"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bir vatan derdi birikti küçücük bir karada

M. Latif SALİHOĞLU
10 Haziran 2022, Cuma
GÜNÜN TARİHİ: 10 Haziran 1960

Yaklaşık 600 Demokrat Partilinin 11 ay müddetle acımasızca yargılanmış olduğu Yassıada Duruşmalarından bir sahne.

Askerî cuntanın silâh zoruyla iktidardan devirmiş olduğu Demokrat Başbakan Adnan Menderes ile Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın 10 Haziran (1960) günü Yassıada’ya getirilmesiyle birlikte, Demokrat Partisi kadrosunun 450 günden fazla sürecek kahırlı, çileli, işkenceli günleri başlamış oldu.

*

Uyduruk yargılama süreci 14 Ekim 1960 günü başladı. Bu tarihe kadar, Yassıada’ya Demokrat Partili olduğu tesbit edilen yaklaşık 600 maznun daha getirtildi.

Aylarca işkenceye tabi tutulduktan sonra, Yüksek Adalet Divanı isimli lânetlik bir mahkemede 19 ayrı dâvâdan yargılanan Demokratlar, 11 ay devam eden duruşmalar esnasında türlü hakaretlere de maruz bırakıldılar.

*

Aylarca süren baskı, hakaret ve işkenceler sonunda, Demokrat Partili 9 kişi Yassıada’da vefat etti. İki kişinin de, gördüğü muameleyi haysiyetine yediremediği için intihar ettiği belirtildi. Böylelikle, kahır ve işkenceden vefat edenlerin sayısı 11’i buldu.

30 Mayıs 1960 günü Ankara Harp Okulu penceresinden atılan İçişleri Bakanı Dr. Namık Gedik, 16-17 Eylül 1961’de idam edilen Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Başbakan Adnan Menderes’le birlikte, darbe tasarrufları sebebiyle vefat edenlerin yekûnu 15’i bulmuş oluyor.

Şimdiye kadar tesbit edebildiğimiz Yassıada’daki diğer demokrasi şehitlerinin isim ve unvanları şöyledir: Dr. Lütfi Kırdar (İstanbul milletvekili, Sağlık Bakanı), Gazi Yiğitbaşı (Afyon milletvekili, İstiklâl Madalyası sahibi, Bediüzzaman’ın sâdık dostu), Yusuf Salman (İstanbul milletvekili), Lütfü Şaylan (Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Üyesi), Yümni Üresin (emekli general ve bakan), Nuri Yamut (emekli Genelkurmay Başkanı), İstanbul Emniyet Müdürü Faruk Oktay ve eski Savunma Bakanı Kenan Yılmaz.

Bunlara ilâveten Konya eski Valisi Cemil Keleşoğlu’nun da Yassıada’da intihar ettiği açıklanmıştır ki, bu açıklama katiyen şüphelidir. Tıpkı, 27 Mayıs Darbesinin üçüncü günü, yani 30 Mayıs gecesi işkenceyle öldürüldükten sonra Harp Okulu penceresinden aşağı atılan İçişleri Bakanı Namık Gedik için yalan yere yapılan “intihar etti” tutanağı gibi...

*

Yassıada duruşmalarından bir sahne.

Son olarak, duruşma sonrasında hastalanan veya ağır hapis cezasına çarptırılarak hayatı azaba çevrilen yüzlerce (en 400 kişi) Demokrat Partili mazlum vatan evlâdının olduğunu da unutmamak lâzım.

Hâsılı: Nimetler, külfetler mukabilindedir. Demokrasi nimetinin külfetini çeken ve en ağır şekilde bedelini ödeyenler, işte bu samimî Demokratlar olmuştur.

Yassıada mazlumlarından şair Faruk Nafiz Çamlıbel’in Zindan Duvarları isimli şiirinden bir dörtlükle noktayı koyalım:

Bilmiyor gülmeyi sâkinlerinin binde biri;

Bir vatan derdi birikmiş bir avuçluk karada.

Kuşu hicran getirir, dalgası hüsran götürür;

Mavi bir gözde elem katresidir Yassıada.

Okunma Sayısı: 1582
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  10.6.2022 16:47:10

  "Cennet ucuz değil, Cehennem de lüzumsuz değil." "Zalimler için "Yaşasın CEHENNEM" ". R.Nur. Ekmeksiz yaşarım, HÜRRİYETSİZ YAŞAYAMAM". Bediüzzaman. "İSTİBDAT (baskı, zorba,zulüm) ne şekil olursa olsun, meşrutiyet ( demokrasi) libası (gömleği,elbisesi) giysin, SİLLE (Tokat) VURACAĞIM". Bediüzzaman

 • süleyman ALIÇ

  10.6.2022 13:45:55

  Üstadım Bediüzzaman derki; "Hiç mümkün müdür ki, bir saltanat, bâhusus böyle muhteşem bir saltanat, hüsn-ü hizmet eden mutîlere mükâfatı ve isyan edenlere mücâzâtı bulunmasın. Burada yok hükmündedir.Demek, başka yerde bir mahkeme-i kübrâ vardır", "..haysiyet ve nâmus ise edebsizlerin tedibini ister. Halbuki, şu memlekette o merhamet, o nâmusa lâyık binden biri yapılmıyor; zâlim izzetinde, mazlum zilletinde kalıp, buradan göçüp gidiyorlar. Demek bir mahkeme-i kübrâya bırakılıyor." Yüce Rabbim bu Masum ve Mazlum Şehitlerin hakkını bu vatan hainlerinden ve zalim gaddarlardan Mahkeme-i Kübra'da onları CEHENNEMİNE atarak alacaktır inşallah.

 • Abdullah Tunç

  10.6.2022 11:24:08

  Hâlâ,bu korkunç,bu dehşetli zulüm,işkence, insanlık dışı muameleri normal gören vahşi mah luklar var.Yok şöyle yap saydı,böyle yapsaydı dar be olmazdı diye hezeyan lar savuranlar var!!! Yani darbeyi, kendi arızalı, karanlık bakışlarına göre haklı çıkarmağa çalışıyor lar.Kanaatıma göre bu gö rüş ve anlayış,darbe kadar tehlikelidir..Piyasada böyle düşünen epey insan var.Ve bunlar entellektüel sınıfında.Halbu ki hiç bir sebep darbelere gerekçe olamaz.İşin garip tarafı; bu tip insanlar, en çok de mokrasi ve demokratlık tan dem vuruyorlar.Bu da gösteriyor ki her kesimin demokratlık ve demokrasi anlayışı ayrı ayrıdır.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı