"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

AKP, Kemalizmin ömrünü nasıl uzattı?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Kasım 2021, Cuma
Prof. Dr. Şerif Mardin AKP iktidarı için “Kemalizmin başarısı,” Prof. Dr. Kemal Karpat da Erdoğan için “Kemalizmin ömrünü uzattı” demişti. Alanlarında otorite olan bu iki merhum ilim adamının tesbitleri, bizim başından beri yaptığımız yorumları doğruluyor.

Mardin’in tesbiti iki açıdan önemli.

Biri: Kemalizm, ahirete inanmayan ve herşeyi bu dünya hayatından ibaret gören bir dünya görüşünün ideolojisi. Dindarları da dünyevîleşme tuzağına düşürüyor. Bunun için en çok kullandığı araçlar ticaret ve siyaset. Ve AKP iktidarıyla bu kullanım pik yaptı.

İkincisi: AKP’nin siyaset anlayışı da Kemalist modeli örnek alıyor. 30’ların şeflik rejimini hortlatıp 2020’ler Türkiye’sine dayatması, bunun en aşikâr ve çarpıcı örneği ve ispatı.

AKP’nin bir özelliği de, Atatürkçülüğe ve altı oka hararetle sahip çıkarken, CHP’yi Atatürkçülükten uzaklaşmakla suçlayıp, onun yerine kendisinin talip olduğu yönünde ısrarlı mesajlar vermekten vazgeçmemesi.

Bunu gösteren çok sayıda örnek, gerek Erdoğan’ın, gerekse diğer parti önde gelenlerinin beyanlarıyla ortada ve bunların epeycesi Müflis Proje Kemalizm kitabımızda mevcut.

En başta Erdoğan’ın M. Kemal’e benzetilmekten gurur duyduğunu söylemesi, bizzat kendisinin “Beni Atatürk’e benzetin” beyanı, “Modernleşmede en büyük liderimiz” dediği M. Kemal için “Onu aşmanın değil, örnek almanın gayreti içindeyiz” ifadesi bunlardan.

Hedeflerinin, milletin onayı ile gerçekleştirildiğini iddia ettiği inkılâpları toplumun ortak paydası yapmak olduğunu söylemesi de.

Uygulamadan ilginç bir örnek, millî günlerde ve 10 Kasım’larda AKP teşkilâtlarınca organize edilen turlarla başörtülülerin Anıtkabir’e taşınması ve toplu pozlar verilmesi.

Bir diğer örnek, ders kitaplarındaki Atatürkçülük propagandasının AKP döneminde daha da yoğunlaştırılarak sürdürülmesi.

Bu şekilde AKP, muhafazakâr tabanı Atatürkçü olmaya yönlendirip kanalize ediyor ve resmî ideolojinin ömrünü böyle uzatıyor.

Diğer taraftan kendilerini Atatürkçülüğün gerçek sahipleri olarak gören kesimleri tahrik ederek, tersinden de aynı hedefe hizmet ediyor. Ve her ikisi de resmî ideolojiye yarıyor.

Atatürkçülük, tarihi boyunca bu derece kullanışlı bir araç bulamamıştı desek yeridir.

Okunma Sayısı: 3470
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  2.1.2022 15:55:05

  Malum zihniyyetin iktidar olması ve ikdidarda kalması için her şey mübah ve her şey meşrudur. Bu konuda fetva verecek ulemai Su' denebilecek çok fetvacılarıda yeterince bulabiliyorlar! Dünya siyaseti aldatıcıdır. Aldandılarda. Ve netice ortada.Allah islah etsin ve basiret ihsan etsin.

 • erhan

  12.11.2021 13:33:37

  "Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir, kötek ile uslanmayanın hakkı sürünmektir" aynı bizim gibi, hep hayal pazarlandı, ülkemin geldiği duruma bak!

 • Hüseyin İlhan

  12.11.2021 10:30:09

  Kur'anı azimüşşanı hıfz için çalışan yavruları,milleti otobüslerle kafile kafile malum yere götürenelr,dini istismar ederek yaptkları ihanet,fesadlıklardan dolayıda bu menhus fikriyatın ekmeğine yağ sürenler sizler dini dar ve kindarsınız. İSRAİL BİZEEEE,BİZ İSRAİL' MUHTACIZ,diyene diyorum,İsrail zulümleri için sana muhtaç idi sen görevini yaptın ve yapıyorsun.Defol gitte İSRAİL'e onlarda senin muhtaçlığını gidersin.

 • Mustafa coban

  12.11.2021 09:28:54

  Akp mi kemalizmin ömrünü uzatti,kemalizm mi akp yi kullandi bilmiyoruz.

 • Ali ok

  12.11.2021 07:49:49

  Tek parti donemini eleştiren akp o dönemi samimice en iyi örnek alan ve kemale erdiren dahada ileri taşıyan parti oldu. Kendinden öncekileri dönemleri eleştirerek iktidara gelen akp hakiki müslümanları o günlere muhtaç etti .o dönemlerde inananlara karşı baskı oldu fakat bugünkü gibi asla olmadı

 • H.ibrahim Karahan

  12.11.2021 04:06:57

  Allah her türlü kötülüklerden korusun

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı