"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Zulme karşı ortak tavır

Kâzım GÜLEÇYÜZ
12 Mayıs 2022, Perşembe
Prof. Dr. İzzet Özgenç’in, yakın zamandaki sosyal medya paylaşımlarından bazıları:

“Ülkemizde her dönem toplumun farklı bir kesimi yoğun ve sistematik haksızlıklara maruz bırakılmıştır. Bu haksızlıkların oluşmasında maalesef yargı erki de durumdan vazife çıkarmıştır. Bu haksızlıkların önüne, mağduru kim olursa olsun, müşterek duyarlılık gösterilirse geçilebilir. Haksızlıklar karşısında duyarsız kalınması halinde, gerçekleştirilen haksızlıklar, sadece ilgililer üzerinde sonuç doğurmakla kalmaz, zamanla bütün toplumu etkileyen fitneye, anarşiye ve güvenlik sorununa dönüşür (Enfâl [8], 25). Bir toplum için en kötü durum, ileri gelenlerinin, aydınlarının, başlarına bir kötülük geleceği endişesiyle, gerçekleri dile getirmekten çekinmeleridir, haksızlıklar karşısında sessiz kalmayı tercih etmeleridir (Yûnus [10], 83).”

Hatırlanacağı gibi, Özgenç daha önce KHK ve 15-20 Temmuz mağduriyetlerinin telafisi için bir yasal düzenleme teklifi hazırlayıp ilgili ve yetkili makamlara iletmişti. Sonuç alamayınca Erdoğan’a bir açık mektup yazdı.

Ve mektubunda şunları ifade etti:

“Türkiye’de özellikle belirli soruşturma ve kovuşturmalara ilişkin olarak görebildiğim yanlışları başta zatıâliniz olmak üzere ilgili kamu otoritelerine arz etmeme rağmen, bu girişimlerimden sonuç alınmamış, yanlışların yapılmasına ısrarla devam edilmiştir. 

“Gelinen nokta itibarıyla bu yanlışlar sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Bu yanlışların yanlışla telafisi imkânı da bulunmamaktadır. Bunların sebebiyet verdiği mağduriyetlerin giderilebilmesi/en azından azaltılabilmesi için hukuka geri dönülmesi kaçınılmazdır.”

Özgenç hukuk alanındaki bu yanlışların, uluslararası camiadaki itibarımızı ve uluslararası ilişkilerimizi olumsuz etkilediğini belirtirken, ekonomik ve finansal alanda yaşanan sorunların çözümünde de birinci şartın hukuka geri dönmek  olduğunu vurguladı.

Bu çağrıya da cevap gelmedi. Bunun iki sebebi olabilir: Biri, “Adalet için de güçlü olmak şart” anlayışıyla yönetime gelenlerin, iktidar gücüne eriştikten sonra adaletten iyice uzaklaşmaları; diğeri, tek adam rejiminde etraflarını kuşatan karanlık ekipler eliyle hukuktan ve toplumdan tamamen kopmaları.

Buna “Dur” demek hepimizin görevi.

Okunma Sayısı: 3552
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Aysuna

  12.5.2022 12:09:10

  "Dehşet aldığın zaman,İbrahim Hakkı gibi'Mevla görelim neyler,neylerse güzel eyler.'de,pencerelerden seyret,içlerine girme,demişti Üstad Hazretleri😔😔😔Allâh razı olsun...Mevla görelim,neyler...

 • Mehmet Kuloğlu

  12.5.2022 11:54:55

  Haksızlığa uğrayan hakları gasp edilenler müjde size. Hayattaki herkezin yeri şuan cennette yeri bellidir. Haksızlığa zulme uğramışsınız. Malınız mülkünüz gasp edilmiş. Bunu yapanlar ise o cennetteki yerlerini teker teker hep kaybederler imansız gitmiş ise tümünü kaybeder. O kaybettikleri cenneti ise Allah size taksim eder. Böylelikle kazanan siz olur onlar kaybeder. Kaderi tenkit edercesine ağlanip sızlamayın dua ve sabırla Allahtan yardım isteyin onlar kabre girince mahşerde ebedi hayatta binbir pişmanlık yaşarken siz guleceksiniz. Hele kaybettikleri cenneti görünce nasıl nasıl pişman olacaklar.

 • ahmet

  12.5.2022 10:21:11

  İyi ki yanlışlar sürdürülebilir olmaktan çıkmış, yoksa önemsemeyecekmiş herhalde. Zulümleri fark edinceye kadar vaktini nasıl geçirdiyse? Ayrıca toplum için en kötü durum aydınların başıma bir şey gelir diye susmaları mı, yoksa konuşmaları mı merak ediyorum.

 • erhan

  12.5.2022 10:13:18

  adamların varlık sebebi, iktidar olma sebebi buymuş gibi, asla geri adım atamazlar. bu işler ahirete kaldı, orada ak ile kara ortaya çıkacaktır. Ama bizim temennimiz burada da, ahirette mükafatı olmayacak şekilde, sefil duruma düşeceklerini, hastalıklarla musibetlerle mücadele ederek yürek yangını içinde olmalarını görmek.

 • Ferhat ardıç

  12.5.2022 10:07:14

  Hep doğru yazıyorsunuz ama bir tek ben katılıyorum size yapacak bir şey yok bakalım ne olacak.

 • İlke

  12.5.2022 08:47:42

  Bunlar hukuktan ekonomiden eğitimden değil dinden koptu. Yüzük bıyık sakal başörtüsü Müslümanlığı.nedelim.

 • Mahir erbay

  12.5.2022 08:11:43

  Sanırım sayın Özgenç bu fikirleri yuzunden partide dışlandı.

 • S.topuz

  12.5.2022 07:42:45

  Her şeyin başı ADALET. ADALET olmayan yerde OT bile bitmezmiş. Şimdi görüp anlayabildinizmi, bizim Hukumete içerde ve bilhassa dışarda niye hiç kimsenin zerre kadar GÜVENEMEDİĞİNİN SEBEPLERİNDEN birini ve en ÖNEMLİSİNİ?! Hukuğu doğru işlemeyen, veya Siyaset baskısı ve KORKUSUYLA ADALET nasıl tecelli edebilir ki? Bir de MİLİLİKDEN nara atıyorlar. Yazık, hemde çok yazık. GÜZEL ÜLKEMİZİN İTİBARl zayi oluyor. Ve ÜLKE hızlı bir şekilde, SİYASİ ve EKONOMIK UÇURUMUN EŞİĞİNDE! Ey SİYASİLER UYANIN ARTIK BU GAFLET UYKUSUNDAN DA, ne yapacaksanız bir an evvel yapın. GÜVEN TAZELEYİN! SEÇİMSE SEÇİM, GEÇİMSE GEÇİM, SEÇİM DE SEÇİM,hem de ÂCİL SEÇİMMMM.

 • Caner

  12.5.2022 06:12:33

  Khk zulmü memleketi bu hale getirdi. Ne demek khk. Yokmu bu memlekette hukuk adalet. Keyfiliğin diğer adı ĶHK oldu. Bir kararname ile her şeyi alt üst ediliyor. Zulüm ile abat olan kahr ile berbat olur. Bu değişmez kaidedir. KHKmış. Adı batsın.

 • Mehmet

  12.5.2022 04:58:44

  DUR.Freni boşalmış bir kamyona ne kadar dur desek nafile ama yine de sizin ve masum ve mağdurların ve Allah İn hatrı var. O sebepten DUR diyoruz.Görünen o ki mezkur kamyon ancak bir yere toslayarak duracak.Önce pazar yerine daldı ,çok can yaktı.Ama durmadı.Şimdi karşısına konutlar çıktı ve üstelik çarparak ilerliyor.Yalpalıyor fakat duramıyor.İzliyoruz olanları.Allah milletimize basiret ve feraset nasip etsin.İdrak yollarımızı açsın.Zulme uğramış kardeşlerimizi zalimlerin elinden kurtarsın.Zalimlere de fırsat vermesin.

 • Mehmet

  12.5.2022 00:55:58

  Gelecekte Birgün türkiye dünyanın süper gücü olmuş deseler inanırım da bir hukuk devleti olmuş deseler inanmam.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı