"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cemaatler rahat bırakılmalı

İbrahim ERSOYLU
14 Ocak 2022, Cuma
Zaman zaman bazı art niyetli, dine muarız çevreler tarafından, suçun şahsiliği göz ardı edilerek ve münferit bir olay genelleştirilerek, dinî hizmet yapan bütün cemaat ve tarikatlara hücum edilmektedir.

Bu çevreler tarafından “Diyanet teşkilâtı vardır. Cemaat ve tarikatlara ihtiyaç yoktur, kapatılmaları gerekir” tarzında toplumda bir algı operasyonu devreye sokulmaktadır. Bu günlerde bir cemaat yurdunda kalan bir öğrencinin intihar etmesi üzerinden yapılan tartışmalarda bu durumu görmekteyiz.

Bir hastanede yanlış tedavi sonucu bir hastanın ölmesi durumunda, bütün hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının kapatılmasını istemek doğru ve mantıklı bir yaklaşım olabilir mi? Hastaların ve hastalıklarının tedavisi için sağlık kuruluşları bir ihtiyaç değil midir?

İnsanlar sadece et ve kemikten ibaret varlıklar değildir. Onların akıl, kalp, ruh, hayal, sır gibi manevî duyguları da vardır. Onların, fizyolojik vücutlarını devam ettirmeleri için gıda almaya ihtiyaçları olduğu gibi, manevî duygularının gıdasına ihtiyaçları vardır. O da Allah’a ve ahirete iman başta olmak üzere, diğer iman esasları ve Allah’a ibadettir. İman ve ibadet olmadan sadece maddî ihtiyaçlarını karşılamakla insan rahat ve huzurlu olamaz.

Diğer taraftan bir ülkede insanlar, sadece kanun, polis ve inzibat korkusu ile kötülük yapmaktan engellenemez. Onların iman ve itikatlarının sağlam ve güçlü bir hale gelmesi için akıl, kalp ve ruh yönünden irşad edilmeleri lâzımdır. Sivil cemaat ve tarikatlar işte bu vazifeyi yapmaktadır.

CEMAATLER ASAYİŞİN TESİSİNE YARDIM ETMEKTEDİR

Cemaatlerden Nur Talebeleri gibi bir kısmı, iman takviyesi yaparken, diğer bir bölümü Kur’ân eğitimine ağırlık vermektedir. Tarikatler de ahlâkî irşat vazifesini ifa etmektedirler. Onlar, bir yönden bu vazifeyi yapmakla, aslında asayişin temini için devletin güvenlik güçlerine yardımcı olmaktadırlar. Zira “Dinsiz on serserinin idaresi, bin mütedeyyin kişinin idaresinden daha zordur.”

Nitekim bu yapılar, zor şartlarda vaaz ve irşatlarıyla kitlelere sabır ve itidal telkin etmeselerdi, siyasîlerin yanlış politikaları ve yol açtıkları ekonomik krizler sonucu fakirleşen ve bunalan toplumda suçlar pıtrak gibi çoğalır, güvenlik güçlerinin önlemekte âciz kalacakları sosyal patlamalar, yağma ve çatışmalar yaşanırdı.

Maneviyatı dışlayan ve maddeci bir yapıya bina edilen Kemalist sistemle idare edilen devletin finanse, idare ve kontrol ettiği Diyanet Teşkilâtı, tek başına dinî hizmetleri yapamaz. İnsanlar, devlet ve siyaset destekli değil, hür, sivil, siyasetten ve devletten uzak duran yapıların, hasbi olarak yaptıkları dinî hizmetlerden etkilenir.

Son söz: En azından toplumun çoğu uyanık olmalı, cemaat ve tarikatlara karşı yapılan kara propagandaya itibar etmemeli. Onlar da, siyasî ve ticarî ilişkilerden kaçınmaları, hür, bağımsız ve şeffaf olmaları, kişilerden ve devletten maddî destek almamaları, devletin makamlarına göz dikmemeleri, sadece uhrevî hedeflere odaklanmaları lâzımdır. Böyle olursa ihlâslı ve etkili hizmet yapabilirler.

Okunma Sayısı: 1159
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa coban

  14.1.2022 23:23:48

  Perincek hapisten cikinca bütün cemaatlerin canina okuyacagiz dediydi.hangi cemaat olursa olsun fark etmez.mukadesaate savaş açildi.x cemaati hak etmişti amma diyenlere geçmiş olsun.sari öküzü varmeyecektik

 • S.topuz

  14.1.2022 21:07:43

  "Senin sayende bir kişinin imana gelmesi,sahralar dolusu kırmızı koyundan daha kıymetlidir" buyuran Allah'ın Rasulü s.a.v. efendimiz bu meşum ve cok üzücü hadiselerin ne kadar önemli olduğunu veciz bir şekilde ifade etmiştir. Bu konuyu bahane ederek Dini cemaatlere,bilhassa siyasetten hiç bir maddi,dünyevi bir menfaat beklemeden iman ve Kur'an hizmetlerini deruhte etme çaba ve gayretinde bulunan R.NUR cemaatlerini hedef alıp linç etmek veya kapatmak hamakatine kalkışmak ahmaklığın en zırvası ( zirvesi) olmalıdır! Rahmetli HOCA NASREDDİNİN dediği gibi"Kendi bindiği dalı kesmek"ten beter bir şeydir! Allah akıl,fikir ve basiret ihsan etsin böylelere. Amiiin.

 • Naim Kavukçu

  14.1.2022 06:48:04

  Hocam Allah kaleminize kuvvet versin Bu harika tahlil için şükranlarımızı sunarız. İhlas ihlas ihlas Muhabbetle

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı