"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Yassıada düşünceleri

Kâzım GÜLEÇYÜZ
29 Mayıs 2020, Cuma
Menderes, iki bakanı ve Yassıada zindanlarında can veren diğer demokratlarla birlikte demokrasiyi ve hukuku da katleden 27 Mayıs darbesinin 60. yıldönümünde, tarihe kara bir leke olarak geçen Yassıada “yargılamaları”nın yapıldığı talihsiz adada inşa edilen kompleks ve müzenin açılışı gerçekleştirildi.

“Demokrasi ve Özgürlükler Adası” adı verilen projede çıkış noktası, oradaki hukuksuzlukları belgeleriyle hatırlatacak bir müze inşası idi. Kültür eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın ifadesiyle, proje orada yaşanan acılara saygıyı esas alan bir duyarlılıkla yürütülmeliydi.

Ama uygulamada rant boyutu olan bir “turistik tesis” yaklaşımının öne çıktığı görüldü.

Bu, işin cihetlerinden sadece biri ve başka tarafları da var.

Bunlardan biri, Yassıada olayının arkaplanındaki bütün gerçeklerin sansürsüz ortaya çıkarılması ve yansıtılması gereği. Ve bu konuda da ciddî sorunlar olduğu görülüyor.

Erdoğan’ın, Alparslan Türkeş için söylediği “Sürgüne gönderildiği Hindistan’dan, idamları engellemek için çırpındı” sözü bunun bir örneği.

Aynı Türkeş’in, “27 Mayıs İhtilâlinin fiilen lideri bendim” sözüyle bizzat ifade ettiği gibi, yıllar önce “Kararını ezanın tekrar Arapçaya çevrildiği gün verdik” dediği darbenin tam merkezinde yer aldığı, başlangıç aşamasında “ihtilâlin kudretli albayı” olarak anıldığı ve ihtilâl bildirisini radyoda okuyan kişinin de o olduğu söylenmezse, tablo çok eksik kalır.

Bu vesileyle vurgulanması gereken hususlardan biri, 15-20 Temmuz sürecindeki yargılamalarda etkili olan zihniyetin Yassıada’dan çok farklı olmadığı ve yol açtığı geniş kapsamlı ve son derece ağır mağduriyetlerle toplum vicdanını yaralamaya devam ettiği.

Böyle bir ortamın siyasî sorumlularının Yassıada mesajları ne ölçüde inandırıcı olabilir?

Aynı şey Bahçeli’nin törendeki “Cepheleşerek ve çekişmeyle sonuç alınamaz. Kamplaşmaya değil kucaklaşmaya, melânete değil merhamet ve mutabakata ihtiyacımız var” sözleri için de geçerli. 

Bu ifadelerin gereği—tesisle ilgili eleştiri ve tartışmalar bir tarafa—Meclis içi ve dışı bütün partilerin açılışa davet edilmesi ve onların da törene katılmaları olmalıydı, değil mi?!!

Böyle bir beraberlik tablosu, hâlâ 27 Mayıs özlemiyle yanıp tutuşanlara verilecek en güzel, anlamlı ve susturucu cevap olmaz mıydı?

Ne yazık ki, samimiyet testi burada da geçilemedi...

Okunma Sayısı: 3749
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdurrahman KOÇAK

  29.5.2020 18:28:33

  Tüm parti liderleri davet edilseydi, darbe ve darbecilerede verilmiş en iyi cevap olurdu...

 • Feyzullah Ayhan

  29.5.2020 17:19:56

  Gazeteci soruyor albaylar cuntasının 1.adamına"Ne zaman ihtilal planı yapmaya başladınız?" Cevap"Menderes hükümeti ezanı Arapça aslına çevirdiği gün" Bu gün ise münafık, müstebid zihniyet ,merhum menderes ve iki arkadşının mağduriyeti üzerine oy devşirmek için mesailerini inşa etmişler.Bunun için renkten renge girmiş durumdalar.Demokrat parti ve devamı olan Adalet ve doğruyol partilerin isimlerine allerji duyup,müntessiplerine akla hayale gelmedik iftiralar atan 1969 te başlayıp günümüze kadar devam eden harici zihniyet menderes aşığı olup çıktılar.Diğer yandan albaylar cuntasının başının mezarına gidip Kur’an okuyorlar,yani hem nalına hem mıhına .Tam bir nifak alameti ama bizim destek veren nursuzlara göre ise rejim-i bida'kârâneyi tamire memur zat ve asrın siyasi mücedidi”

 • Hakan

  29.5.2020 06:53:28

  Kazım abi mükemmel bir yazı

 • Hüseyin İlhan

  29.5.2020 03:41:52

  Muhterem Kazım bey ağabeyim'samimiyet,arayacağınız kişileri ülkede değil,dünyadaki son kişileri belirtmişsiniz.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı