"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

15 Temmuz hutbesinde neler olmalı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
23 Temmuz 2022, Cumartesi
Eğer 15 Temmuz’larda hutbe uygulaması devam edecekse, metnin muhteva ve üslûbu tamamen yenilenmeli; işi adeta bir kan davasına çeviren zehirli siyaset ve nefret dili terk edilmeli; ders çıkarma ve ibret alma mesajlarıyla adalet, hukuk ve helalleşme vurguları yapılmalı.

Bu çerçevede o gece can veren şehitler de, sonraki süreçte hukuksuzlukların kurbanı olan masumlar da rahmetle yad edilmeli.

Demokrasiye, hukuka, milletin huzuruna kast eden bütün darbeler gibi 15 Temmuz kalkışması da lânetlenmeli; böyle suikastların tekrarına meydan vermemek için hukuk, adalet ve demokrasiye daha fazla sahip çıkılması ve bu değerlerin çok daha sağlam güvencelere bağlanması gereği ifade edilmeli.

15 Temmuz’un en tahripkâr sonuçlarından biri olan ve ehl-i imanı birbirine düşüren fitne ortamını dağıtmak için, bizi bir arada tutan, ama bu fitneyle zayıflatılan manevî bağlara ve kardeşliğe tahşidat yapılmalı. Kul hakkı ve kardeşlik hukukunun önemi vurgulanarak helalleşmeye zemin hazırlanmalı.

Bu noktada dört temel esasından biri adalet olan Kur’an-ı Kerimdeki adalet ve hukuk prensipleri nazarlara sunulmalı. Mukaddes kitabımızda dört defa tekrarlanan ve Bediüzzaman’ın da ısrarla dikkat çektiği “Birinin hatasıyla, suçuyla, cinayetiyle başkası mes’ul olmaz” ölçüsü bilhassa altı çizilerek işlenmeli.

Ceza hukukunda “Suç ve cezanın şahsîliği” prensibi olarak ifade edilen hukuk ölçüsü.

Keza “Bir topluluğa olan kininiz sizi adaletsizliğe sürüklemesin, âdil olun” (Maide: 8) manasındaki İlahî ikaz mutlaka hatırlatılmalı.

“Bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz. Sonra yaptığınıza pişman olursunuz” (Hucurat: 6) uyarısı da.

Bir başka çok önemli husus: Manevî ve dinî hizmetlerle meşgul olanların kesinlikle siyasetten ve iktidar çekişmelerinden uzak durmaları gerektiği. “Siyaset topuzuyla işimiz yok. Yüz elimiz de olsa nura ancak kâfi gelir” sözüyle ifade edilen hassasiyetin isabeti.

Bu mesajları ihtiva eden bir hutbe, Diyanet’in de siyaset etkisinden çıktığını gösterir.

Sonuçta, hukuk önünde hesaplaşma, helalleşme, adalet, kardeşlik, manevî hizmetler için seferberlik manalarının işlendiği bir hutbe zehirli havayı dağıtır ve herkesi rahatlatır...

Okunma Sayısı: 3777
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin İlhan

  23.7.2022 13:31:35

  Allah rzı olsun.Her 15 TEMMUZ geldiğinde CUMA hutbesinin siyaset aracı olarak kullanılması maalesef ehli iman ve müslümanalra arasında nifak tohumu atılmasına neden oluyor.Adı üstünde CUM'A yani bir-beraber olma ve bayram gününü mü'minlerin kısır,necis ve iblisane siyasetlerine alet etmekte beis görmüyorlar. Ve milyonların farz ibadeti olan CUM'A NAMAZINI SAKATLYORLAR. Tavsiyeleriniz ve hissiyatımıza bunlardan kulak verecek yok görünüyor. Ayrıca 15 TEMMUZ sisleri içinde BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜNDE Katledilen yüzlerce masum var.Bunlarla ilgili tüm tv'lerin kayıtları incelenmeli ve masumları katleden vahşilerinde cezasını çekmeleri sağlanmalıdır.

 • S.topuz

  23.7.2022 11:57:38

  " Meselâ: Bazı gafiller, hutbenin Türkçe okunmasını istihsan ediyorlar ki, halkın bilhâssa siyasî ahvalden haberleri olsun. Halbuki bu gibi ahval-i siyasiye yalandan, hileden, şeytanî fikirlerden hâlî değildir. Hutbe makamı ise, ahkâm-ı İlahiyenin tebliği için ittihaz edilmiş bir makamdır." Mesnevi-i Nuriye - 92 Said Nursî

 • Abdurrahman

  23.7.2022 10:47:10

  Güzel bir hutbe örneği,

 • İlke

  23.7.2022 09:55:37

  Eline sağlık kalemine kuvvet ve cesaret hak söylemek, hakkı savunmak Allah sayınızı artırsın.dini ve Kur'an'ı anlamak böyle birşey. Yasa varol gari.

 • hikmet

  23.7.2022 08:23:11

  hocam çok güzel birleştirici uzlaştığı bir yazı yazdınız. Ancak anlattığınız şey şu an iktidarda olanlara nasıp olmayacak gibi gözüküyor çünkü etkili ve yetkili bir kesimin varlık gayesi bu zülümler iftiralar içlerinde cılız sesler çıkmıyor değil ama o seslerde nafile....

 • Çelebi Ayhan

  23.7.2022 05:21:53

  Senin dediğin gibi olursa siyasi münafıklar, kalkışmanın siyasi ayağı oylarını nasıl konsolide edecekler? Sahiden siyasi rantı nasıl elde edecekler?

 • Bülent Bektaş

  23.7.2022 02:16:46

  Teşekkürler Kazım Bey Emeğinize sağlık Çok güzel bir yazı olmuş

 • Müslüm

  23.7.2022 01:09:20

  Temiz bir reçete

 • Emir demir

  23.7.2022 00:40:03

  Hocam bunları niye yapsınlar ki?Zaten kinden nefretten düşmanlıktan besleniyorlar.kendi tabanlarıni başka türlü bir arada tutamazlar.Herşeyden önce o gece şehit olanlara otopsi bile yapmadılar. Kim kimi öldürdü umurlarında değil.İyi niyetli değiller.Tek dertleri iktidarda kalabilmek. Bunun için herşeyi yaparlar.

 • Tarık Bey

  23.7.2022 00:21:55

  Diyanetin başkanı ve hutbeyi hazırlayanların kulakları çınlasın. Ha bide birazda her hutbenin hazırlanışında kendilerini kabirde mahşerde hesap vereceklerini düşünerek hazırlasalar.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı