"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Diyanet üzerine düşeni yapmalı

Hüseyin GÜLTEKİN
27 Kasım 2023, Pazartesi
Toplumdaki manevi erozyonu, ahlaki aşınmayı, daha da korkuncu, bilhassa gençler arasında artan ateizm gibi inançsızlıkları fark edip geç de olsa geçenlerde Diyanet İşleri Başkanlığı bu tehlikelere temas ederek, bazı tedbirlerin alınmasına işaret etti.

Bu tehlikelere karşı kimlerin, hangi makamın, hangi kurumun tedbir ve çare düşünmesi gerektiği noktasında maalesef bugüne kadar başta Diyanet teşkilatı olmak üzere kurumdan herhangi bir açıklama duymadık.

Diyanet’in toplumda yaşanmakta olan manevi savrulmanın farkına varması, bu gidişattan endişe ediyor olması ve acilen tedbirlerin alınmasına işaret etmesi elbette iyi bir gelişme.

Bu kötü gidişatı önleme noktasında elini taşın altına koyarak, tedbirler alınmasını istemek ilahiyatçıların öncelikli vazifesi olmalı. 

Toplumun geleceğini tehdit eden, imanı ve itikadı hedef alan saldırılardan herhalde Diyanet kurumunun haberi vardır.

Bizi idare edenlerin kutuplaştırıcı ve kavgacı dilinin, olduğu gibi topluma yansımasının sonucu olarak; insanların birbirlerine başka gözle baktıklarından, Diyanet’in habersiz olduğu elbette düşünülemez. Göz kamaştıran avizeleriyle, camilerimizde; bayram ve Cuma namazlarının dışında namazlarda saf tutan, ekseriyeti yaşlı on beş-yirmi kişiden başka kimselerin olmadığından da her halde Diyanet yetkilileri haberdardır.

Camilerimizde, uzunca bir zamandır, gerek okunan Cuma ve bayram hutbelerinde, gerek yapılan vaaz-ü nasihatlerde zaman zaman, gizli veya açık veya dolaylı olarak malum siyasi partinin propagandasının yapılmasının, birlik ve beraberliğimizi ciddi manada zedelediğinden, cami cemaatinde dahi istenmeyen ihtilaflara, kırgınlıklara sebep olduğundan Diyanet yetkililerinin haberdar olduklarını tahmin ediyoruz.       

Üstlendikleri vazifelerinin şuurunda olup sorumluluklarını bihakkın yerine getirmenin gayretinde olan bazı hocalarımızı tenzih ederek, bazı hocalarımızın hâl ve davranışlarıyla topluma örnek olabilme noktasında veya camide cemaate numune-i imtisal olabilme noktasında bazı hatalarının bulunduğunun da Diyanet yetkilileri her halde farkındalar.

Dine ve dindarlara hizmet gibi ulvî, şerefli bir vazife ile mükellef olan Diyanet kurumu yetkililerinin, uzunca bir süredir toplumumuzda yaşanmakta olan manevi erozyondan ve ahlaki aşınmadan son derece üzüntü duyduklarını ve bu gidişattan endişe ettiklerini tahmin ediyoruz.

İç açıcı olmayan bu gidişata sebep olan, yukarıda bahsettiğimiz, bilerek veya bilmeyerek işlenen hataların ve kusurların düzeltilmesi icap eder. Bu çerçevede, hiç değilse Diyanet; amiriyle memuruyla bütün personeli ile üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirebilirlerse inanıyoruz ki ülkemizde yaşanmakta olan sıkıntılar ve problemler bitmese de asgariye inecektir inşallah.

Okunma Sayısı: 1928
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • ali dogan

  27.11.2023 12:37:51

  bu konular diyanetin pek umurunda değil

 • Necati

  27.11.2023 12:18:15

  Diyanet öncelikle bazı eserlerini yayınladığı Bediüzzaman' hazretleri ve Risale-i Nurlara sahip çıkmalı. Bu asrın insanların düştüğü dinsizlik ve Deizim hastalığından kurtuluşu bu eserler ile ancak mümkün olacaktır.

 • Osman Yıldırım

  27.11.2023 11:26:58

  Herkes herşeyin farkında ama son yirmi yılda toplum öyle bir girdaba sokuldu ki yanlış olduğu bilindiği halde o yanlış iktidar ve yandaşları tarafından yapılıyorsa o yanlışa yanlış demek adeta ihanet olarak gösterilmektedir ve yanlış da olsa ona sahip çıkılması gerektiği algısı kabul edilmektedir.Maalesef böylesi garip bir anlayış toplum tarafından kabul görmüş ve buna inananların sayısı oldukça fazla. Bu garip durumu toplumdan atmak pek de kolay görülmemektedir.

 • S.topuz

  27.11.2023 06:33:31

  "İç açıcı olmayan bu gidişata sebep olan, yukarıda bahsettiğimiz, bilerek veya bilmeyerek işlenen hataların ve kusurların düzeltilmesi icap eder. Bu çerçevede, hiç değilse Diyanet; amiriyle memuruyla bütün personeli ile üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirebilirlerse inanıyoruz ki ülkemizde yaşanmakta olan sıkıntılar ve problemler bitmese de asgariye inecektir inşallah." Amiiin, Amiiin, Amiiin! Diyanetin de bastırdığı Risale-i Nur 'lar Okullara, Camilere, Kışlalara ve Hanelere ve de Hayatımıza artık daha çok geç OLMADAn hemen girebilmeli, vesselam!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı