"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

12 Eylül ve 28 Şubat’tan günümüze cemaatler

Kâzım GÜLEÇYÜZ
20 Eylül 2020, Pazar
12 Eylül ve sivil devamı ANAP’la başlayıp 28 Şubat ve ürünü AKP ile çok daha ileri boyutlara taşınan tuzağın hedefi cemaatler ve hizmetleri.

Bilhassa ticaret ve siyaset üzerinden kurulan derin tuzaklarla cemaatler öncelikle varlık sebepleri olan aslî hizmetlerinden uzaklaştırılıp dünyevî organizasyonlara dönüştürülüyor ve ardından insafsızca yürütülen operasyonlarla ifna ediliyorlar.

Merhum Şerif Mardin’in yeri geldikçe hatırlattığımız “AKP iktidarı Kemalizmin başarısıdır” tesbiti bu bağlamda çok manidar.

Çünkü cemaatler bu iktidarla birlikte, daha önce benzeri görülmemiş çap ve boyutlarda siyasallaşarak dünyevîleştiler.

28 Şubat öncesinde kendilerini RP iktidarına endeksleme hatasına düşmüş ve sonrasında hem kendileri çok ağır bedeller ödemişlerdi, hem de bütün dindar kesimler büyük sıkıntılara sürüklenmişti.

Yaşadığımız süreçte aynı hata çok daha geniş çapta tekrarlanıyor ve yakın zamana kadar önü açılmış gibi yapılıp, sonra bir anda birinci hedef olarak gösterilip her koldan üzerine gidilen “cemaat”in ardından diğer cemaatleri de tasfiye, kontrol altına alma ve etkisizleştirip dağıtma planları uygulamaya konuluyor.

Cemaatleri bu tuzaklardan koruyacak ve kurtaracak ölçü ve prensipler Risale-i Nur’da: 

Sadece Allah rızasını kazanmak ve insanların ebedî hayatlarını kurtarmak için çalışmak (ihlâs); hizmetlerine siyaset ve ticaret gibi dünyevî gölgeler düşürmemek; devletten ve başka kaynaklardan birşey istememek, almamak ve bu yolla bağımlı hale gelmekten kaçınmak (istiğna); adalet, demokrasi ve hürriyetlere sahip çıkmak; meşveret ve ortak aklı esas almak; adalet ve hukuk çerçevesinde müsbet hareket prensibiyle çalışmak gibi.

Çoğu zaman İlahî bir yönlendirme, tavzif ve istihdamla vücuda gelip gönüllülük esası üzerine bina edilen cemaatlerin oluşturduğu şahs-ı manevîler tüzel kişilik olarak tarif ve tavsif edilemez. Cemaatler ve hizmetleri devletin veya birtakım güç odaklarının kontrolüne alınamaz; pozitif hukukun maddî ve dünyevî kalıplarına sokulamaz ve hapsedilemez.

Çıkış yolu, bu prensiplerde.

Okunma Sayısı: 3943
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Oğuz

  20.9.2020 19:21:01

  Üstadımızın hizmet metodunu öğrenip ,kabul ederek uygulamamiz dışında fitne girdaplarinin içinden çıkılması çok zor

 • feyzullah ayhan

  20.9.2020 18:21:53

  her ne zaman siyasal islamcılar ortada görünse dine büyük musibet musallat oluyor.Din hasımları yapamadıklarını kural kaide , bilmeyen siyasal islamcılar eliyle yapmışlardır.

 • Oğuz Yiğiter

  20.9.2020 13:06:19

  Bunca yaşanan acı tecrübelerden sonra ; dine gelen bu asıl musibetten kurtulmak için, Cenab-ı Hak ehl-i imana iz'an, basiret ve feraset versin inşaallah...

 • Mehmet Türeli

  20.9.2020 12:09:34

  Birileri 10 yıl önce fetullah gülen ve cemaatinin bugünkü duruma düşeceğini söyleseydi kimse inanmazdı herhalde. İleride hangi cemaate ne olacağı belli değil, geçmişten ibret almazlarsa tarih tekerrür eder. İstigna düsturuna uymayan her zaman kaybeder. Çünki insan ihsanin kölesi olur.

 • Kürşat

  20.9.2020 08:23:37

  Türkiye'deki bir takım cemaat ve tarikatlar cunta ürünüdür. Darbeye zemin hazırlayan, inananları hayal kırıklığına uğratan, iman ehlini şüpheye sevk ederek, hizmet aşk ve şevkini sarsan suni bir yapı konumundadır. Amaçları İslamiyet ile Milletimiz arasındaki mesafeyi açık tutarak, sistemlerini ve düzenlerini korumaktır. Ne zamana kadar, Cenabı Allah'ın verdiği mühlete kadar. Asrın dirilişi de Milletimizin şanına layık İman Kur'an hizmetleri ile olacaktır. Biiznillah

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı