"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Cumhuriyet’in Risale açılımı niye devam etmedi?

Kâzım GÜLEÇYÜZ
27 Ocak 2024, Cumartesi
Son dönemde cemaat ve tarikatları hedef alan yayınlar içinde Cumhuriyet gazetesi başı çekenlerden biri.

Bilhassa Bediüzzaman, Risale-i Nur ve Nur Talebeleri, bu saldırgan yayınlarda özel bir hedef. Ve Türkiye Cumhuriyetiyle yaşıt olan gazetenin yayın tarihi bu hücumların örnekleriyle dolu.

Bu saldırılarda Risale-i Nur cemaati için sıklıkla “tarikat” ifadesinin kullanılması, gazetenin bombalı suikaste kurban giden eski yazarlarından Uğur Mumcu’nun çokça tekrarladığı bir ifadeyle, “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma”nın tipik tezahürü.

Tekke ve zaviyelerin kapatılıp tarikatların yasaklandığı devrim dönemlerinde muhatap olduğu “tarikatçılık” isnadına defalarca “Zaman tarikat zamanı değil, iman kurtarmak zamanıdır” cevabı veren, ama bunu söylerken tarikat ehlinin hukukunu da savunan Bediüzzaman, çıkarıldığı mahkemelerde hep beraat etmişti.

Cehalet ürünü bir isnadın hâlâ inatla tekrarlanmasının hiçbir makul gerekçesi ve izahı olmasa da aynı kulvardaki benzerleri gibi Cumhuriyet de Kemalist-laikçi reflekslerle bu saldırgan saplantıyı devam ettiriyor. 

Ama bu gazetenin tarihinde demokrat bir duruşun hakim olduğu dönemler de oldu.

1985’te Yeni Asya camiasının verdiği Risale-i Nur ilanlarını yayınlaması ve Cumhuriyet Kitap Kulübünde Külliyat satışlarına aracılık etmesi bunun ilginç ve unutulmaz bir örneği.

Eşzamanlı olarak Milliyet’te de yayınlanan bu ilanlar siyasette gündem olmuş, eserlerin laikliğe aykırı ve yasak olduğu iddiasının Meclis gündemine getirilmesi üzerine dönemin Adalet Bakanı Necat Eldem üç kişilik bilirkişi raporu çerçevesinde iddiayı inceleyen savcılığın verdiği takipsizlik kararına atıfla Külliyatta suç unsuru bulunmadığını söylemişti.

Kara Kuvvetleri Komutanlarından Org. Muhittin Fisunoğlu da laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle eserlerin üzerine gitmek istediğini, ama yargı kararıyla aklandıklarını görünce daha ileri gidemeyip vazgeçtiğini ifade etmişti.

O dönemde Cumhuriyet’in yaptığı “Risale-i Nur açılımı,” Genel Yayın Yönetmeni Hasan Cemal’le Yazişleri Müdürü merhum Okay Gönensin ve ekibinin eseriydi. Bu demokrat tavır gazetenin laikçi-Kemalist kesimlerince tepkiyle karşılandı ve bu tepki Cemal ekibinin dışlanmasını netice verdi. (Cemal, bu demokrat tavrını Risale-i Nur’un devlet tekeline alındığı 2014’te t24’teki “Devletleşen Erdoğan’ın ‘ben yaptım oldu’ düzeninde Nur’a da darbe!” yazısıyla da sürdürdü.)

Gelinen noktada ülke medyadaki demokratların da dağı(tı)ldığı ve meydanın antidemokrat tetikçilere kaldığı bir tablo ile karşı karşıya...

Okunma Sayısı: 2379
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Doğukan Pamir

  27.1.2024 13:59:51

  1-papaz brunson, 2-trump'ın hakaret dolu mekubu, 3-gezi finansörü BAE, 4-beşar, 5 -sisi 6-kaşıkçı katili selman, 7-putin, 8-Finlandiya - İsveç 9-Alman ajanı dennis yücel vb... Dön baba dön, işte böylesi adamların yönettiği ve dizginleri kemalistlerin elinde tuttuğu bir yirmiiki sene geçirdik, kalmadı aile, bitti gençlik, bitti İslami hizmetlerin gençlere yönelik hizmetleri...

 • İsmail Atak Cebecili

  27.1.2024 07:09:47

  EVET...Yaşananları ve geçmişi arşivlerden çıkarıp, okuyucuya/kamuoyuna hatırlatmak, kimin dönek, kimin istikrarlı çizgi takip ettiğini anlamak önemli. Kapitalist mantıkla, sadece para eksenli hareket edenler yanında, insanî değerleri esas alanlar da kendilerine hareket alanı bulabilmelidir. Gelişmeler, Risale-i Nur’un bütün dünyada yaygınlaşması ve kabulü yönündedir. YENİ ASYA ve Yazarları bu konuda öncülüklerini devam ettirmelidir.

 • Halil İbrahim Karahan

  27.1.2024 02:40:51

  Allah razı olsun.

 • Osman Yıldırım

  27.1.2024 00:18:10

  Şu an Cumhuriyeti yöneten ekip akp muhalifi gözükmeye Altan wlta Erdoğan rejiminden memnun ve akp nin gizli destekçisi konumundadır zira oradaki yönetici ekip bu rejimden çok memnunlar çünkü bu rejim tamda Kemalistlerin istediği bir ortamı hazırlamaktadır. Bu bakımdan hükumete karşiymışlar gibi yapıp Altan alta hükümetten nemalanmaya ve hükumetin hazırladığı bu ortam tamda o güruhun işine yaşamaktadır. Onun için onlar demokrasiyi istemezler ve demokrat olamazlar,onlarda tekadam rejiminin savunucuları bugünki hükumete de tekadama dayatalı bir anlayışta.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı