"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dinî hizmetler niçin etkili olamıyor?

İbrahim ERSOYLU
03 Nisan 2020, Cuma
Devlet ve onu yöneten siyasîlere tabi ve onların yönlendirmesiyle yapılan dinî hizmetlerin iyi sonuç vermediği, geçmişte ve günümüzde yaşanan tecrübelerle açıkça görülmüştür.

Hür, demokratik ülkelerde dinî yapı ve hizmetler, bağımsız olup devletin müdahalesine açık değildir. Batı ülkelerinde demokratik laikliğin gereği olarak kilise devlet işlerine karışmadığı gibi, devlet de kiliselerin idarelerine ve işleyişlerine, dinî hizmetlerin nasıl ve ne şekilde yapılacağına karışmaz.

Ülkemizde hakikî bir demokrasi, dolayısıyla gerçek bir laiklik olmadığı için dinî yapılar devlet işine karışmazken, devlet ve hâkim siyasîler onların işleyişine ve hizmetlerine müdahale etmekte, değişik yollarla onlara baskı kurarak kendi kontrolüne almaya çalışmaktadır.

Bugün ülkemizde seksen bin cami ve yüz elli bin civarında personeli bulunan, devasa bir bütçeye sahip Diyanet Teşkilâtı vardır. Diyanetin reisi, müftüler ve imamlar seçimle değil, devleti yöneten siyasîler tarafından, bürokrasiye memurların atandığı gibi atanmaktadırlar. Maaşlarını devletten alan, makamlara siyasîler tarafından tayin edilen din görevlileri rahat hareket edememekte, kendilerini devlete ve atayanlara karşı bağımlı olmak durumunda görmektedirler.

Eğer devletin yönlendirmesi doğru olsaydı, adı geçen teşkilâtın günümüzde yaptığı dinî hizmetle toplum, iman ve ahlâk yönünden çok iyi bir seviyede olması gerekirdi. Halbuki toplumda korkutucu bir iman ve ahlâk buhranı yaşanmaktadır.

İslâm tarihinde sahabelerden sonra gelen ve temayüz eden başta dört mezhep imamı ve Buharî, Müslim gibi Hadis otoriteleri olmak üzere İmam-ı Gazali, İmam-ı Rabbanî, Mevlânâ Celâleddin, Abdulkadir Geylanî, Bahaeddin Nakşibend, ahir zamanda gelen Bediüzzaman Said Nursî gibi yıldız âlim ve kutupların, dindar da olsa zamanlarındaki yöneticilerden bağımsız, onlarla çatışmadan halisane başarılı dinî hizmet yaptıkları, maaş dahil devletin maddî yardımını kabul etmedikleri sabit olmuştur.

Ülkemizde Diyanete nispeten hür hareket eden cemaat ve tarikatlar, toplum nezdinde daha etkilidirler. Nitekim onlardan bir kısmı Kur’ân eğitimine, Nur Talebeleri gibi diğer bir kısmı iman takviyesine, tarikatların ise ahlâk ve nefis terbiyesine yönelik başarılı hizmetleri olmasaydı, siyasîlerin yanlış politikalarıyla bunalan toplumda suçlar pıtrak gibi çoğalır, devlet güvenlik güçlerinin baş edemeyeceği sosyal patlamalar ve karışıklıklar yaşanabilirdi.

Demokrasinin askıya alındığı günümüz Türkiye’sinde devlet gücünü kullanan hâkim siyasîler, Diyanet Teşkilâtını politize ettikleri gibi cemaat ve tarikatların çoğunu makam, mevki ve devlet imkânlarıyla besleyerek kontrollerine aldıklarını görmekteyiz. Ne yazık ki bu yapılar da bu işten pek rahatsız olmadık anlaşılmaktadır. Bu durum hem onlara hem de topluma zarar vermektedir.

Elhasıl: Devlet ve siyaset, elini dinî kurum ve hizmetlerden bir an evvel çekmelidir. Gerçek demokrasi ile idare edilen ülkelerde olduğu gibi Diyanet Teşkilâtı özerkleştirilerek, bağımsız ve hür hizmet yapabilmesinin önünü açmalıdır.

Sonra kanunlara aykırı işler yapmadıkları sürece cemaat ve tarikatlar, fıtrî vazifelerini daha iyi yapabilmeleri için rahat bırakılarak işleyişlerine müdahaleden kaçınılmalı, maddî imkân, makam mevki tuzaklarıyla politize edilmemelidir.

Devletin ve milletin menfaati bunu gerektirir.

Okunma Sayısı: 1280
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • erdoğan yeşiltepe

  3.4.2020 19:27:50

  Cemaat ve tarikatlar çok başarılı olduğu için Türkiye güllük gülistan durumda...

 • Abdulkadir

  3.4.2020 15:07:18

  Evet olması gereken şudur;Devlet,kendi görevini yapacak,halkına hizmet edecek,cemaatler de;dinî hizmetlerini yapacak ve halkın îmânını kurtarmak için çalışacak.Ancak ve sadece;bu şekilde,Din-Devlet kavramları birbirinden ayrılabilir ve ikisi de hakkıyla görevini îfa edebilir.Aksi durumlar;ciddi anlamda karışıklığa ve sıkıntıya sebep olacaktır.

 • Abdulkadir

  3.4.2020 15:07:08

  Cemaatler devlet işlerine,devlet te cemaatlerin işlerine,karışmamak lâzım geliyor.Ama son dönemlerde,bunun tam tersi hâllerin yaşandığını görmekteyiz.Devlet;cemaatlerin nerdeyse tüm faaliyetlerine el atıyor yahut cemaat gruplarını devletleştirmeye çalışıyor.Bu çok yanlış.Cemaatin görevi ayrı,devletin görevi ise ayrıdır.İkisi birbirine karıştırılmamalıdır.Devletten bağımsız ve hür olan cemaatler,görevlerini hakkıyla yapabiliyor ve toplum nezdinde de takdir ediliyor.Ve gün geçtikçe de,varlığı tüm kesimlerce hissedilmeye başlıyor.Fakat hür ve bağımsız olmayan yahut olamayan cemaatlerin adı bile bilinemiyor ve devlet baskısı altında inlemeye devam ediyorlar.

 • Abdullah Tunç

  3.4.2020 05:49:31

  Devlet elini cemaatlardan çekmeli,onla rı rahat bırakmalıdır.Cemaatlarde dev leti ele geçirme, milletin cebine göz dikerek hayatiyetilerini sürdürmeme lidir.Yasini şerifte,sizden bir şey iste meyenlere tabi olun diye İlahi emir var.Milletin cebine göz diken cemaat ve tarikatlar,dine halis hizmet edemez ler. Cemaat ve tarikatlar rıza-i İlahi den başka bir hedef peşinde koşmamalı dırlar.Bütün kuvvetlerini hakta ve ihlasta bilmelidirler.Sırtlatlarını fani güçlere dayamamalıdırlar.İslamiyete perde değil ayna olmalıdırlar. Hepsinin hedefi insanların ebedi hayatlarının kurtuluşu olmalıdır.Bütün mesailerini bu noktada teksif etmelidirler.Bu şekil de davranırlarsa o zaman bakın ne kadar cazip bir hale gelir,insanların maddi manevi saadetlerine vesile olurlar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı