"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bedbaht ruh ve nurlar

H. Muharrem OKUR
11 Kasım 2023, Cumartesi
Dünya genelinde pek çok ideolojiler mevcut.

Kelime manası olarak kişi ve kurumların davranışlarına yön veren düşünceler bütünü anlamına gelen ideoloji, ister istemez herkesin sahip olabileceği bir kavram. Kişilerin davranışlarına yön veren bu düşünceler bütününden, Bediüzzaman Hazretlerinin Risale-i Nurlarda bahsettiği zındıka komitesi de farkında.

“Ey küfür ve küfranı dağıtıp neşreden bedbaht ruh!” (Lem’alar) şeklinde ifade edilen bu bedbaht ruh, maalesef tüm imkanlarını kullanarak zehirli fikirlerini neşrediyor ve İslam coğrafyaları başta olmak üzere tüm dünya genelinde fesat ve fitne tohumları ekiliyor. Buna mukabil elbette elde kuvvetli ve manevi bir mucize teşkil edecek bir güç gerek. Bu gücün ise asrımızda, Kur’an-ı Kerim’den süzülen manevi mucizeler hükmündeki Nurlar olduğunu yaşayarak müşahede ediyoruz.

“Komünist ve masonlar, kendi zehirli fikirlerinin yayılmasına Risale-i Nur’un kuvvetli bir mâni teşkil ettiğini biliyorlar.” Şualar eserindeki bu cümleden bahsedildiği üzere, dehşetli ideolojileri yayan bedbaht güruh da Risale-i Nurların farkında ve onu perdelemeye çalışıyor. Buna mukabil her alanda asla ümitsizliğe düşmeden iman ve Kur’an hizmetlerimizi devam ettirmeli, artırmalıyız.

“Bu zamanda Nurlarla hizmet-i imaniye, her tarafta ilânatla ve muhtaç olanların nazar-ı dikkatlerini celbetmekle olur.” (Lem’alar) hükmüyle sosyal medya imkanları, fuarlar, saha çalışmaları vs. ile pek çok insanın zehirli ideolojilerden kurtulmasına vesile olabiliriz. Ayrıca Medrese-i Yusufiyeler de bu saha çalışmalarının önemli bir yerini tutuyor. Yine fuarlar çok önemli bir hizmet alanı.

“Şimdi binler tahribatçıya mukabil, Risale-i Nur gibi bir tamircinin bu derece mukavemeti ve tesiratı pek hârikadır. Eğer bu iki mütekabil kuvvetler bir seviyede olsaydı, onun tamirinde mu’cizevari muvaffakıyet ve fütuhat görülecekti” (Kastamonu Lahikası) sırrıyla, özellikle Medrese-i Yusufiyelerde ve fuarlarda nispeten belirli bir odaklanma ve dış tesirin az olması sebebiyle, tahribatçı ve tamirci kuvvetler bir seviyeye gelebiliyor ve muvaffakiyetler ortaya çıkabiliyor. Bunların yüzlerce örnekleri mevcut. Bu vesileyle tekrardan sizleri gelecek fuarlarımıza şimdiden hazırlık yapmaya davet ediyoruz. Cenab-ı Hakk İman-Kur’an hizmetlerinde hepimize muvaffakiyetler nasip etsin. Âmîn...

Okunma Sayısı: 1384
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı