"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratlar nasıl bu hale geldiler? - 8

İbrahim ERSOYLU
16 Şubat 2024, Cuma
1995 seçimlerinde 158 milletvekili kazanan ve birinci parti konumuna yükselen Refah Partisi ile, %19 oy oranıyla 135 milletvekili kazanan Doğru Yol Partisi, 28 Haziran 1996’da Necmettin Erbakan Başbakanlığında RP - DYP Koalisyon Hükümetini (REFAHYOL) kuruldular.

Derin odaklar, bu koalisyon ile yaşanması muhtemel olumsuzlukları gerekçe göstererek hem siyasal İslâm akımına, hem de onlarla iş birliği yapan Demokrat Misyona darbe vurmayı hedefliyorlardı.

Nitekim olaylar onların bekledikleri gibi cereyan etti. RP’lilerin düzenledikleri bazı toplantılarda partililerin “Şeriat isteriz. Komutan Erbakan” sloganları atmaları; Başbakan Erbakan’ın Başbakanlık Konutunda iftar vermesi derin odakların hükümete karşı harekete geçmek için önemli kozlar verildi. 

Ordu yönetimi, “irtica geliyor” bahanesiyle harekete geçerek, 28 Şubat 1997 Milli Güvenlik Toplantısında Refahyol Hükümetine dinî müesseselere baskı kurmaya ve dinî hizmetleri engellemeye dönük kararları aldırdılar. Daha sonra onların tehdit ve şantajları neticesinde Hükümet istifa etmek zorunda kaldı. Onun yerine Mesut Yılmaz Başbakanlığında Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti ve DYP’den ayrılanların kurduğu Demokrat Türkiye Partisi’nden oluşan ANASOL – D Koalisyon Hükümeti kuruldu. (tr.wikipedi.org)

Bu Hükümet, 28 Şubat Kararlarını acımazsızca uygulamaya koydu. Bu kararların devreye sokulmasıyla Nur Talebelerin ve diğer cemaatlerin 30 – 40 yıl boyunca yaptıkları dinî hizmetler onlarca yıl geri gitti.

Derin odaklar, Refah Partisini iktidara taşımakla bir taşla birden fazla kuş vurdular; hem o ana kadar yapılan dinî inkişafa, hem de bu inkişafa yol açan Demokrat Misyona ağır darbeler vurdular. Onların asıl hedefi siyasal İslâm akımından ziyade, Demokrat Misyonu siyaset sahnesinden silmek idi.

18 NİSAN 1999 SEÇİMLERİ

Bir taraftan REFAHYOL Koalisyonu safhasında sergilenen dinde hassas muhakeme-i akliyede noksan yersiz ve dengesiz söz ve tavırların faturasının onlara kesilmesi, diğer taraftan DYP’nin yönetim makamlarına gelen ve misyon şuurundan uzak bulunan tecrübesiz şahısların süreci yönetememeleri, 28 Şubat sürecinde demokratların derin bir yara almalarına yol açtı.

18 Nisan 1999 Seçim öncesinde PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın dış derin odaklar tarafından Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmesiyle halkın teveccüh ettiği DSP, %22 oy oranıyla 136 milletvekili kazanarak birinci parti konumuna yükselirken DYP, % 12 oy oranıyla 85 milletvekili elde etti ve barajı aşan beş partinin sonuncusu oldu.

Seçim sonrasında Demokratlar yönetim dışında bırakılırken, Bülent Ecevit Başbakanlığında DSP, MHP, ANAP’tan oluşan Hükümet koalisyonu kuruldu. 28 Şubat kararlarını acımasızca hayata geçiren bu Hükümetin kurulmasından yaklaşık 3 ay sonra 19 Ağustos 1999’da, yirmi bine yakın can kaybının yaşandığı Gölcük merkezli 7.4 şiddetinde Büyük Marmara Depremi vuku buldu. 

(Devam edecek)

Okunma Sayısı: 1360
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mustafa

  16.2.2024 23:58:53

  1980 ihtilali bütün kötülüklerin anasıdır..Merkez sağ ve sol ciddi manada tahrip edildi..Milli liderleri ve arkadaşlarına yasaklar kondu..Kapitalist ekonomiye tam yol açıldı.Ülke kaynakları verimsiz projelere ve siyasal iktidarın fonlarina harcandı...1993 den sonra sol ve sağ denilen partilerin başına seçme kişiler getirildi..Proje çok organizeydi. Çiller demokrat misyonu Baykal sosyal demokrat misyonu tahrip etti..Siyasal İslam ve Milliyetçilik alanını kullananlarda zaten hakim güçler iyi ilişkiler içindelerdi. 28 şubat Amerkancı darbe hareketi Merhum Demirel liderliğinde,Karadayı paşanın da duruşuyla atlatıldı..Sonrasında tabiii ceza 2000 de Demirele,2002 de Ecevite kesilerek Yıllardır hazırlanan BOP uygulaması eşbaşkanıda siyasal islamcilardan olacak şekilde başlatıldı.. Sonrası bütün İslam beldeleri için hüsran.....

 • İ bayhan

  16.2.2024 21:26:48

  1970 li yıllarda N. Erbakana parti kurdurulduktan sonra demokratlar zaten yara almıştı. Çünkü bu öylede olsa böylede olsa dindar görünümlü insanları ön plana çıkarmıştır. Erbakan hocanın siyasetinde chp den ziyade Demorat partiye yüklendiğini görüyorduk. Özelikle ekibi rahmetli demirele söylemediklerini bırakmazlardı. Toplu tarafında Ehli tahkik bir bakışla irdelenmediği için, bir taraftan din kullanılarak kendilerini demokratlardan daha dindar göstererek, Hata demokratları chp den ve diğer partilerden daha kötü imajı oluşturarak sürekli toplum nezdinde demokratları karalamakla siyasetlerini sürdürdüler.

 • Mustafa Said Kara

  16.2.2024 14:05:49

  28 Şubat post modern darbesi demokratlar kadar, siyasal islamcılara da yapılmıştır. Demokrat misyon 1991 seçiminden bu tarafa hiçbir seçimde neden birinci parti olamıyor? Seçimlerde birinci parti olamazsan ülkeyi yönetmende mümkün olmaz. Demokrat misyonun oylarının düşmesini sadece siyasal islamın sahneye çıkmasına bağlamak açıklamıyor. Demokrat misyon neden oy alamıyor sorusu iyice irdelenmeli ve cevabı aranmalı. Farzedelim siyasal islam sahneden çekilecek olsa ortada duran oylar demokrat partiye gelir mi? Şu haliyle göürünen gelmez. O zaman cevabı daha doğru şekilde aramak gerekiyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı