"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Fırıncı Ağabeyin ardından

Kâzım GÜLEÇYÜZ
06 Ekim 2020, Salı
Mehmet Fırıncı Ağabey Nur hizmetinin 1950’den sonraki İstanbul serencamında temayüz etmiş isimlerdendi. Üstadı Fatih-Çarşamba’daki evinde misafir etmiş; Gençlik Rehberi mahkemesi safahatına katılmış; Süleymaniye Kirazlımescit’te Zübeyir Ağabeyle birlikte hizmet edenler arasında yer almıştı.

Kutlular Ağabeyin 1960 başlarında dahil olduğu bu kadroda—1954’te Üstadın izniyle Almanya’ya gitmiş olan—Muhsin Alev, Mehmet Emin Birinci, Ahmet Aytimur, Üzeyir Şenler ve Hakkı Yavuztürk Ağabeyler vardı.

Risalelerin önce teksirle çoğaltılması ve sonra matbaalarda basılması gibi çalışmaların öncüleri bu genç ekibin mensuplarıydı.

Ekipten ahirete ilk giden, Yavuztürk oldu (5.1.07). 4 ay sonra Birinci, 2014’te Şenler, 2016’da Aytimur, geçen yıl Alev vefat etti.

Bu listeye katılan son isim Fırıncı Ağabey. 

Yeni Asya ailesine dahil olduğumuz 70’li yıllardan beri tanıdığımız Fırıncı Ağabey, İttihad’ın da, Yeni Asya’nın da kuruluşunda bulunmuş “Üç Mehmet’ler”den biriydi. Risale-i Nur’un diğer dillere çevrilmesi ve dünyaya tanıtılması çalışmalarında büyük emeği vardı.

1990’a kadar beraber geldik.

Ne yazık ki, o senenin 3 Ocak’ında yollarımız ayrıldı. Bu üzücü ayrılık, Yeni Asya ekolüne ve hizmetlerine çok büyük zarar verdi.

Ama sonra Yeni Asya çok kısa zamanda toparlandı ve kaldığı yerden yola devam etti.

2005’teki 35. yıldönümümüzde, ihtilâfların tortu ve tahribatını atmak için bir “açılım” yaptık. Sungur, Yeğin, Birinci ve Fırıncı Ağabeylerle mülâkatlar yapıp yayınladık; İstanbul, Ankara ve Konya’da yapılan Üstadı anma programlarına davet ettik, çoğu katıldı.

Ne var ki, Nur camiasına bayram coşkusu yaşatan bu beraberlik devam ettirilemedi. Araya yine siyaset fitnesi sokuldu. Özellikle son dönemde maalesef yine siyaset namına hem Yeni Asya camiasını, hem hukuksuzluk sürecinin mağdurlarını son derece rencide eden üzücü tavır ve söylemler sergilendi.

Böyle haller karşısında bize düşen, bu vefatlardan dünyevî-siyasî ihtilâfların kardeşlik hukukunu bozup kalp kırmaya değmediği, kul hakkına ve şahs-ı manevînin hukukuna hassasiyetle riayetin ve helâlleşmenin önemi dersini çıkararak yola devam etmek olmalı.

Allah rahmet eylesin, ailesinin başı sağ olsun.

Okunma Sayısı: 4549
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hasan

  8.10.2020 17:38:16

  Allah adaletiyle mumele etsin hakkım helâl değildir vesselâm

 • Yahya Evrin

  7.10.2020 00:52:36

  Amin ,Allah bizi isani vasıfları da yerine gertirebilmemizden de hesaba çekecek. Cuma günü hudbede ayetin sonunda "Allah düşünüp tutasiniz diye öğüt veririyor" Düşünüyor muyuz,tutuyor muyuz? Risale ile yoğrulmuş Ustat'in yanında bulunmuş insanlardan beklenti. .. uzatmayayim.

 • Özlem

  7.10.2020 00:08:06

  6 aylık hamileyken eşi tutuklanmış,tek başına doğum yapmış,daha sonra 7 aylık bebeğimle gözaltına alınmış ve şimdide üç çocukla çok zor şartlarda yaşamaya çalışan biri olarak şunu söyleyebilirim.Yapılan zulümde zerre kadar dahili olan ya da rıza gösteren hiç kimseye hakkımı helal edemiyorum kimse kusura bakmasın

 • Abdulkadir

  6.10.2020 19:16:50

  Allah rahmet eylesin.Nur'un emektarları bir bir,ahiret yurduna göç ediyorlar.Fırıncı ağabey de,Nur dâvâsına çok büyük ve ehemmiyetli hizmetler sunmuştur.Son gelişmeler tabiki üzücü,(fikir ayrılıkları yani).Herkesin hata ve kusuru vardır.Ama inanıyoruz ki;Fırıncı ağabey gibilerin,sevapları hatalarına galebe çalacaktır.Allah mekânını cennet eylesin ve ailesine sabırlar versin İnşaallah,Amin!,Nur camiasının da başı sağolsun.

 • Ahmet Polat Yilmaz

  6.10.2020 16:30:15

  Vallahi ben rabbimin adaletine havale ediyorum. Kim olursa olsun hesap gõrecek olan Allah'tır. (C.c) hü

 • Ata

  6.10.2020 15:24:16

  "Şeriat da yüzde doksan dokuz ahlâk, ibadet, âhiret ve fazilete aittir. Yüzde bir nispetinde siyasete mütealliktir; onu da ulü'l-emirlerimiz düşünsünler." Bir adam odunculukla geçiniyormuş.Adamın biri pazar yolunda oduncuyla karşılaşmış demiş ki; şu yüz lirayı al odunu yık köyüne dön.Oduncu olmaz demiş; ben odunumun parası olan bir liramı isterim.Adam demiş ki; bak bu yüz lirada yüz yük odun parası var,zahmet çekme bu sefer dön köyüne.Oduncu eşşeğini hem şehre dehliyor hem de; " ODUNUMUN PARASI; ODUNUMUN PARASINI İSTERRRİİMM." Bu ata kıssa anlaşılsaydı; "yüzde bir binde birimi isterim"( siyasi oran) denirmiydi.Küçük yaşta aldım sazı eliime.

 • İbrahim Kuyumcu

  6.10.2020 13:11:08

  O toplantıda A. BADILLI “Demokrasi küfür rejimidir demiş. Böyle işgüzarlıklara BEDİÜZZAMAN ne diyor bakalım; “•Cemaatte vâhid-i sahih olmazsa; cem' ve zam, kesir darbı gibi küçültür. •İnsanlarda sıhhat ve istikamet ile vahdet olmazsa ziyadeleşmekle küçülür, bozuk olur, kıymetsiz olur. BEDİÜZZAMAN” İşte Risale-iNur’un ruhunu anlamayan böyle gereksiz işlere girişir ve yanlış yaptığını hâlâ da anlamaz.

 • Feyzullah Ayhan

  6.10.2020 13:06:12

  Bizim gibilere nurculuğu anlatıp aşılayanlara(merhum fırıncı abi gibi) neden birilerine bu husumet ve nedir sebeb-i tefrika ?diye sordum.Bunun yanında başka suallerim de oldu.Cevap yok.peki ahir zamanda yapılan İman ve Kur'an hizmetine zarar verecek,zayıflatacak indi düşüncelerden vaz geçmek gerekmez mi diye sual ettim cevap yok.Bize geçmişte öğrettikleriniz mi yanlış bugün dedikleriniz mi doğru ?yine cevap yok.Ne değişti de cephe terkedildi saf değiştirildi,yeni bir mürşit mi geldi,yoksa üstadımın davasında bir değişiklik mi oldu?cevap yok.Şahsi haklar helali hoş olsun ama davayla alakalı hakkı konuşmak ne hakkımız ne haddimiz.Allah rahmet eylesin.

 • Hüseyin

  6.10.2020 11:41:37

  Allah rahmet eylesin Fırıncı abimize. Bizimde çok hukukumuz vardı.

 • Abdullah

  6.10.2020 11:31:16

  Herkes,şahsi hak ve hukunu helal ede bilir ve etmelidir. Risale-i Nur ve Cema ının şahsi manevisinin hukukunun zayi edilmesi ve çiğnenmesini kimse helal etmek,ne yetkisine ve be de hak kına sahip değildir. Onun muhasebe sini Rabbimiz mahkeme-i Kübrada yapacaktır.

 • sefer hoca

  6.10.2020 11:01:58

  Evet , değer miydi ?

 • Alperen

  6.10.2020 06:45:17

  Allah gani gani rahmet eylesin. Üstad, asrın hakikatlerini temsil tebliğ ve irşad ederken, kendisine yapılan onca zulümlere rağmen, müminin izzetine zerre miktar halel getirmedi. Risale-i Nur talebelerine nasıl hizmet edileceğinin mümtaz bir şahsiyet örneği oldu. Zalimlere karşı dik durup, Hakkı haykırdı. Cenabı Allah hiç bir kimseyi son demlerinde gaflete düşürüp, kaybettirmesin. Amin

 • Ali R. Yardimoglu

  6.10.2020 01:31:41

  ..genelde dunyevi guclunun yaninda olanlar, kendilerine nispetiyle zayif!!.. digerlerini, 1nevi ithamli siyasen tekfir eder, ediyor; ya hain der, ya --duse kalka cabaladigi, yakalamaya calistigi, disiblinine--, "sen ona layik degilsin" der, umidini, metanetini, istiyakini, hissini kirar, cok buyuk vebal alir.... Gayet tefekkuri 1ince mes'ele..... Allah rahmetiyle muamele eder merhuma hizmetleri icin, yalniz takib edenleri bu vebale dikkat etmeli, "....kardasim, vazifemiz cok naziktir" S. N., Bz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı