"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hüsnü Bayram Ağabey

M. Latif SALİHOĞLU
20 Nisan 2021, Salı
Bediüzzaman Hazretleri’nin son hizmetkârlarından olan Hüsnü Bayram Ağabey de dâr-ı bekaya göçüp gidenler kervânına dahil oldu.

Cenâb-ı Hak, ona ve ondan evvel âhirete irtihal eden umum talebe ve hizmetkârlara rahmet ve mağfiret eylesin.

*

Risâle-i Nur camiası içinde tanınmış veya temayüz etmiş birkaç şahsiyet vardı ki, onlar da yakın zamanda ve kısa aralıklarla şu fâni âleme vedâ edip gittiler.

Bunlardan Mehmet Fırıncı 3 Ekim 2020’de, Mehmet Kutlular 6 Nisan 2021’de ve son olarak Hüsnü Bayramoğlu 18 Nisan 2021’de Hakk’ın rahmetine kavuştular. Mekânları Cennet olsun.

*

Hüsnü Bayram Ağabeyle ilk olarak 1992 yılı Ağustos’unda Karabük’te karşılaştık. Bir kuyumcu dükkânında oturup sohbet ettik. Biraz da sitemkâr davrandı. Tanınmış bazı ağabeylerin gölgesinde kaldığından bahisle, kendisine fazla ehemmiyet verilmediğinden yakındı. 

Biz kendisine karşı hürmetkâr davrandık ve sonuna kadar da hürmette kusur etmemeye gayret ettik. Bizi ve camiamızı rencide eden bazı talihsiz beyanlarına rağmen…

Esasında, Üstad Bediüzzaman’a hizmet eden veya ona talebe olan bütün şahsiyetlere karşı bizlerin hürmetkâr davranması gerektiğine inanıyorum. Çetin bir devirde, hayatını ortaya koyarak hizmet eden kimselerin o makbul hizmetlerine hürmeten bizlerin de dikkat ve hassasiyet göstermesi lâzım olsa gerektir.

*

Mustafa Sungur Ağabeyin vefatına (2012 sonlarına) kadar, Hüsnü Ağabeye pek teveccüh yoktu. Bu tarihten sonra, kendisini bir nevi Sungur Ağabeyin yerine ikame etmeye çalıştılar.

Bunun yanı sıra, kendisi hakkında çokça öne çıkarılan “mutlak vekillik” meselesi, Nur camiasında ayrı bir tartışmanın açılmasına sebebiyet verdi.

Şimdi, kendisi de vefat edip gittiğine göre, inşallah o tartışmaya da son verilir artık.

*

Hüsnü Bayram Ağabey, Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin bilhassa son yıllarında daima yanında ve yardımında bulundu. Bu sebeple, yaşadığı veya şahit olduğu pekçok hatırası vardır. O hatıraların mühim bir kısmını muhterem Ömer Özcan “Ağabeyler Anlatıyor” serisiyle kitaplaştırdı. Allah razı olsun. Aşağıda okuyacağınız birkaç hatırayı biz de oradan iktibasen takdim ediyoruz.

Hüsnü Bayram Ağabey anlatıyor:

Üs­tad’ımız gün­de iki de­fa ye­mek yer, ga­yet az uyur, vak­ti­ni hiç boş ge­çir­mez­di. Lâ­ti­fe­si bi­le der­s- tir. Çok şef­kat­li­dir, in­cit­me­den ede­be ria­yet eder. Sün­ne­te tam uyar. Çok iba­det eder. Ri­sa­le-i Nur­la­r’ı de­vam­lı okur, tash­ih eder. Zi­ya­ret­çi­ler, hiz­met­le alâ­ka­lı ise ka­bul ederdi. Ezan okun­du mu he­men na­ma­zı­nı kı­lardı. Her gün kır­la­ra gi­derdi. Bi­ze “Ke­yif için de­ğil, te­ma­şa için” der­di. Ken­di ese­ri için “Ba­zen 100 ke­re, ba­zen 500 ke­re oku­yo­rum” der­di.

*

Is­par­ta’da şim­di mü­ze olan ev­de ka­lı­yo­ruz. Üs­tad’ın oda­sı ayrı, bi­zim oda­mız ayrı. Gün­de beş sa­at uyuyabi­li­yo­ruz. Bir gün Üs­tad ra­hat­sız­lan­mış, iki sa­at ön­ce kalk­mış; ben de o an­da uyanmıştım. Gör­düm ki, Üstadımız bi­zi uyan­dı­rıp ra­hat­sız etme­ye­yim di­ye ayak­la­rı­nın ucu­na ba­sa­rak sessizce ge­zi­yor! Çok şef­kat­li idi.

*

Ri­sa­le-i Nur oku­mak iba­det­tir. “Bir sa­at te­fek­kür, bir se­ne na­fi­le iba­de­te mu­ka­bil ge­lir” ha­dis-i şe­ri­fin­de belirtil­di­ği gi­bi, Ri­sa­le-i Nur­ en bü­yük, en ha­ki­kat­li te­fek­kü­rü sağ­la­dı­ğından, okun­ma­sı iba­det­tir. Mü­ba­rek geceler­de Kur’ân oku­ma­sı­nı bil­me­yen­ler Ri­sa­le-i Nur­la­r’ı oku­sun­lar.

Ri­sa­le-i Nur­la­r’ı oku­yan­lar iman­la kab­re gi­re­cek­ler­dir. Ne­den? Çün­kü Ri­sa­le-i Nur Tale­be­le­ri­ne şü­be­hat ordula­rı hü­cum et­se, sar­sa­maz, ima­nı­nı sel­be­tmez. Üs­tad’ımız bu­nu Bi­rin­ci Şuâ’da bah­set­ti­ği âyet­ten çıkar­mış­tır.

*

Ba­zen ba­na so­ru­yor­lar: Bu mil­let böy­le ev­ler­de ki­tap oku­ya­rak mı kur­tu­la­cak? Ben de di­yo­rum: ‘Evet! Öy­le kur­tu­la­cak. Şim­di­ye ka­dar ne çok ce­re­yan­lar çık­tı, bi­li­yor­su­nuz. Ba­kın, hep­si bit­ti git­ti, ama Ri­sa­le-i Nur hizme­ti kat­la­na­rak de­vam edi­yor.

*

Üs­tad’ımız der­di ki:

Ben ta­le­be­le­ri­mi âlem-i er­vah­ta seç­mi­şim. Kar­de­şim! Se­nin bir bel­de­de bu­lun­man, ora­da Ri­sa­le-i Nur­la­r’ı oku­man, gös­ter­men, o bel­de­ye be­del­dir.

Ri­sa­le-i Nur­la­r’ı de­vam­lı oku­mak, ders­le­re dai­mî ka­tıl­mak, te­sa­nü­dü mu­ha­fa­za et­mek, en mü­him esas­tır.

Okunma Sayısı: 3772
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Said Yüksekdağ

  20.4.2021 12:19:08

  Bizi ve camiamızı rencide eden bazı talihsiz beyanlarına rağmen hürmetkar davrandık ve saygı gösterdik.. Allah rahmet eylesin..

 • garib

  20.4.2021 11:52:23

  hüsnü ağbeye allah rahmet eylesin. yüce yaratıcım affetsin. benim gibi khk lılara terörist nazarı ile değerlendirdiği için gönlüm kırık. ben her zaman risaleleri okurum. böyle yanlışlıklara düşmeyelim.

 • Yahya YILDIZ

  20.4.2021 08:15:16

  ustadımızın bu son neferine de rabbim rahmet ve magfiret eylesin, kabrini ve makamını purnur eylesın insaallah...latif beye ve kazım bey abilerimize de bu guzel ve muspet makalelerinden dolayı da ayrıca tebrik ediyorum, allah razı olsun...

 • Sezai MUMCU

  20.4.2021 02:05:38

  Rumeli Hisar gibi MUHTESEM 130 BURCLU SURLARDAN yapilmis HER BIR BURCU BIR RISALE olan dev Kur'an'in bir HISN_I HASENI (pek saglam güvenli KALESI) Iste Risalelerin MAHIYETI. Dünya'da Kur'an'dan ve onun muhtesem tefsiri olan Risale-i Nurlardan baska böylesine devamli okunan HAKIKAT CENNETI DÜNYA'da YOK! Bütün 130 muhtesem Burclardan bir Risale Dünya'nin her yaninda müteaddit sayida okunur. Küfrün belini KIRAN bu muhtesem 130 Burclu Rumeli Hisar misullu DEVASA BIR MANEVI KALE. Bu muhtesem HIZMET INKISAF EDEREK GALIBANE DÜNYA'YA ADALETI; EMNIYETI, SULHU ögretiyor, telkin ediyor, uygulamasini anlatiyor. Gercekten de Rabbimiz bize NI'metini TAMAMLAMISTIR!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı