"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hakkın hatırını feda etmeyenler

Kâzım GÜLEÇYÜZ
07 Nisan 2024, Pazar
''Hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez” düsturunu bir ömür boyu şiar edinen Üstad Bediüzzaman, Eşref Edib’e verdiği mülakatta şöyle demişti:

“Benim fıtratım zillet ve hakarete tahammül etmez. İzzet ve şehamet-i İslâmiye beni bu halde bulunmaktan men eder. Böyle bir vaziyete düşünce, karşımda kim olursa olsun, isterse en zalim cebbar, en hunhar bir düşman kumandanı olsa tezellül etmem (zillet göstermem). Zulmünü suratına çarparım.”

Öyle de yaptı. 31 Mart sonrasında Hareket Ordusu komutanına ve Divan-ı Harb-i Örfîye eyvallah etmemesi, Rusya’da esarette iken Rus kumandana ayağa kalkmaması, İstanbul’daki İngiliz işgal komutanına karşı “Tükürün zalimlerin hayâsız yüzüne” diyerek verdiği mücadele ve Ankara’da M. Kemal’in itirazına verdiği sert cevap, bunun örneklerinden sadece birkaçı.

Tarihçe-i Hayatında okuduğumuz şu cümlelerde bu mana şöyle ifade ediliyor:

“Milyonlara hükmeden emsalsiz bir istibdad-ı mutlak, Bediüzzaman’ı hiçbir cihetten hiçbir vakit hükmü altına alamamış, bilakis zalim müstebitler ona mağlûp olmuşlardır. İslamın şeref ve haysiyetini en zalim ve hunhar hükümdarlar karşısında bile muhafaza etmiştir.”

Önde gelen talebelerinden Zübeyir Gündüzalp’in şu sözleri de aynı gerçeğin altını çiziyor:

“Şu mealde bir hadis-i şerif var ki; ‘Hakikî âlimler zalim hükümdarlara karşı hak ve hakikati pervasızca söyleyen âlimlerdir.’ Biz ancak böyle bir allâmenin söz ve eserlerine itimad edebiliriz. Asrımızda bu hadis-i şerife mâsadak olan Risale-i Nur meydandadır.”

“Üstad hususî hayatında mütevazi, vazife başında vakurdur. Der ki: ‘Bir nefer nöbette iken, başkumandan da gelse silâhını bırakmayacak. Ben Kur’an’ın bir hizmetkârı ve bir neferiyim. Vazife başında iken karşıma kim çıkarsa çıksın, hak budur derim, başımı eğmem.’ “

“Risale-i Nur Talebeleri taarruza maruz kaldıkları vakit yılmazlar, yıldırırlar; çökmezler, çökertirler ve Risale-i Nur’un neşir hizmetini nesilden nesile devrederler. Birinin yetişemediği yerde diğeri hizmeti tamamlar.”

3. vefat yıldönümünde rahmetle yad ettiğimiz Mehmet Kutlular da bu manaları bizzat yaşayan ve temsil eden unutulmaz örneklerden biriydi. Allah hepsine rahmet eylesin.

Okunma Sayısı: 2806
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Kazım

  7.4.2024 11:35:32

  Allah; hakkı batıldan ayırabilien, kardeşinin derdiyle dertlenebilen, kardeşinin nefsini kendi nefsine tercih eden, her daim mazlumun yanında olan, zulme zalime meyletmeyen, zalime zulmünü söyleyebilen, dünyaya zerrre kadar değer vermeyen ona meyletmeyen, nokta kadar menfaat için virgül kadar eğilmeyen, Allah'ın ayetlerini geçici menfaatler için satmayan, çiğneyip çiğnense de hakkı tutup kaldıran, kendisi için değil toplum için yaşayan, iyiyi emredip kötülüğü engellemeye çalışan, gülmekten daha çok ağlayabilen alimlerimizin sayısını arttırsın. 🤗🥰🌹🤲

 • Yahya Yıldız

  7.4.2024 10:09:01

  Ne mutlu o kimselere ki dünyasını en ufak bir tereddüt göstermeden, davası uğuruna bu zamanın Firavun ve Nemrut yapılı deccalist ve süfyanıist güçlerine karşı kahramanca aslanlar gibi haykıran Nurun hakiki ve samimi cennet adaylarının kahramanlarına… Bu silsilenin En son numunesi olan Mehmet Kutlular ağabeyimize ve diğerlerine Rabbim Cennetinin en yüksek derecesiyle mükafatlandırsın ve bizleri de onlara kayık olacak şekilde cennetinde buluştursun inşallah…

 • Erhan

  7.4.2024 08:39:01

  Bu dehşete bürünmüş zamanda, gerçek nur talebeleri, Bediüzzamanın yaptığı gibi, özellikle iktidarın ve siyasetin haksız, hukuksuz, adaletsiz tüm eylem ve söylemlerine, yüksek sesle itiraz edip, yazabilenlerdir. hukuk siyasetin köpeği haline getirilerek zayıf inançlı insaların da aynı çizgide birleştirilmiştir. Kahrolsun haksız, hukuksuz, adaletsiz zalimane yönetimler. Yok olsun zalimleri alkışlayanlar. Var olsun, hak, hukuk, adalet haykıran ve yazanlar.

 • Abdurrahman

  7.4.2024 06:05:09

  Cenabı Hak Üstadımız Bediüzzaman Said Nursiye, Aziz Taleberine ve Mehmet Kutlular Abimize Rahmet eylesin...Mekanları Cennet olsun.Ruhları için binler Fatihalar...

 • Avni Aladağ

  7.4.2024 02:39:35

  Öyle görünüyor ki islam coğrafyasında bu kötüye gidişin tersine dönmesi ve müminlerin halası,necatı;her cemaat ve tarikatten ihlaslı,önemli ölçüde temiz kalabilmiş,salih kimselerin bir araya gelmesiyle ve ittifakıyla mümkün olacaktır..cemaat ve tarikatların mevcut yapısı ve çabası bu ümmetin felaha ermesine ve fereç bulmasına yetmeyeceği aşikar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı