeler zalim İsrail’e silah satıp ticaretlerini sürdürüyorlar. Bu durum “Tavşana kaç, tazıya tut” demekten bin kat daha çelişkili bir ikiyüzlülük değil mi? “Büyük devletler”in yaptığı bu işin izahı olamayacağı gibi ‘mizahı’ da olamaz. Bu yapılanı “Yüzde yüz yanlış” demek dahi izah etmiş olmaz. Mümkün olsa “Yüzde ikibin yanlış iş” diye tarif ve tabir etmek gerekir. 

Nitekim Filistin Dışişleri Bakanlığı, bazı ülkelerin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Gazze Şeridi’nde sivilleri öldürmeyi durdurması ve aynı zamanda silah sağlama talebini “eşi görülmemiş bir ilkesel ve ahlaki çelişki” olarak nitelendirmiş. (AA, 30 Mart 2024)

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD yönetiminin, kamuoyuna duyurmadan, Gazze’deki saldırılarına devam eden İsrail’e milyarlarca dolarlık yeni savaş uçağı ve binlerce yeni güdümsüz bomba sevkiyatına onay vermesi eleştirip şöyle denilmiş: “Netanyahu’nun sivilleri öldürmeyi bırakmasını ve korunmalarını talep etmek ile aynı zamanda İsrail hükümetine bariz bir şekilde silah sağlamaya devam eden bazı ülkelerin tavırlarında açık bir ironi ortaya çıkıyor. Bu, tavırlarından ciddiyet düzeyinin düşüklüğünü ortaya koyan ilkesel ve ahlaki bir çelişkidir.” 

Hamas adına yaptığı yazılı açıklamada da aynı şekilde, ABD yönetiminin İsrail’e yeni silah sevkiyatı yapılmasına onay vermesinin “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere karşı yürütülen imha savaşındaki ortaklığını” teyit ettiğine dikkat çekilmiş. Açıklamada şöyle denilmiş: “Başkan Biden yönetiminin önyargılı tutumunda ısrar etmesi, Siyonist ölüm makinesinin Gazze Şeridi’nde yol açtığı felakete, işgale sınırsız siyasi ve askeri desteği ile halkımızı yok etmeye ve topraklarından sürmeye yönelik faşist politikaları, ABD’nin bölgedeki insani durumla ilgili yalanını doğrulamaktadır.”

Esasında Filistin’in dostu olan ülkeler ve siyasetçiler bu meseleyi her zaman gündemde tutmalı ve “büyük devletler”in yaptığı bu “yüzde yüz yanlış”ı mutlak surette gündeme taşımalı. Bu mesele yeteri kadar gündemde tutulabilse “büyük devletler”in idarecileri değilse de oralarda yaşayan “insanlar ve insanlık” harekete geçer ve muhtemeldir ki bu “yüzde yüz yanlış”a son verilir. 

Gazze’de insanlar ölürken “Tavşana kaç, tazıya tut” politikası sürdürmek İsrail’e destek anlamına gelir. “Büyük devletler”i idare edenler de bunu bilir, ancak çeşitli bahanelerle bu yanlışı sürdürme niyetindeler. Sadece bu çelişki bile insanlığın uyanmasına vesile olabilir. Dürüst idareciler bu noktada tahşidat yapmalı vesselam.

Okunma Sayısı: 1195
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  4.4.2024 17:48:11

  Allahım! Kutsal beldemiz KUDÜS ve cıvarında, bilhassa Gazze beldeleri ve efradında Katledilen binlerce masum BEBEKLERIN ve savunmasız Sivillerin, Şehidlerin ve Gazilerin hürmetine sen yardımını esirgeme bu masum ve sahipsiz Filistinli ve Gazzeli kullarından, onlara görünür görünmez CÜNUDUNLA acele yardım eyle, Amiiin! Elfü elfi Amiiin! 😭😡😤🙌🌷🤲🌷🌙☝️❤😪🕊🕊🕊🌍🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • S.topuz

  4.4.2024 17:43:05

  Filistin altmış seneden beri Zalim siyonistler tarafından İŞGAL edilmiş ve binlerce masum insanların KATLEDİLDİĞİ bir ülke! "İŞGALCİ İSRAİLIN kendini SAVUNMA HAKKI VAR"da , "MASUM FİLİSTİNİN yok mu?" Unutmayın, Sabrın da bir SONU vardır ve ADİL olun lütfen! Madem sivillerin hayatı bu kadar önemli, ki çok önemli, o halde hemen Canavarlaşmış ZALİM İSRAİLİN "HAMAS mezaliminin" bahanesine sığınarak yapmakta olduğu Katliamları ve yıkımları ve SOY KIRIMINI hemen ama hemen DURDURUN  EYYYY AB, BM, NATO, ABD,  ALMANYA, TÜRKİYE, JAPONYA, İspanya, Şili, Belçıka, Endonezya, Çin, RUSYA ve Alemi İSLÂM ve İNSANLIK, vs.! Bu ZULÜMLERE ve KATLİAMLARA susarak veya gizli açık destekleyerek, maddî ve manevî ORTAK OLMAKDAN artık vaz geçin geç OLMADAN lütfen!!! Çoook çoook  GEÇ kaldınız bile!

 • Erhan

  4.4.2024 00:36:34

  Filistin’in dostu olan ülke maalesef yokmuş. Olsaydı! Şimdiye kadar gerekirse 3. Dünya savaşı çıkarır, Yinede bu kadar çocuk kadın yaşlı sivillerin soykırıma uğramasını önlerlerdi. Nedenyahu babası küçük co biden ile nasıl danışıklı döğüş içinde olduklarını anlamak için çok zeki olmaya gerek yok. Öbür taraftan islam ülkelerinin palavracı, saltanatlarını kaybetme korkusu yaşayan liderler kıllarını kıpırdatmadılar. Bunlar yüzünden Filistin’i kaybettik maalesef. Çok yazık.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı