"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

İnsan ve akıl

M. Ali KAYA
07 Aralık 2020, Pazartesi 00:16
İnsan akıllı, düşünen varlıktır.

Akıl ve düşünce doğru ve düzgün olursa insan da kâmil insan olur. Akıl terazisi bozuk olursa, her şeyi yanlış tarttığı için bütün yargıları yanlış olur. İnsanın bozulması yanlış bilgilerle aklının şaşmasına bağlıdır; düzelmesi de doğru bilgilerle olacaktır. İnsanın bozulması ile toplum da bozulmuş olur.

Bu sebeple yüce Allah insanları ve toplumları düzeltmek için onlara peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Zira, doğru bilgi doğru inancı, doğru inanç, doğru düşünmeyi, doğru düşünme ise doğru davranmayı netice verir. Doğruluk, sıdk peygamberlerin birinci vasfı ve dinin, inancın temelidir. Bu da doğru bilgiden kaynaklanır.

**

İnsanın en değerli varlığı akıldır. Akıl düzgün olursa insan düzgün olur, bozulursa bozuk olur. İnsana dünyada ve ahirette saadet ve selâmete götürecek olan aklın güzel ve doğru kullanılmasıdır. Nitekim Yüce Allah Kur’ân-ı Kerîm’de Cehenneme gidenlere meleklerin “Size peygamber ve kitap gelmedi mi? Kıyamet ve haşirden, Cennet ve Cehennemden haber vermediler mi?” diye soracaklarını, onların da “Evet, haber verdiler; ama biz onlara inanmadık. Şayet onların sözlerine kulak vermiş ve aklımızı çalıştırmış olsaydık Cehennem ehlinden olmazdık” (Mülk, 67:10) diye suçlarını itiraf edeceklerini haber verir.

**

Akıl, anlama aletidir. Doğru düşünmenin, sağlıklı muhakeme etmenin yolu aklı çalıştırmaktan geçer. Dünya ve ahiret saadeti akılla kazanılır. Ancak akla yol gösterecek olan ilimdir, doğru bilgilerdir. Bu sebeple Allah insanların doğru düşünmeleri için onları bilgilendirir; kitaplar ve peygamberler gönderir. Ona aklını düzgün çalıştırmasını ve düşünmesini emreder. “Düşünmez misiniz?” ferman eder.

Yüce Allah Kur’ân-ı Kerîm’de “Allah’ın izni ve iradesi olmadıkça hiç kimsenin iman etmesi mümkün değildir. Bu da insanın aklını çalıştırmasına, iman ve hidayet sebepleri olan Allah’ın elçilerine ve kitaplarına yönelmelerine. Akıllarını kullanmayanları Allah dünyada rezillik içinde bırakır, ahirette de en şiddetli azaba duçar eder” (Yunus, 10:100) buyurarak bizleri ikaz eder.

**

Hidayetin ve saadetin sebebi ilim ve akıldır. Bu da dinin özünde vardır. Dünyada insanlar farklı ortamlarda ve farklı şartlarda yaşamaktadırlar ve geçimleri için çalışmak zorundadırlar. Bu sebeple herkes ilim sahibi olamaz ve aklını tam olarak çalıştıramaz. Bu durumda imanla, teslimiyetle dine yönelmeli, peygamberlerin ve onların varisleri olan Allah’tan korkan gerçek âlimlere kulak vermelidirler, ta ki hak ve hidayet yoluna girsin, kendisini düzeltsin.

Bu zamanda hakiki Peygamber varisi, hayatı, mücadelesi ve eserleri ile kendisini ispat eden Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri’dir. Onun eserlerini okuyan, akıllarını nurlandıran ve Risale-i Nur Külliyatı’ndaki iman ve akıl ölçülerine göre doğru düşünen insanlar hem kendilerini düzeltecek hem de toplumun düzelmesine sebep olacaklardır.

Ne mutlu hak ve hakikate gönül vererek akıllarını düzgün çalıştıranlara…

Okunma Sayısı: 1838
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ahmet Zeki OKUR

  7.12.2020 21:29:25

  Kaleminize, yüreğinize sağlık M.Ali hocam.. Rabbim istikametten ayırmasın.

 • Mustafa YALÇIN

  7.12.2020 18:17:56

  Hocam hoş geldiniz. Tekrardan Risale-iNur çizgisindeki yorumlarınızda istifade edeceğiz inşaallah. Mevla kaleminiz kuvvet, zihninize açıklık versin.

 • Hasan Aksoy

  7.12.2020 14:44:07

  Merhaba Mehmet Ali Kaya bey hocam.Nihayet yazar ve okuyucu olarak birbirimize kavuştuk Elhamdülillah.Sizi çook uzun zamandır Yeni Asya gazetemizin sayfaları da özledi,okuyucu olarak sizin gibi Yeni Asya Demokrat Nur talebesininin yazılarını biz de çoook özledik."yaşasın sıdk,ölsün yeis".Sizi tebrik ediyorum.Allah kaleminize şevk ve kuvvet versin.âmin âmin âmin. HASAN AKSOY/ANTALYA

 • Abdullah

  7.12.2020 14:03:11

  Sevgili hocam,hoş geldiniz,safalar getirdiniz.Rabbim kaleminize ve yüre ğinize güç ve kuvvet versin. Bu ilk yazınızda aklı işlemişsiniz. Hayatın devamı için üç kuvvetten biri belki de birincisidir akıl. Akıl temyiz kuvvetidir. Hak ile batılı birbirinden ayırır.İfratı cerbeze,tefriti ganavettir. Vasatı hikmettir ki; hak'kı hak billip imtisal etmek, batılı batıl bilip ictinap etmektir. Ve muhakematte akılla ilgili şu cüm leler calibi dikkattır; " Takarrür etmiş usuldendir: Akıl ve nakil tearuz ettik leri vakitte, akıl asıl itibar ve nakil tevil olunur. Fakat, o akıl,akıl olsa gerektir."

 • Recep gunay

  7.12.2020 13:30:37

  Güzel yazi

 • cceylan

  7.12.2020 12:59:48

  M. Ali Kaya hocam yeni asyada sizi ve yazılarınızı tekrar görmek çok güzel... istifade ettiğimiz yazınız için kaleminize ve dimağınıza sağlık...

 • İbrahim FİŞEK

  7.12.2020 12:41:10

  Uzun bir aradan sonra yazılarınızla müşerref olduğumuz için çok mutlu oldum değerli M.Ali Kaya kardeşim. İnşaAllah kesintisiz ve engelsiz olarak yazılarınızı görme ve okuma imkânımız devam eder ve etmelidir. Tebrik ve teşekkür ederim...

 • Kadir Akbaş

  7.12.2020 12:35:14

  Hayırlı olsun. Günlük yazılarınız gazetemizin muhtevasına ayrı bir zenginlik katacak İnşaallah.

 • Orhan Alagöz

  7.12.2020 00:37:15

  Tebrikler yeniden başlamışsın.allah muvaffak etsin

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı