"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ferahlama reçetesi

Kâzım GÜLEÇYÜZ
19 Eylül 2021, Pazar
İnşirah Sûresinde mealen buyuruluyor ki: “Biz senin göğsüne genişlik vermedik mi? Sana kuvvet ve metanet vererek, belini büken bir yükü üzerinden kaldırmadık mı? Biz senin şânını da yücelttik. Şüphesiz, zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Bir işi bitirince bir başkasına giriş. Ve yalnız Rabbine yönel.”

Aslında bu ayetler, çeşitli sebeplerle daralan, bunalan, inkıbaz haline giren herkes için son derece tesirli bir reçete niteliğinde. 

Bunlardaki mesajları iyi kavrayıp gereklerine uygun hareket eden bir insan ne stres yaşar, ne depresyon ve bunalıma girer, ne de “kadere isyan” edip savrularak şirazeden çıkar. 

Birinci muhatap olarak Peygamberimize (asm) seslenen bu mesajlardan istifade edebilmenin anahtarı, elbette ki iman ve teslimiyet.

İmanlı insan, hayat imtihanının cilvesi olarak zaman zaman yaşadığı daralma ve bunalma hallerini, Allah’tan istemesi gereken gönül ferahlığıyla; zorlukları da yine Allah’ın vereceği kuvvet, dayanma gücü, sebat ve metanetle aşabilir. Bir sıkıntı, engel ve zorluğu aştığımızda söyleye geldiğimiz “Üzerimden ağır bir yük kalktı” sözünde dile gelen hafifleme ve ferahlama hissinin bu sûredeki 3. ayette “Belini büken bir yükü üzerinden kaldırmadık mı?” şeklinde beyan buyurulması ne kadar manalı ve rahatlatıcı bir müjde ifadesi...

Bir sonraki ayet ise ikram-ı İlâhînin bununla kalmadığını ve üzerindeki ağır yükü sabırla taşıyarak imtihanı başarmanın bir büyük mükâfatının da, bu imtihana muhatap olan insanın şânını, manevî derecesini yükseltmek olduğunu bildiriyor. İnsanlar içinde en fazla belâ, musibet ve sıkıntıya maruz kalanların, Peygamberler başta olmak üzere Allah’ın makbul kulları olmasının bir sırrı da bu. Sabırları ölçüsünde mertebe ve dereceleri yükseliyor.

Peşinden, önemine binaen ve başka birçok hikmetlerle iki kez tekrarlanan “Zorlukla beraber kolaylık vardır” dersi, bazan çok zorlaşan bu sabır imtihanını başarmanın yolunu gösteriyor. “Zorluklara takılmayın, beraberinde gizlenmiş kolaylıkları da fark edin” mesajı veriyor. 

“Bir işi bitirince bir başkasına giriş” emri ise, zorluk ve engellere takılmayıp hizmetten hizmete koşma dersi verirken, “Yalnız Rabbine yönel” fermanı tevhid temelli bir “başarı programı”nın ana eksenine dikkatimizi çekiyor.

Okunma Sayısı: 3387
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yalçın Selimoğlu

  19.9.2021 11:03:14

  Yazıyı okurken bile rahatlıyor insan olaylar bile kuran-i tasdik ediyor eline ve emeğine sağlık teşekkürler selamlar

 • Umut

  19.9.2021 07:12:09

  Cezaevlerinde başı örtülü bebekli çocuklu hanımlar, daha içeride hangi suçtan yattığını bilmeyen mazlumlar, cezası bittiği halde içeride tutulanlar işte size Allah'ın kelamından bir reçete. Yeterki k

 • Ali TAM

  19.9.2021 00:51:24

  1) Çok sevdiğim ve daima okudugum surelerden biridir İnşirah. Cevşen, 1001 Esmaul Hüsna'dan "97/6 Ya men şerahe bi'l İslame sudurel mu'minin" ismi Ve TAHA Suresi 25-28. Ayetleri Rabbişrahli sadri ve yessirli emri vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli. Fezkurunî ezkurküm, 2- Bakara 152. Siz beni anın ki ben de sizi anayım. Velezikrullahi ekber, 29- Ankebut 45. Allah'ı anmak elbette en büyük ibadettir. Uzkurullahe zikren kesira, 33- Ahzab 41. Allah'ı çokça zikredin. Vezkurullahe kesiren le'allekum tuflihun 62-Cuma 10. Allah'ı çok zikredin; umulur ki kurtuluşa (felaha) erersiniz.

 • Ali TAM

  19.9.2021 00:50:34

  2) Ellezîne âmenû ve tatme innu kulûbuhum bizikrillâh, elâ bizikrillâhi tatme innulkulûb 13-Ra'd 28. Onlar inanmışlar, kalbleri Allah'ı anmakla huzura kavuşmuştur. Dikkat edin, kalbler ancak Allah'ı anmakla huzura kavuşur. Mesneviyi Nuriye, Sayfa 87 İ’lem eyyühe’l-aziz! Tohum olacak bir habbenin kalbi, yani içi delindiği zaman, elbette sümbüllenip neşvünemâ bulamaz, ölür gider. Kezâlik, ene ile tâbir edilen enâniyetin kalbi, “Allah Allah” zikrinin şuâ ve hararetiyle yanıp delinirse, büyüyüp gafletle firavunlaşamaz. Ve Hâlık-ı Semâvat ve Arza isyan edemez. O zikr-i İlâhî sâyesinde ene mahvolur.

 • Said

  19.9.2021 00:42:12

  Haksızlığa zulme uğrayan KHK lılar İnşirah süresini sizlerin daha çok okumanız lazım. Inşaallah bir gün size yapılan haksızlıklar ve zulumler son bulur.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı